نکته ها و پرسش پاسخ های جغرافیای ایران پایه دهم

سرطان روده آشنا یا غریبه ای مرموز و شوم در همین نزدیکی؟ زمانی که رودکی آمد و از زبان فارسی استفاده کرد، این زبان، زبان دوران رودکی نبود.به این فکر بودم چه خوب میشد اگر ما اسم زبان فارسی را میگذاشتیم زبان بخارایی، یا زبان رودکی. یک قرن قبل از رودکی، زبان تازی یا عربی به عنوان زبان همگانی در سرزمینهای اسلامی رواج داشت که ابتدا در بغداد بود و بعد در سرزمینهای دیگر.و آن نیز به دلیل کتابهایی بود که به این زبان نوشته میشد.بعد از این بیتالحکمت به وجود آمد، حکومت عباسیان درالخلافه را تغییر داد و آمد به بغداد و وصل شد به فرهنگ ایران و کتابهایی از زبان پهلوی، سریانی و یونانی به زبان عربی ترجمه شد.

این سرویس به جای اینکه مستقیما متن را به زبان مقصد ترجمه گوگل کند، اول به عربی و بعد به زبان مقصد ترجمه گوگل می کرد. رودکی را اولین شاعر بزرگ پارسی گوی و پدر شعر پارسی قلمداد می کنند و علت این لقب خاص برای او هم به خاطر این است که تا قبل از او هیچ کس دیوان شعر نداشته است و این ادعا را هم از نوشتههای ایرانی عربی نویس هم عصر رودکی یعنی ابوحاتم رازی می توان استباط کرد. همچنین، در پارسی سره (فارسی خالص)، گاه از واژه های «پچواک» و «برگردان» به جای «ترجمه» استفاده می کنند.

به تعبیر دیگر می توان گفت که دست سیاه حوادث آن خم جوشان معرفت را چنان فرو ریخت که جز قطره های چندی در آن بر جای نماند؛ با این همه عطر گوارای همین قطره های بر جا مانده هنوز در کران تا کران حوزۀ شکوهمند فارسی دری می پیچد، مرزها را در می نوردد، جانها را نوازش می دهد و دلها را با هم پیوند می زند. با دریغ از این همه نگارخانۀ شعر به گفتۀ سعید نفیسی « ١٠۴٧» بیت در قالب های گوناگون باقی مانده است. مریم صادقی و سعید بزرگ بیگدلی. شایعترین ناحیه های آسیب دیده، شامل قسمت پائینی رودۀ کوچک (یا ایلئوم) و همچنین اولین قسمت رودۀ بزرگ می باشند (در صورت درگیری اولین قسمت روده بزرگ به این نوع از بیماری کرون ایلئوکولیت می گویند).

این کتاب سعی دارد مفاهیم کلیدی امر به معروف و نهی از منکر را به صورت خلاصه و در جهت ایجاد فضایی برای تفکر خواننده ایجاد کند. این بخشها شامل «آیاتی از قرآن کریم»، «چهل حدیث از معصومین»، «امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام خمینی»، «امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام خامنهای»، «قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از از منکر» هستند. کتابچه حاضر مجموعه مختصری از حکمتهای مندرج در قرآن کریم، احادیث معصومین علیهم السلام و بیانات امام خمینی(ره) و آیتالله خامنهای(مدظله العالی)، بدون حاشیهای از هیچ نویسندهای است.

هیچ فرزانه، تا تو بینی داد؟ گویی رودکی یک تنه می خواسته است تا تمام انواع شعر فارسی دری را به پخته گی و کمال برساند. مثنوی یکی از قالب های خاصی شعرفارسی دری ست. «مِهبانگِ رودکی، آفرینندۀ سپهرِ تابناکِ شعر دری ست. این امر نشان می دهد که فارسی دری سو گمندانه یکی از بزرگترین گنجینه ها ی بزرگ معنوی خود را از دست داده است. اگر شعر فارسی دری از همان سده های سوم و چهارم تا به امروز از نظر کاربرد قالب بررسی شود، دیده می شود که بخش اعظم و چشمگیر این شعر را قصیده، غزل و مثنوی تشکیل می دهد.

شاهد مثال برای اثباتِ نظریه اش غزل بوی جوی مولیان است. علاقهمندان برای دریافت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» میتوانند به کتابخانههای عمومی سراسر کشور (کتابخانه رودکی شاندیز)مراجعه کنند. هدف از تهیه این مجموعه آشنایی عموم مردم با مفاهیم پایهای امر به معروف و نهی از منکر و گسترش فرهنگ خواندن متون اصیل است. نهاد کتابخانههای عمومی کشور با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» را برگزار میکند.

جوایز درنظرگرفته شده برای برگزیدگان این مسابقه نیز شامل ۱۲ کمک هزینه سفر به عتبات عالیات، ۲۴ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و ۳۱۳ کارت هدیه نقدی (به ارزش یک میلیون ریال) خواهد بود. رودکی در مثنوی سرایی نیز از پیشوایان است. رودکی نیز عمدتاً از مثنوی در جهت بیان منظوم داستانها و موضوعات تعلیمی استفاده کرده است. به گزارش ایسنا، خشکسالی در این دریاچه یکی از مسایلی است که این روزها دولت ازبکستان را درگیر کرده و این دولت نیز در همراهی با دانشجویان و با طرح درختکاری به دنبال بهبود وضعیت است. دمای آب دریاچه در تابستان تقریباً در همه جا برابر است ولی در زمستان بخش شمالی آن حداقل چهار ماه از سال دمای زیر صفر دارد و یخبندان است در صورتی که در جنوب آن هیچ گاه یخبندان صورت نمیگیرد.

آبشار چلندر: این آبشار در نزدیکی روستای چلندر واقع شده و در پایین دست آن حوضچههایی برای آب تنی در روزهای گرم تابستان وجود دارد. خلیج های واقع در جنوب دریای خزر از مزیت عمق نسبی نیز برخوردارند که سبب شده است که از قدیم لنگرگاه خوبی برای کشتی ها باشند. و زبانی که ما امروز به عنوان زبان فارسی میشناسیم، در واقع حاصل کار رودکی است. علی دهباشی برای آغاز این نشست از استاد منوچهر انور دعوت کرد تا به عنوان اولین سخنران از رودکی و شعرهایش بگوید. «شب رودکی» عنوان دویست و هفتاد و چهارمین شب از مجموعه شبهای بخارا بود که با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، دایرهالعمارف بزرگ اسلامی، گنجینه پژوهشی ایرج افشار و موسسه فرهنگی اکو عصر سه شنبه ۷ دی ماه هزار و سیصد و نود و پنج در کانون زبان فارسی برگزار شد.

میزان باران سالانة آن به حدود سیصد میلیمتر میرسد. حبابهای دی اکسید کربن از اعماق زمین به سطح این استخر میرسند. 9-آیا نیرویی کُره ی زمین بر اجسام مختلف وارد می کند، یکسان است؟ تغییرات زمین ساختی بستر، که سبب نفوذ آب به داخل زمین شده است. نفوذ رواناب Kurinsk با عمق کاهش می یابد ؛ در افق 40-70 متر ، دامنه نوسانات شوری بیش از 1.1 نیست. اما بررسی ها نشان می دهد که جريان فرهنگ و تمدن در ماوراءالنهر پس از سقوط سامانيان تا آمدن مغولان تا حدودى ضعيف تر و كندتر از روزگار سامانيان، ادامه داشته و حيات فرهنگى و اجتماعى در آنجا بر اساس تعليمات دينى و با توجه به شرايط سياسى و اجتماعى غالب ادامه داشته است.

در سال 1354 بخشهایی از تالاب بختگان، کمجان و طشک به وسعت 108 هزار هکتار در فهرست تالاب بینالمللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و بر اساس مصوبه شماره 142 مورخ 1374 شورای عالی محیطزیست به دو منطقه به عناوین پارک ملی و پناهگاه حیاتوحش بختگان تبدیل شد. شماری گفته اند که رودکی به سال ٣٢٠ این کار بزرگ را انجام داده است؛ به هر حال سرایش کلیله باید پیش از سال ٣٢٦، سال بر کناری ابوالفضل بلعمی از وزارت سامانی صورت گرفته باشد نه بعد از آن. جواب این سوال : چون بزرگ ترین دریاچه ی جهان است. من نمیخواهم از لفظ زنده کردن بگویم، چون این زبان نمرده بود که بخواهد زنده شود.

چون واقعاً آن زمان که رودکی در منطقة فارس شعر میگفت، لهجة درون منطقه با لهجة فارسی یکی نبود و مثلاً اگر در اصفهان به لهجة خود سخن میگفتن ما امروز نمیتوانستیم حرف آنها را بفهمیم. غلظت یون هیدروژن در آب با معیار PH سنجیده می شود. دکتر افشین شفقی مهم ترین روش برای تشخیص سرطان روده را انجام کلونوسکوپی دانست و گفت: آزمایش مخصوص تشخیص خون در مدفوع، عکس برداری با باریوم و سی تی اسکن از روش های دیگری است که برای تشخیص سرطان روده کاربرد دارد. البته هردوی اینها در اختیار مردم هستند ولی کاخها مخصوص حکومت است در صورتیکه معابد و مساجد اینطور نیست.

البته این دریاچه تنها دریاچه ای نیست که رنگ صورتی دارد . اگر حضور ذهن ندارید، باید به شما بگوییم که دریاچه خزر و دریاچه ارومیه بهترتیب در صدر جدول بزرگترینها ایستادهاند. اما قبل از فردوسی هم بودند کسانی که چنین کردند، به خصوص باید از رودکی نام برد. چنین است که از قول عوفی گفته شده است که شعر های او به صد دفتر می رسیده است. هیچ کس تا از او تو باشی شاد؟ اما توصیه ما به شما این است که حتماً به پارک جنگلی چیتگر بروید و کمی در مسیر دوچرخه سواری آن رکاب بزنید و از فضای زیبای آن لذت ببرید.

چه قدر سرد و لذت بخش! ایران نه تنها به آب هلمند کار دارد که تلاش میکند تا افغانستان قادر به اعمار بندی در هلمند بر “کمال خان”، “خاشرود” در غرغری، بر فراهرود در بخش آباد و بر هاروت در “جیجه” نشود و تمام این آب بالاخره به “هامون صابری” و از آن طریق در خاک ایران ذخیره گردد. این که رودکی کلیله و دمنه را به نظم در اورده است تردیدی وجود ندارد؛ اما این که رودکی در کدام سال کلیله را به نظم در اورده است؛ دیدگاه های گوناگون وجود دارد.

فردوسی، به شعر درآوردنِ رودکی کلیله و دمنه را، سفتنِ “درّ آگنده” می نامد. این چند بیت دیگر نیز ابیاتی باقی مانده از کلیله و دمنه است. بزرگترین کار او در این زمینه نظم کلیله و دمنه در قالب مثنوی است. در شعر فارسی از مثنوی بیشتر در داستان سرایی استفاده شده است. از این مثنوی فقط سه بیت باقی مانده است. که حال بنده از این پیش بر چه سامان بود؟ شهر ساحلی آوازه در ترکمنستان میزبان نشست دورهای تامین آینده دریایچه آرال بود. گاهی برای سپری کردن ساعات خوشی در طبیعت، نیازی به خارج شدن از شهر نیست.

حتما از غلات کامل ( سبوس دار ) در رژیم غذایی خود استفاده کنید . برای دسترسی به این مکان زیبا می توانید از دل جنگل گذر کنید و لذتی وصف ناپذیر در میان درختان سرسبز تجربه کنید. شاید در ابتدا تصور کنید که این منطقه فقط جنبه ییلاقی دارد اما کتیبه شش متری که در انتهای تنگه اول قرار دارد کاملا نشان میدهد که تنگه واشی یکی از مناطق باستانی تهران و فیروزکوه است. رباعیات او بیشتر محتوای عاشقانه دارد و به مقایسۀ قصاید و غزل هایش تصاویر در آنها از سهم ذهنی بیشتری برخوردار است. توجه: ابتدا دو قاره به نام های لورازیا (شمال امریکای شمالی ،گرینلند و بیشتر آسیا و اروپای مرکزی) و گندوانا( شامل امریکای جنوبی، افریقا، قطب جنوب، هندوستان و استرالیای کنونی).مساحت دو قاره تقریبا مساوی بوده است.و بین آنها دریای تتیس وجود داشته که امروزه دریای مدیترانه، مازندران و سیاه بازمانده های آن است.

دیدگاهتان را بنویسید