لغت نامه دهخدا حرف س (سین)

ج -دوره ٔ تحول اخیر، پس از پراکندگیها و آشفتگیهایی که از انقراض خاندان صفوی تا استقرار آغامحمدخان قاجاردر کشور حکم فرما بود بار دیگر یک دولت مرکزی و حکومت واحد در ایران تأسیس شد و این مرکزیت دوام یافت وبتدریج عوامل و علل دیگر که از آن جمله ارتباط و آشنایی با تمدن و فرهنگ مغرب زمین بود تحول عظیمی در اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کشور پدید آورد که در زبان اداری و ادبی تأثیر کرد. به گفته مسئولان موسسه دهخدا، این لغتنامه همواره در وبگاههایی به صورت غیرقانونی استفاده میشد و برخی از وبگاهها و اپلیکیشنها به صورت غیرقانونی نسخه دیجیتال این لغتنامه را که به صورت لوح فشرده منتشر شده بود، پس از هک و استخراج دیتای آن، غالبا به شکل نامناسب در فضای غیرعلمی مجازی با اهداف سودجویانه و تجاری مورد استفاده قرار میدادند که علاوه بر غیرقانونی بودن این عمل، چون شناختی نسبت به محتوای لغتنامه نداشتند، آن را به صورت ناقص عرضه میکردند.

یکی از اپلیکیشن های بسیار مفید در این زمینه برنامه “لغت نامه معین و دهخدا (آنلاین)” است که با ترکیب لغت نامه معین و دهخدا نمونه ای کامل از یک لغت نامه را در دسترس قرار داده که در ادامه آنرا بررسی می کنیم. گسترده و متنوع است که احاطه بر آن ها برای یک یا چند نفر ممکن نیست، کارخانه های عظیم رنگ سازی از هر باب و آزمایشگاه های مجهز برای تأمین نیازهای نقاشان و چاپگران و ماشین ها و ادوات تکثیر، تزئین بناها و اماکن، نقش پارچه و ظروف و اتومبیل و فرآورده های صنعتی و رنگ های خوراکی و الوان کاغذ و هزاران مصرف رنگی دیگر، پیوسته در کارند، مخصوصاً در زمینه چاپ و نشر که جایگزین نوشتن و نسخه برداری در گذشته است بی وقفه انواع مرکب های چاپ در الوان و انواع بسیار در حال تولیدات و دنیای رنگ در واقع دنیایی است گسترده و حیرت انگیز و یکی از چهره های خیره کننده تمدن امروز همین موضوع رنگ است که هیچ چیز و هیچ جا بی رنگ نیست و هیچ مصرف کننده ای بدون توجه به رنگ مورد پسند خود اقدام به خریداری نمی کند و البته برای شما خالی از غرابت نیست اگر بگوئیم ریشه و اساس این همه ابداع و اختراع و صنعت همان کارگاه های ساده قدیمی مرکب سازی و رنگ رزی است، کار و تلاش میلیون ها انسان در طول قرن ها، زمینه به وجود آمدن دنیای افسانه ای رنگ شده، مرکب سازی در گذشته پایه ی مهم نوشتن و نشر علم و تعلیم و تربیت بوده و در متن نیازمندی های جامعه قرار داشته، مرکب سازی با داروسازی و پزشکی نیز مربوط بوده، پزشکی نامه های قدیم دارای نسخه های متعدد و متنوعی درباره ی مرکب سازی است از جمله تحفه حکیم مؤمن طبیب شاه سلیمان صفوی سید محمد مؤمن حسینی از اطباء بزرگ شیعه و کتاب قرابادین کبیر از محمد حسین عقیلی خراسانی طبیب بزرگ قرن دوازدهم.

بهمت برآر از ستیزنده شور که بازوي همت به از دست زور. عبدالرحیم جعفری در خاطرات خود به مذاکرات اولیه با معین اشاره میکند که قرار بوده این فرهنگ در یک جلد ۱٬۵۰۰ تا ۱٬۶۰۰ صفحهای چاپ شود و ۱٬۰۰۰ تا ۱٬۱۰۰ صفحهٔ آن شامل لغات و ۵۰۰ تا ۶۰۰ صفحهٔ آن شامل اعلام باشد. بانک اطلاعاتي برنامه شامل بيش از 340,000 واژه است و به خودي خود بيانگر عظمت فرهنگ دهخدا و جامعيت نرم افزار مي باشد.

این لغتنامه، بزرگترین و مهمترین اثر دهخدا است، که بیش از ۴۰ سال از عمر او، صرف آن شد. لغتنامه بزرگترین و مهمترین اثر دهخدا است و بیش از چهل سال از وقت دهخدا صرف آن شد. لغتنامهای که دهخدا ۴۰ سال، یعنی بیشتر عمر خود را صرف آن کرد، از پایهٔ سه-چهار میلیون فیشی بنیان یافتهاست که دهخدا شب و روز به جمعآوری آنها مشغول بودهاست. تفسیر قرآن تلگرام اینستاگرام موبوگرام کتاب قانون والیبال فوتبال بسکتبال بازی دعا خدا نهج البلاغه تقویم امام حضرت ماشین اسپینر بازی آرایشگاه کلش آف کلنز چاپ لغتنامه نخست در سال ۱۳۱۹ در چاپخانه بانک ملی آغاز و یک جلد آن در ۴۸۶ صفحه به چاپ رسید و مدتی متوقف شد، دهخدا در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی میلیونها فیشی را که در تهیه لغت نامه فراهم کرده بود، توسط مجلس شورای ملی به ملت ایران هدیه کرد.

این تفاوتها را در این فرهنگ میتوان مشاهده کرد. جستجوي پرقدرت نرم افزار اين امکان را مي دهد تا در کمترين زمان ممکن به لغت مورد نظر برسيد و تمامي معاني و مفاهيم آن را بررسي کنيد. نرم افزار فرهنگ لغت معین با ظاهری ساده و رابط کاربری مناسب میتواند تجلی بخش گوشه ای کوچک از سرچشمه ارزشمند زبان پارسی باشد. جهت دانلود هر کدام از کتابها بر روی نام کتاب کلیک نمائید. واژهٔ «لغتنامه» را نخستینبار اسدی طوسی در لغت فُرس به کار بردهاست و علامه دهخدا برای پاسداشت او این نام را بر روی فرهنگ خود نهادهاست.

این کتاب در بیست و شش هزار و چهار صد و هفتاد و پنج صفحه سه ستونی به قطع رحلی با تعداد شش هزار دوره، امروز در دسترس فارسی زبانان است. توسعه و پیشرفت سریع تمدن اسلامی در طول سه قرن همه ٔ زبانهای منطقه را جز زبان عربی از بیان مفاهیم عالی این تمدن عاجز ساخته بود و تنها زبانی می توانست در حوزه ٔ این تمدن در مقابل زبان غنی شده ٔ عربی مقاومت نماید که به آسانی و بدون هیچگونه مانعی مفردات زبان عربی را برای بیان مفاهیم تمدن اسلامی بخدمت گیرد و زبان فارسی دری بحق از عهده ٔ چنین مهمی برآمد و این تنها راز بقای فارسی دری در حوزه ٔ تمدن اسلامی تا به امروز بوده است و خواهد بود.

امروز در انزل وب قصد داریم بهترین دیکشنری های انگلیسی به فارسی ، انگلیسی به انگلیسی و.. از آن پس، هماهنگی و مدیریت لغتنامه به وصیت خود دهخدا بر عهدهٔ محمد معین گذارده شد. از نکات دیگری که نویسنده آن را در نظر داشته، توجه بهتفاوت موارد استعمال حروف اضافه بین دو زبان انگلیسی و فارسی است. بصورت صنعتی برای خودنویس ها و مصارف دیگر ساخته میشوند برای خوشنویسی مناسب نیستند.امروزه مرکب خوشنویسی به دو صورت جامد و مایع در بازار موجود است برای ساخت مرکب روشهای گوناگونی وجود دارد ولی متداول ترین آن که در بین خطاطان رایج است بدین صورت است که ابتدا مقداری دوده (برای رنگ سیاه و انواع کیاهان برای رنگهای دیگر ) رادر آب جوشیده سرد حل کرده و داخل آن زاج سفید ریخته و سپس آنرا با شعله کم میجوشانند؛ سپس آنرا آرام آرام خنک میکنند .

فرهنگ امثال و حکم روسی- فارسی اثری است که با انتخاب معادل برای هر یک از این دو زبان اشتراک مفاهیم فرهنگی را یادآور شده و بهمقایسه بین دو فرهنگ میپردازد. نویسنده پیش از این، دو کتاب مهم از فقه شیعه، “معالم الدین و ملاذ المجتهدین” حسن بن زیدالدین شامی و “شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام” را تصحیح و منتشر کرده است. منتشر شده اردیبهشت ۱, ۱۳۹۰ · این دو مجموعه پیوسته، در مکانی که دکتر محمود افشار یزدی، استاد دانشگاه تهران، قسمتی از باغ خود را برای سازمان لغتنامه دهخدا و گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی وقف کرده، قرار گرفتهاند.

این برگه ها شخصا توسط استاد احمدزاده مدرس آیلتس ایجاد شده و آموزش هر لغت آیلتس و تافل بر اساس تجربه آموزشی طراحی شده است. این لغات شامل لغات ضروری آیلتس Essential Words for IELTS ، کتاب 400 لغت مهم برای تافل و لغات آکادمیک می باشد. لغت نامه دهخدا شامل شرح و معنی واژگان آثار ادبی و تاریخی زبان فارسی است. بخش دوم فرهنگنامه فارسی بهپهلوی و مجموعه هزوارشها و فهرست واژهها بهخط پهلوی است و در پایان واژههای پهلوی بهخط پهلوی آورده شده و در برابر آنها آوانویسی لاتینی واژهها داده شده تا مراجعهکننده بتواند با یافتن شکل پهلوی لغت و تلفظ لاتینی آن، معنی واژه مطلوب را در مجموعه لغات پهلوی (قسمت اول) بجوید.

بخش اول کتاب شامل واژههای پهلوی و معانی فارسی آنهاست. ۱۶. مهر ۱۳۸۸ 1100 4.74 از 6 (161 رای) 1,89 مگابایت لغت نامه دهخدا (جامه – جبل آباد ) قسمت اول تالیف : علی اکبر دهخدازیر نظر : دکتر معینشمارۀ حرف : « ح » این کتاب در دو قسمت ارائه ش.. ۱۶. مهر ۱۳۸۸ 954 4.99 از 6 (150 رای) 1,67 مگابایت لغت نامه دهخدا ( تبخاله – تجند ) قسمت دوم تالیف : علی اکبر دهخدازیر نظر : دکتر معینشمارۀ حرف : « ت » این کتاب در دو قسمت ارائه ش..

دیدگاهتان را بنویسید