نکاتی مهم در رابطه با تغذیه گاوهای شیری – بازار گوسفند

اما ایران خودرو ارزش این گاوداری را در مزایده شش میلیارد و ۷۸۰ میلیارد تومان اعلام کرده. از طرفی دیگر رحمانعلی خسروپور دامدار دیگر اظهار می دارد: 30سال پیش این گاو اکثر گاوهای دامداریها را تشکیل می داد اما واردات گاوهای سوئیسی و فرانسوی و داشتن جثه بزرگتر این گاوها وی ودامداران را به نگهداری گاوهای وارداتی ترغیب کرد اما بعدها متوجه شدیم که گاوهای وارداتی به رغم تولید شیر زیادتر و داشتن جثه بزرگ نسبت به امراض و شرایط جوی مقاومت کمتری از گاوهای سرابی دارند و علوفه مصرفی آنها نیز بیشتر است. نگران کننده ترین حالت بیماری خروسک زمانی است که سیستم تنفسی کودک درگیر شده و به سختی نفس بکشد که در چنین صورتی حتماً باید برای انجام معاینات دستگاه تنفسی به پزشک متخصص مراجعه کرد.

بیماری خروسک ویروسی چیست؟ حیوان باید سالم و در برابر بیماری ها واکسینه باشد. خوب است بدانید که قد حیوان اثری درشیردهی آن ندارد. کوچکترین نژاد شیری با بالا ترین درصد چربی ـ حساس و شرور ـ زودرس با رنگ شیر زرد ـ رنگ حیوان آهویی یکدست یا با لکه های سفید ـ وزن گاو بالغ ۴۵۳ و گاو نر ۷۲۵ کیلو گرم ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۴۵۳۶ کیلو با چربی ۴/۵ درصد دارد . براون سوئیس دیر بالغ می شود و نسبت به نژادهای دیگر دیرتر به اوج تولید می رسند. بهترین نژاد گاو شیری هلشتاین نام دارد و پس از آن گاو براون سوئیسی در رتبه دوم قرار دارد.

۴- در نقاطی که آبهای تحت الارضی بالا باشد و در اطراف گاوداری زمین کشاورزی وجود نداشته باشد، فاضلاب باید به حوضچه های ترسیب هدایت و پس از ۲۴ ساعت توقف، توسط دستگاه تخلیه به محل مناسب دیگری حمل شود. پس با ما همراه باشید . نکته مهم در اینجا که شاید شما هم حدس زده باشید این است که اسپرم قوچ گوسفند رومانف را برای یک میش نژاد خوب و محبوب خریداری کنید. احد بصیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراب هم معتقد است: تنها راه حفظ ذخایر نژادهای بومی انجام برنامه های اصلاح نژاد آنهاست که برای این کار با ایجاد رشد ژنتیکی در توده های گاو بومی می توان رقابت میان گاوهای بومی و گاوهای وارداتی یا آمیخته را به نفع گاوهای بومی تخفیف داد.

وی نیز معتقد است که این گاوهای بومی جوابگوی زمستانهای سرد منطقه است که گاهی به 25درجه زیر صفر هم می رسد. تولید متوسط شیر آن 5500 لیتر در سال و تا حدود 7 هزار لیتر هم می رسد . گاو در بعضی سرزمینها مانند هندوستان مورد احترام است نژادهای معروف گاو : نژاد هُلشتاین : از قسمت شمالی هلند است ، وزن ماده آن 550 کیلو و وزن نر آن تا یک تن می رسد .

نژاد ژرسی : اصل آن از جزیره ژرسی فرانسه است و کوچکترین نژاد گاو شیری است و به رنگهای زرد ، سفبد ، خاکستری است رنگ نوع نر تیره تر و وزن ماده آن 350 تا 500 کیلو و نوع نر بین 550 تا 800 کیلو است . گوسفندان ایرانی از نظر میزان وزن و وجود یا عدم دنبه به سه دسته سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی می شوند.گوسفندان ایرانی را از لحاظ پشم می توان در درسته پشم های ضخیم و یا قالی نامید.

مهندس محمود لعلی کارشناس مواد غذایی در مورد محصولات لبنی گاو سرابی می گوید: شیر تولیدی این گاو 4.5درصد چربی دارد در حالی که شیر گاوهای هولشتاین و دیگر گاوهای نگهداری شده در منطقه دارای سه درصد چربی است. در طول نیم قرن اخیر تولید شیر به شدت افزایش یافتهاست تا بتوان پاسخگوی نیاز جامعه به محصولات لبنی بود. محمدیان با اعلام اینکه هم اینک مرکز نگهداری و اصلاح گاو نژاد سرابی در سراب زیر نظر مستقیم جهاد کشاورزی است افزود: در این مرکز کارهای تحقیقاتی برای به نژادی این نوع گاو انجام می گیرد تا محصولات لبنی این گاو به طور کمی و کیفی ارتقا یابد.

جوانه ها را در گلدانهای مجزا با خاک زهکشی شده بکارید تا به قدر کافی بزرگ شود. وی خاطر نشان کرد: عدم توجه کافی به اصلاح نژاد و خا لص سازی ژنی این توده ارزشمند کشور ؛اختلاط بی رویه با دیگر نژادها به ویژه نژادهای هولشتاین و نزادهای دورگه موجودیت آن را به شدت تهدید کرده است و این نژاد با ارزش کشور را با خطر نابودی مواجه ساخته است.

اما مقاومت سلامتی پایین تری دارند، در مقابل نژاد های بومی گاو ایران علاوه بر این که می توان تولیداتش را به مرور با اصلاح نژاد، تغذیه مناسب و بهداشت مطلوب بالا برد و به رقبای خارجی رساند به علاوه نژاد های بومی به خاطر سازگاری با آب و هوای ایران کم تر دچار مریضی و مشکلات بهداشتی می شوند و از نظر نویسنده چه بهتر که نژاد های بومی در حال انقراض را حفظ کرده و برتری این نژاد های ایرانی را نسبت به دام خارجی اثبات کنیم.

با اینحال اما متاسفانه اختلاط بی رویه در بین نژادها به مرور زمان سبب تحلیل رفتن توده سرابی به عنوان تنها گاو بومی پرتولید کشور شده است. آب وهوا در منطقه ایر در زمان زیادی از سال سرد و نمناک است. همچنین بهتر است که زمان بیشتری آنها را رها کنید تا زمان خود را با گشت و گذار و غذا پیدا کردن سپری کنند. چای بابونهی گرم را آرام آرام بنوشید تا نشانههای خروسک را در عرض یک شب کاهش دهید.

مصرف مداوم مایعات باعث کاهش مقدار این خلط میشود. درصد چربی و همچنین درصد کل مواد جامد بدون چربی در شیر این نژاد اندکی کمتر از جرسی است اما رنگ شیر آن به علت وجود مقدار بیشتر کاروتن زردتر است. در اروپا معمولا فریزین به گاوی که اجداد اروپایی دارند و هلیشتاین به گاوهای که اجداد آنها از امریکای شمالی است اطلاق می شود. جواد جباری کارشناس امور دام که در ایستگاه نگهداری و اصلاح گاو نژاد سرابی وابسته به سازمان جهاد کشاورزی مشغول به کار است گفت: در این مرکز در حدود100راس گاو خالص نژاد سرابی نگهداری می شود و در کل با احتساب گاوهای هولشتاین که جهت تلفیق ژنی در این مرکز نگهداری می شود 240راس گاو تحت نگهداری و خدمات مستقیم این مرکز بوده ضمن اینکه در این مرکزهم اکنون تلفیق نژاد سرابی با نژاد هولشتاین صورت می گیرد و به تازگی گوساله های با حدود 75درصد گاو سرابی متولد شده که در حال مطالعات تحقیقاتی بر روی محصول لبنی این نوع گاو انجام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید