رود ارس جلفا، آذربایجان شرقی – مجله گردشگری دوباره سفر

كشتى رانان ارس به ترتيب مذكور از رودخانه مى گذرند، و به علت صعوبتى كه در بالا رفتن آن هست بيش از دو ساعت براى رفتن و آمدن وقت قايل مى شوند. زیرا این پژوهش به کسانی که با این سؤال مواجه شده اند پاسخ می دهد و از طرح دوباره آن جلوگیری می کند. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به اینکه بارندگیهای امسال موجب جان بخشی دوباره به ‘دریاچه بزنگان’ تنها اثر ملی طبیعی در این استان و افزایش سطح آب آن شده است افزود:وضعیت دریاچه بزنگان تا پیش از بارشهای بهاری امسال بسیار نگران کننده و همراه با دغدغه فراوان بود.

همچنین بر روی این رود چندین پل هم احداث شده که معروف ترین آن خداآفرین در قره داغ نام دارد. همچنين شعباتي كه از خاك ايران وارد رود ارس مي شود عبارتنداز: رود زنگماراز ماكو- رود آغ چاي و قطور چاي از خوي- رود زيلبير از مرند – رود كوك گنبد از قره داغ – دره رود مغان. 10- مهم ترین کوه های منطقه کوهستانی آذربایجان را نام ببرید: دورشته کوه ارسباران (قره داغ) در شمال ورشته کوه مرزی ایران وترکیه مانند قله آرارات شمال و غرب این منطقه را دربرگرفته است.

9- تقسیمات ناهمواری های ایران را بنویسید: 1ـ سرزمین های کوهستانی که اغلب بیش از هزارمتر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارند.2ـ سرزمین های هموار که شامل دشت ها و جلگه های کم ارتفاع در نواحی داخلی یا سواحل دریاها می شوند. 2- پراکندگی جغرافیایی نواحی کوهستانی کشورچگونه است؟ علاوه بر این کوه ها، دو توده کوهستانی مهم دیگر، به نامهای سهند و سبلان بر اثر فوران آتشفشانی در این منطقه وجود دارند. در برخی از آنها تمام تلاش پژوهشگر در کتابخانه صورت می گیردو در برخی دیگر، بخشی از پژوهش در آنجا انجام می شود.

4- نکته مورد توجه در این مرحله این است که پژوهشگر باید پژوهش دیگران را مورد بررسی قرار دهد؛ به عبارت دیگر، مطالعه سابقه و پیشینه مسئله و نتایج پژوهش دیگران، مورد نیاز پژوهشگر است. در مرحله آخر، پژوهشگر با تجزیه و تحلیل اطلاعات، پاسخ مسئله پژوهش را می یابد. درمان این سرطان اکثرا به صورت ترکیبی است و بسته به این که سرطان شما در مرحله ای است و شرایط شخص بیمار به چه صورت است، این درمان می تواند متفاوت باشد. ورقه اقیانوسی چگالی بیشتری نسبت به ورقه قاره ای دارد.

او با این کار نسبت به موضوع، اطلاعات بیشتری پیدا می کند و مهمتر این که، پی می برد به سؤالی که برایش پیش آمده قبلا پاسخ داده شده است یا خیر. راه های آبی، امکان روابط بازرگانی بیشتری را فراهم می کند. همچنین امکان دستیابی به منابع غذایی ومنابع معدنی و سوخت های فسیلی را نیز فراهم می کند. مصادره و غصب زمینهای کشاورزی و چراگاههای هزارهها، نابودی صنایع دستی و تولید اسلحه و منع نگهداری اسب و نیز مقرر شدن مالیاتهای جدید برای شیعیان هزارهجات، از پیامدهای این تهاجم ذکر شده است.

قلب تالاب پریشان چشمه بنگ است و اگر زمینهای کشاورزان خریداری شود؛ عبور و مرور آنها در منطقه قطعشده و اتفاقات اینچنینی رخ نمیدهد کاظمینی افزود: علت خشک شدن چشمه بنگ چاههای اطراف این چشمه و فعالیتهای کشاورزی در فصل گرما و افزایش برداشت آب است که تنها راه برای نجات نیز خرید زمینهای این منطقه و نقلمکان کشاورزان از منطقه است. موضوع این گزارش رودخانه هیرمند و دریاچه یا تالاب هامون و ریشههای تاریخی-جغرافیایی آن بوده و ضمن ریشهیابی موضوع به راهحلهای چندی نیز اشاره شده است. در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی قراردادی میان دولت ایران و افغانستان بسته شد که طی آن دولت افغانستان متعهد شد که در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) از رودخانه هیرمند به سمت دریاچه هامون در خاک ایران آزاد کند.

زیرا فرضیه ها در هر پژوهش، نقش راهنما را دارد و به فعالیتهایی جهت می دهد که قرار است انجام شود. 13- تنگه هرمز کدام آب ها را به هم متصل می کند؟ تنگه هرمز، آبراهه هلالی شکلی است که آب های آزاد اقیانوس هند و دریای عمان را به خلیج فارس متصل می کند. دریا را تعریف کنید.دریاها گودال های پر از آبی می گویند که به اقیانوس راه دارند.

22- انواع ناهمواری های مناطق مرکزی ایران را بنویسید.1- بخشی به شکل رشته کوه که به آن ها کوه های مرکزی (رشته کوه مرکزی) گفته میشود.2- برخی توده های نفوذی آذرین که به آنها کوه های منفرد مرکزی می گویند. و براساس تحقیقات علمی بر بیولوژی و اکوسیستم، محیط آن سرشار از بیوژن میباشد. او ضمن ارائه دلایل علمی و منطقی به تأیید یا رد فرضیه یا فرضیه های خود می پردازد. 12- ویژگی های منطقه کوهستانی البرز را بنویسید: کوه های البرز از تنگ منجیل شروع شده ودر امتداد غربی ـ شرقی تاکوه های شاهکوه درنزدیکی شاهرود و دره خوش ییلاق ادامه دارند .- دامنه های این کوه ها معمولاً به سمت شمال و یا جنوب است و در آن دره های وسیع و عمیقی هست، که رودهایی چون چالوس و هراز در آنها جریان دارد .- بخش بزرگی از این چین خوردگی وسیع، حاصل کوه زایی (چین خوردگی) مواد رسوبی طی میلیون­ها سال است.- فعالیت های آتش فشانی در دوره کواترنر سبب شکل گیری قلّه دماوند در این رشته کوه شده است.- مراکز جمعیتی بسیاری در امتداد کوهستان های البرز مستقر شده است و یکی از کانون های عمده فعالیت های اقتصادی کشور به شمار می رود.

آشنایی با رود ارس شهرستان جلفا، استان آذربایجان شرقی که بزرگترین رود آن میباشد، داشته باشیم. در جنوب استان سیستان و بلوچستان و اطراف چاله جازموریان در کرمان واستان هرمزگان (سواحل دریای عمان) منطقه مکران واقع شده است. جریان آب در این رودها به علت تغییرات اقلیمی، دچار نوساناتی شده و از حالت منظم به حالت نامنظم و طغیانی تغییر شکل داده است. علت فعالیت این چشمه های جوشان، فعالیت های زمین ساختی است. 7- درکدام دوران زمین شناسی ناهمواری های ایران شکل نهایی یافت؟ دوره کواترنر.

6- شکل امروزی ناهمواری های ایران مربوط به کدام دوران زمین شناسی است؟ 5- موقعیت ریاضی یا مطلق ایران رابنویسید: ایران در عرض جغرافیایی 25تا 39درجه در جنوب منطقه معتدله نیمکره شمالی قرار گرفته و همچنین در 44تا 63درجه طول شرقی واقع شده است. اگر از یبوست رنج میبرید مصرف لبنیات را محدود کنید و آب زیاد بنوشید یا اینکه به طور موقت کاملا لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. ۸۱٪ آب ورودی این دریا را رود بزرگ ولگا تأمین میکند. هیرمند یکی از رودهای مهم، بزرگ و پرآب افغانستان است که با شعبههای خود، نواحی وسیعی ازجنوب غربی کشور را آبیاری مینماید.

در جلگه های سواحل دریای خزر، صدها رود بزرگ و کوچک از دامنه های شمالی البرز و دامنه های شرقی کوههای تالش به دریای خزر جریان می یابد و در جلگه های خلیج فارس و دریای عمان نیز رودهای فصلی یا دائمی، آب را به سوی این دریاها هدایت میکند. یکی از موارد مهم ویو و دید برج است به طوری که اگر برج ها دارای دید مربوط به دریاچه چیتگر و یا سایر ویوهای خاص باشند قیمت بالاتری دارند و در نهایت نوع سرمایه گذاری نیز بیشتر میشود.

شرایط پرداخت نیز به صورت نقدی و تسویه درجا می باشند که درصد تحویل و سند یا اقساط باقیمانده احتمالی از مبلغ کل کسر می گردد. در بسیاری از علوم و هنرها همچون طب، شیمی، فیزیک، ریاضیات و نقاشی نام مخترعان و خالقان آثار و اختراعات می آید ولی در معماری علیرغم هزاران اثار باستانی، که مورد تجلیل همگان نیز قرار دارند، کمتر نامی از معماران و آرشیتکت های آن بناها برده می شود. جز این که دریاچهای در آن قرار دارد که برای خیلیها یادآور فیلمهای وحشت هالیوودی است. ویستان دریاچهای با عمق 100 متر و طول 230 متر در بخش خورگام شهر بره سر از توابع شهرستان رودبار قرار گرفته است.

11- ویژگی های کوه های تالش را بنویسید: کوهستان تالش با جهت شمالی ـ جنوبی، منطقه آذربایجان را از کناره های دریای خزر جدا کرده است. ماهی خاویار شیپ معمولاً ماهی مهاجری است که به واسطه تخمریزی به سواحل ایران میآید و در رودخانههای آبریز دریای خزر تخمگذاری میکند. 8- چند رود که به دریای خزر می ریزند ، نام ببرید. نمونه های متعددی از این سیلاب ها در زاگرس در استانهای لرستان و ایلام طی سالهای اخیر مشاهده شده است .3- افزایش رسوبات، سبب گسترش سیلاب دشت ها می شود، و مجاری رودها را دچار تغییر می­کند .4- احداث جاده ها، از بین بردن جنگل ها و استفاده نامناسب از اراضی کشاورزی در نواحی شهری و روستایی زاگرس همراه با گسترش شهرها و روستاها به ضرر دامنه ها، دره ها و دشت ها بوده است و از دیگر عوامل انسانی تغییر شکل ناهمواری ها در زاگرس، طی پنجاه سال اخیر به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید