یزد شهر سنت و اصالت است

اگر در کوچههای شهر یزد قدم زده باشید و اگر بوی کاهگل جاری در این کوچهها را استشمام کرده باشید بدون شک تأیید خواهید کرد که جنس این کوچهها و این راهها و این بناها با جنس سایر محلهها در شهرهای دیگر ایران باشکوه بسیار متفاوت است. البته امکان سفر با هواپیما و قطار نیز وجود دارد که با قطار حدود ۱۵ ساعت در مسیر خواهید بود و میتوانید در این زمان از خدمات قطارهای این مسیر بهرهمند شوید و از تماشای مسیر لذت ببرید.

اجاره کردن اقامتگاههای بومگردی به شما این امکان را میدهد تا علاوه بر اسکان در یک منطقه بومی و فرهنگی با تنوع غذایی، نوع پوشش و جاذبههای فرهنگی شهر نیز آشنا شوید. میتوان با فرهنگ، سنت، نوع پوشش و زندگی مردم منطقه نیز آشنا شد، اقامتگاههای بومگردی عموماً در حاشیه شهرها و یا در شهرهای کوچک قرار دارند و بافت سنتیتری نسبت به هتل یا مهمانپذیر دارند و از نظر تجهیزات و امکانات رفاهی نیز سطح تقریباً پایینتری دارند، با این حال اقامت در این اقامتگاهها نیز جذابیتهای خود را دارا است ضمن این که از نظر هزینه نیز مقرون به صرفهتر به نظر میرسند.

برای این که بتوان به تفکیک در مورد قیمت اقامتگاههای موجود در شیراز صحبت کرد نیاز است که ابتدا انواع اقامتگاهها را مورد بررسی قرار دهیم. شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران است بنابراین اقامتگاههای مختلف و متنوعی را میتوان در این شهر یافت، امکان اجاره اقامتگاه در شیراز به صورت آنلاین به گردشگران کمک میکند تا قبل از ورود به شهر بتوانند محل اقامت خود را مشخص کرده و بزرگترین دغدغه خود را برطرف نمایند.

در کنار همه گزینههای اقامتی، امکان اجاره سوئیت یا واحد مبله برای کسانی که آزادی عمل بیشتری میخواهند وجود دارد. این امکان وجود دارد که با توجه به شرایط و امکاناتی که در نظر دارید و همچنین مواردی چون تعداد نفرات و هزینهای که برای اقامت در نظر گرفتهاید بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. اقامتگاهها در شیراز انواع مختلفی دارند که این گستردگی و تنوع به گردشگران اجازه میدهد تا بتوانند بهترین گزینه اقامتی را از نظر امکانات و بودجه در نظر بگیرند.

یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز، حافظیه میباشد که مقبره شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی در آنجا قرار دارد. شیراز در گذشته یکی از زیباترین و دلپذیرترین شهرهای ایران بوده است؛ ولی امروز چندان چیزی از آن باقی نمانده است از آن جهت شهرت یافته که زادگاه سعدی و حافظ است و کنار قبور این دو شاعر کلبه چوبی کوچکی قرار دارد که در آن مجموعهای عالی از آثارشان گردآوری شده است. ساختمان این آرامگاه در دوره اتابکان و در قرن ششم هجری ساخته شده و تزیینات زیبای آن همیشه برای بازدیدکنندگان دلنشین بوده است.

برای این که به صورت آنلاین اقامتگاه مورد نیاز خود را از سایت جاباما رزرو کنید، میتوانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت، شهر مقصد را انتخاب کرده و در تاریخ ورود خود به شهر همه گزینههای اقامتی موجود را بررسی کنید. قیمت رزرو اقامتگاه در شیراز ارتباط مستقیمی با نوع اقامتگاهی که در نظر دارید خواهید داشت. شیراز دارای هتلهای مختلف و متنوع از نظر ارائه امکانات و متناسب با شرایط بودجهای مختلف است. م همزمان با پادشاهی شاه عباس صفوی و به فرمان فیلیپ سوم پادشاه اسپانیا به ایران میآید و در راه سفر خود به اصفهان به شهر لار وارد میشود و حاکم لار با چهارصد سوار و با ساز و دهل به استقبال او میآیند و اما هنگام ورود به شیراز حاکم شهر استقبال با شکوه تری از او میکند دن گارسیا در سفر نامه خود شیراز را به زیبایی والنسیا و قرطبه تشبیه میکند و میگوید باغهای اطراف آن فوقالعاده زیباست و در ادامه سفر خود به سمت اصفهان از تخت جمشید نیز بازدید میکند و این ویرانهها اعجاب او را برمیانگیزد و با دقت و علاقهمندی زیادی به وصف جزئیات آنها میپردازد به عقیده دن گارسیا این ویرانههای با عظمت با شکوهتر از اهرام مصر و زیباتر از معابد یونان است و میگوید: «در اینجا هنر و عظمت به وحدتی همیشگی رسیده است» و حتی در توصیف اصفهان میگوید باغات اطراف شهر زیبا بود ولی به پای باغهای شیراز نمیرسید.

شیراز یکی از قطبهای گردشگری در ایران است که با توجه به پتانسیل بالای جذب گردشگر هرساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای گشت وگذار در شیراز به این شهر سفر میکنند. باغ تخت در نزدیکی چند مورد دیگر از جاهای دیدنی شیراز قرار گرفته و به عنوان یکی از قدیمیترین باغهای این شهر شناخته میشود. از چادر شب و شمد به عنوان روانداز یا رختخوابپیچ استفاده میشود. هرگز دیده نشده بود که بحثی از کریم خان به میان آید و مردم شیراز برای شادی روح او طلب آمرزش و مغفرت ننمایند یا اشکشان جاری نگردد. زبان مردم شیراز فارسی است اما لهجهی شیرازی دارند.

اما به طور کلی زبان مردم فارسی و دین مردم اسلام است. شجاعت و پایمردی و خویشتن داری که در هنگام بلا و بدبختی از خود نشان میداد مضمون تصنیف و ترانههایی است که تا زبان فارسی زنده است ممکن است باقی بماند. مهم ترین عاملی که باعث جذب گردشگر در این منطقه شده است، وجود مجتمع ها و هتل های منحصر به فرد است. شیراز آب و هوای معتدلی دارد و به دلیل وجود کوههای رشته کوه زاگرس در اطراف این شهر، شاهد نسیمی خنک و هوایی دلچسب در این منطقه خواهیم بود.

برای مثال اگر از تهران عازم شیراز هستید در بین این مسیر 924 کیلومتری از شهرهای قم، کاشان، اصفهان و مرودشت نیز عبور خواهید کرد. همچنین برای آن دسته از افراد که میخواهند از فضای تاریخی شهر نیز بهره ببرند، رستورانهایی در بناهای تاریخی تاسیس شدهاند که از میان آنها میتوان به چایخانه و دیزیسرای حمام وکیل اشاره کرد. مساجد و بقاع متبرکه را تعمیر و مرمت کرد و با ایجاد شاهراهها، شیراز را به دیگر نواحی اطراف مرتبط نمود و کاروانسراهای مخروبه را دوباره بازسازی کرد او همچنین ترتیبی اتخاذ کرد تا تمام تجار و بازرگانان و مسافرین در قلمرو ایران بتوانند آزادانه فعالیت و رفت و آمد نمایند.

از جمله امکانات تعبیه شده در این بازار هستند تا بازدیدکنندگان آن رفاه کامل را تجربه نمایند. علاوه بر دو رستوران خاصی که در ابتدای مطلب برایتان گفتیم و اشاره کردیم که غذای فرنگی هم سرو میکنند، سه رستوران زیر هم به طور اختصاصی به طبخ غذاهای ملت خاصی میپردازند. به طور کلی مساحت این شهر به ۱۲۶۸ کیلومتر مربع میرسد. جمعیت شیراز طبق آخرین آمار به بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر میرسد و تعداد خانوارها بیش از ۵۰۰ هزار خانوار است.

دیدگاهتان را بنویسید