معرفی ۴ دریاچه مصنوعی بزرگ ایران

حوزه موسیقی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی ، سالک که سابقه شاگردی زندهیاد محمد رضا لطفی را دارد، در اجرایش در تالار رودکی قطعاتی از استادش را اجرا میکند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بینالملل بنیاد رودکی، «نغمه روشن» نام رویدادی است که به همت مجموعه هفدانگ و با همراهی بنیاد رودکی به تهیهکنندگی و کارگردانی مسعود برزی و سعید برزی با حضور هنرمندان برجسته در عرصه نوازندگی موسیقی ایرانی از سوم تا پنجم اسفند ۱۴۰۰ در تالار رودکی برگزار میشود. ماده واحده – معاهده راجع به اب رود هیرمند بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت افغانستان مشتمل بر یک مقدمه و دوازده ماده و دو پروتکلضمیمه که در تاریخ بیست و دوم اسفند ماه 1351 برابر سیزدهم مارس 1973 در کابل به امضاء رسیده است تصویب و اجازه مبادله اسناد تصویب انداده میشود.

قلمرو زبانی: ماوراء الطّبیعه: آنچه فراتر از عالم طبیعت و ماده باشد؛ مانند خداوند، روح و مانند آنها / خواندن: فراخواندن، دعوت کردن / برخاسته اند: برانگیخته شده اند، بلند شده اند(بن ماضی: برخاست، بن مضارع: برخیز) / قلمرو ادبی: فلسفه از آن ..: مجاز از فلسفه دانان / مذهب بدان … قلمرو زبانی: اوایل: جمع اوّل / قلمرو ادبی: پامان به ده باز بود: کنایه از رفت و آمد داشتیم / دست و پاگیر نشده بودیم: کنایه از گرفتار نشده بودیم.

باز هم تاکید میکنیم از مصرف خودسرانه این داروها پرهیز کنید. همچنین در اطراف دریاچه پیست کارتینگ، یک پارک بازی نسبتا کوچک و کلی چیزهای دیگر تدارک دیده شده که پیشنهاد میکنیم، حتما از آنها بازدید کنید. این تضاد را وقتی که با یک هواپیما بر فراز دریاچه هیلیر پرواز می کنید به طرز چشم گیری مشاهده خواهید کرد و این یک رویا نیست ، بلکه واقعیت دارد. از دیگر رمانهایی که بر اساس زندگی مولانا نوشته شده است، میتوان به «دختر رومی»، اثر موریل مائوفروی و «عارف جانسوخته» نوشته نهال تجدد اشاره کرد.

بر اساس منابع تاریخی، امام صادق(ع) در سالهای آغازین حکومت عباسی، به عراق احضار شده و مدتی در کوفه اقامت داشته و در این فرصت، به تدریس و تبیین معارف اسلامی و مقابله با عقاید غلات پرداخته است. البته یک داستان دیگه ای هم فرضیه نابینا بودن مادرزادی رودکی رو کم رنگ تر میکنه ، ماجرا هم مربوط میشه به پیدا شدن مزار رودکی تقریبا هزار و صدسال بعد از مرگش. مزینان از هزار و صد سال پیش هنوز بر همان مهر و نشان است که بود…

این دریاچه تفریحی با سطح آبگیر ۳۳ هزار متر مربع و گنجایش ۶۰ هزار متر مکعب آب، مورد توجه و استفاده شهروندان ساوجی قرار گرفته است. از بیرون این مکان شبیه به قلعه ای است که با نورپردازی و رنگ آمیزی بسار جلب توجه می کند. از دامنۀ کوههای شمالی ایران به سینۀ کویر سرازیر میشود و از دل ارگ مزینان سر بر میدارد. سالک نوازنده و مدرس تار و سه تار، پژوهشگر در زمینه دیسکوگرافی و مبانی نظری موسیقی ایرانی، فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این بیماری در در افرادی که سیستم گوارش نرمالی دارند هم ایجاد می شود؛ ولی امکان بروز آن در افرادی که سیستم گوارشی در آن ها طبیعی نیست، بیشتر است.

در سال 1377 به دانشگاه راه یافت و در آنجا دوره تکمیلی ردیف موسیقی ایرانی را نزد استاد مجید کیانی آغاز کرد. شهر را و گیرودار شهر را رها کرد و چشمها را منتظر گذاشت و به دهی آمد که هرگز در انتظار آمدن چون او کسی نبود. و امّا جدّ من، او نیز بر شیوۀ پدر رفت. این وضعیت در دوره قاجاری نیز ادامه یافت، اما شدت آن به اندازه دوره صفوی نبود. فرات، معرب «پالاذ» یا به نگارش عربی «فالاذ روذ» است که رود پالاد معنا میدهد. رود ارس در کتابان و منابع یونانیان با نام اِرساک و آرساک نام برده شده است؛ این تفاوت در زبان های عربی، ترکی و پارسی هم وجود دارد که در زبان عربی به الرّس و در زبان ترکی به اَرَز و در زبان پارسی به ارس نام دارد.

هاشم رضی در جای دیگر کتاب خود جغرافیای ایرانویجه و رود داییتی را در شرق ایران امروزی دانسته و نگاشته است: ايرانويج در شمال شرق ايران جاي داشته است كه مُغان در زمان ساسانيان، جايگاه آن را در غرب ايران، در ماد و آذربايجان معرفي كردند. از سال ۱۸۵۷م که به موجب قرارداد پاریس، ایران، افغانستان را به رسمیت شناخت تا زمان آخرین قرارداد تقسیم آب میان ایران و افغانستان، بر سر آب رودخانه هیرمند همیشه میان این دو کشور مذاکراتی وجود داشته است. وی همچنین از محضر استاد محمدرضا لطفی در زمان حیاتش نیز به عنوان شاگرد بهره برد.

شکایت نمیکنم و تا این لحظه میدانید که گله نیز نکردهام. از هیچ سو سکونتگاهی، راهی نیست که اگر باشد هم مسدودش کردهاند. به این ترتیب نیمی از رود در یک کشور و نیمی دیگر در کشور بعدی قرار می گرفت. تا جایی که مصر بزرگترین تمدن خود را مدیون این رود است. ◙ چشمۀ آبی سرد که در تموز سوزان کویر، گویی از دل یخچالی بزرگ بیرون میآید. دریاچه اوان و قلعه الموت مثل دو رفیق قدیمی هستند که برای سالها، توجه خیلی از گردشگرهای ایرانی و خارجی را به خودشان جلب کردهاند. محمدبن نجیب بکران در جهاننامه که آن را در 605ق/1208م تألیف کرده، دریاچۀ آرال را با دو نام بحیرۀ جَنْد و بحیرۀ خوارزم و گاه با هر دو نام، بحیرۀ جند و خوارزم، خوانده است (صص 34، 48). حافظابرو که نگارش جغرافیای خود را در 817ق/1414م. آغاز کرده و تا 823ق/1420م ادامه داده، از این دریاچه با دو نام بحیرۀ خوارزم و بحیرۀ جیحون یاد کرده و آن را از دریای خزر جدا دانسته است.

40- عوامل پیدایش دشت ها را بنویسید یا دشت ها به دو صورت شکل گرفته بنویسید؟ رمان دیگری که بر اساس زندگی مولانا به فارسی نوشته شده، «کیمیا خاتون» نوشته سعیده قدس است. «کیمیا خاتون» هم مانند «ملت عشق» رمانی عامهپسند است که واقعیت زندگی مولانا و خانوادهاش را با تخیل درهم آمیختهاست. جالب اینکه «ملت عشق» در ترکیه هم عنوان پرفروشترین کتاب تاریخ این کشور را از آن خود کرد. در این اجرا مجید علیزاده نوازنده تنبک نیز سالک را همراهی خواهد کرد.

وی نوازندگی را از کودکی با آموزش تمبک نزد آقای غلامرضا مشایخی آغاز کرد و در ادامه به فراگیری تار به ترتیب نزد آقایان کیوان ساکت، ارشد طهماسبی، داریوش طلایی مشغول شد. در حال حاضر 800 دانشجو و 100 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 43 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است.موسسه آموزش عالی رودکی تنکابن صاحب امتیاز و ناشر 0 مجله تخصصی است و تا کنون 1 همایش توسط موسسه آموزش عالی رودکی تنکابن برگزار شده است.

آنها میگویند این رمان چهره مولانا و شمس را غیرواقعی نشان دادهاست و هیچکدام از رویدادهای داستان بر اساس واقعیت نیستند. دیگر رودهای کوچک در این منطقه فراه رود، هر رود و خاش از افغانستان و بندان و شور از ایران به هیرمند میریزند. این رود از تالابی سیاه در شمال غربی زامبیا سرچشمه می گیرد و در آنگولا و در امتداد مرزهای نامیبیا، بوتسوانا، مجدداً زامبیا، و زیمبابوه، تا موزامبیک جریان دارد، و در نهایت در اقیانوس هند خالی می شود. مجاز از مذهبیان /«در کویر خدا حضور دارد»: کنایه از اینکه در کویر معنویت هست / آواز پر جبریل: اشاره به کتابی از آن سهروردی به همین نام / غرفۀ بلند آسمان: اضافه تشبیهی / درختش، غارش،…

«در کویر خدا حضور دارد» این شهادت را یک نویسندۀ اهل رومانی داده است که برای شناختن محمّد و دیدن صحرایی که آواز پرِ جبرییل همواره در زیر غرفۀ بلند آسمانش به گوش میرسد و حتّی درختش، غارش، کوهش، هر صخرۀ سنگش و سنگریزه اش آیات وحی را بر لب دارد و زبان گویای خدا میشود، به صحرای عربستان آمده است و عطر الهام را در فضای اسرارآمیز آن استشمام کرده است. بر لب دارد: جانبخشی / بر لب داشتن: کنایه از به زبان آوردن / زبان گویای … رودکی در اکثر قالب های رایج در ادب فارسی شعر و سرود و اشعار زیبایی از او به یادگار مانده است.

این رمان از شانزده فصل جداگانه، اما به هم پیوسته تشکیل شده که از این قرارند: راه، غرق شیرین، چند ورق از تاریخ غم، راه، دریا او را طلبیده بود، دریا مرا طلبیده است پدر! ◙ تاریخ بیهق از شاعران و دانشمندان و مردان فقه و حکمت و شعر و ادب و عرفان و تقوایش یاد میکند. یکی از این کتابها اثر الیف شافاک، نویسنده مشهور ترکیهای به نام «ملت عشق» است.

او که رمان پرطرفدار «آتش بدون دود» را نوشته، زندگی ملاصدرا، فیلسوف و اندیشمند بزرگ ایرانی در قرن یازدهم هجری را هم در قالب رمان روایت کرده که یکی از آثار خواندنیِ فارسی است. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در بازدید از دریاچه چیتگر با آن مواجه شوید، ترافیک شدید بهخصوص در روزهای آخر هفته است. قلمرو زبانی: تموز: ماه دهم از ماه رومیان تقریبا مطابق با تیرماه؛ ماه گرما / ارگ: قلعه / مزینان: نام یک روستا در استان خراسان / باغستان: منطقه پر از باغ / مشایعت: همراهی کردن، بدرقه کردن / قلمرو ادبی: دل یخچال: اضافه استعاری / سینۀ کویر: اضافه استعاری / دل ارگ: اضافه استعاری / سر بر میدارد: استعاره، کنایه از بیرون میآید؛ جانبخشی / …

قلمرو زبانی: نمایان: آشکار / بگذارد: بگذراند / اسرار: رازها، (شبه همآوا: اصرار: پافشاری) / حکما: ج حکیم / حیات: زندگی (همآوا: حیاط: محوطه باز خانه) / آستانه: آغاز، آستان / میوه دادن: کنایه از به بار نشستن / منقلب شد: دگرگون شد / گیرودار: بحبوحه / قلمرو ادبی: چشمها به او بود: کنایه از توجه / چراغ علم: اضافه تشبیهی / حوزۀ گرم و چراغ .. روشن نگاه دارد: کنایه از رونق دادن / درختی که جوانی را به پایش ریخته بود: استعاره پنهان، جوانی همچون آب و کودی است که …

دیدگاهتان را بنویسید