رودی که زندگی است

وجود مخازن سوخت تهديدى براى اين منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ويژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گيرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دليلى دچار نشتى شوند به آب و خاك منطقه آسيب مى رساند و به دليل نزديك بودن به رودخانه ارس آلودگى آب اين رودخانه را نيز در پى خواهد داشت. در کاشت ، داشت و برداشت محصول با هم همکاری دارند . رستوران سنتی و فست فود و همین طور بوفه برای اینکه دلی از عذا در بیاورید هم وجود دارد.

بازار ساوه طولی حدودا ۶۰۰ متری دارد و از بخش سرپوشیده و بخش روباز تشکیل شده است. مخصوصا اگر تاسوعا عاشورا در ساوه باشید، میتوانید ببینید که دستههای عذاداری چگونه طبق سنتهای قدیم از میان این بازار سرپوشیده عبور میکنند. انواع مواد غذایی، به شما کمک میکنند سیستم بدن خود را در حالت متعادل نگه دارید؛ بنابراین پیروی از رژیمهایی که مواد غذایی را بسیار محدود میکنند و یا تنها چند ماده غذایی در آنها مصرف میشود؛ رژیمهای سالم و اصولی نیستند. نکته جالبی که در مورد این دریاچه توجه بسیاری از علاقهمندان را به خود جلب میکند، وجود نداشتن هیچ گونه درخت در حواشی و سواحل آن است.

این بدان معنی است که بسیاری از تمدنهاتی بشری ، از تمدن مصر گرفته، تا تمدنهای بین النهرین و هند همگی در کنار رودخانه های بزرگ تشکیل شده است برای آن که آب موجب حیات همه چیز است و هیچ چیز نیست که بدون آب بتواند به حیات خود ادامه دهد. نشست روسای جمهور کشورهای عضو صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال فردا در شهر ترکنمباشی ترکمنستان برگزار خواهد شد. از نظر پوشش گیاهی در دریاچه جلبكهای قهوه ای و در سواحل آن گز، پده، كلپوره، باریجه زیره سیاه و گیاهان یك ساله نظیر گرامینه ها قابل مشاهده است.

بررسي ها نشان داده رژيم غذايي ميتواند نقش مهمی در پيشگيری از این بیماری ايفا كند. این مجموعه هنوز جای پیشرفت دارد و تا سال ۹۹ به طور کامل احداث میشود ولی این روزها هم امکانات کافی برای لذت بردن اعضای خانواده در کنار هم دارد. قیز قلعه به سراسر دشت ساوه دیدی وسیع دارد و حتی از درون قلعه، گاه میتوان با چشم غیر مسلح قله دماوند را نیز دید.

چشم انداز طبیعی زیبا و آ ب و هوای پاکی دارد . در این مجموعه عینکهای مخصوص را به چشم میزنید و در یک دنیای مجازی هیجانانگیز غرق میشوید. این امامزاده که مرقد فرزند امام موسی کاظم(ع ) و برادر امام رضا( ع) است، فضایی بسیار معنوی و باصفا دارد و در مناسبتهای مذهبی و همینطور وقت اذان این مکان پر میشود از گردشگران و مردمان خونگرم ساوه. حالا که اهل روستاگردی هستید، در نزدیکی روستای سامان، منطقه ییلاقی و سرسبز دیگری وجود دارد که نباید دیدن و لذت بردن از طبیعت آن را از دست بدهید. اگر به ماجراجویی درنقاط بکر و دست نخورده طبیعی علاقه دارید، میتوانید برای پیکنیک در اطراف دریاچه ارواح برنامهریزی یا یک شب در نزدیکی این منطقه کمپ کنید.

در کنار معرفی تعدادی از این مکان های توریستی اطراف تهران نکات و توصیههای مهمی را نوشتهایم که توصیه میکنم حتما به مطالعه آن بپردازید. توجه: ابتدا دو قاره به نام های لورازیا (شمال امریکای شمالی ،گرینلند و بیشتر آسیا و اروپای مرکزی) و گندوانا( شامل امریکای جنوبی، افریقا، قطب جنوب، هندوستان و استرالیای کنونی).مساحت دو قاره تقریبا مساوی بوده است.و بین آنها دریای تتیس وجود داشته که امروزه دریای مدیترانه، مازندران و سیاه بازمانده های آن است. خجند در مقایسه با دیگر شهرهاى تاجیکستان از لحاظ وضع اقتصادى و فرهنگى در موقعیت برترى قرار داشته و دارد؛ چون این شهر از قدیم در مسیر جاده ابریشم بوده است در حال حاضر نیز همان موقعیت پیشین را بین 3 جمهورى ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان دارد.

امروزه برای پاسخ به حس کنجکاوی و شناخت جهان، روش های علمی مختلفی وجود دارد. در کنار جاذبههای زمینشناختی،جاذبههای تاریخی- فرهنگی مانند کلیسای سنت استپانوس که به دلیل قدمت، اهمیت مذهبی و شیوه معماری منحصر بهفرد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است نیز در این ژئوپارک وجود دارند که ارزش افزودهای برای آن به شمار میروند. معماری پل هشت چشمه بسیار دیدنی و البته آموختنی است و این پل را تبدیل به یکی از زیباترین جاهای دیدنی ساوه میکند.

طول پل ۷۰ و عرض آن ۵ متر است. گفت: نه. امام پرسید: سالی یک بار در آن غسل میکنی؟ این مجموعه که در دل بافت قدیمی شهر ساوه قرار دارد، در امتداد خیابان امام خمینی پس از میدان انقلاب، انواع مغازهها را در خود جای داده است. باور اینکه قلعهای به این عظمت بر بلندای کوهی از دوران ساسانیان به جای مانده کمی سخت است. از این پل فقط یک دهانه آجری باقی مانده است که مربوط به دوران اولیه اسلامی است. علاوه بر بافت تاریخی روستا که تقریبا دست نخورده باقی مانده است در این روستا میتوانید انواع جاذبههای زیبای طبیعی را مشاهده کنید و در کنار آن لذت ببرید.

دیدن قلعه سامان در غرب این روستا را هم از دست ندهید. اگر به ساوه میروید، حال و هوای دلنشین و دیدن تزئینات زیبا و متفاوت مسجد سرخ را از دست ندهید. اما در طول سالیان و اشغال تمامی مساحت دریاچه طبریه و آب دزدیهای صهیونیستها، اکنون سهم کشورها از آب رود اردن بسیار متفاوت از طرح نماینده آیزنهاور و به شکل جدول زیر است. در دریای خزر شمالی و در لایه های سطحی خزر میانه و جنوبی ، دمای آب در طیف وسیعی متفاوت است. قلعه با سنگ و ساروج بر فراز کوه ساخته شده است و دسترسی به آن بسیار مشکل است و فقط از طریق پلکانی که در ضلع جنوبی تعبیه شده است میتوانید وارد قلعه شوید.

بر روی ساحل جنوبی رودخانه قرهچای در نزدیکی سرخده، پلی مربوط به دوران صفویان وجود دارد که بازدید از آن در سفر خالی از لطف نیست. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و عمیقترین قسمت آن ۱۲ متر عمق دارد. دریاچه موهاو یک مخزن ساخته دست بشر بر روی رودخانه کلرادو است که 28,260،XNUMX هکتار وسعت دارد. مناره آجری مسجد سرخ هم بسیار دیدن دارد. یکی از دیدنیترین بخشهای مسجد سرخ محراب آن با کتیبههای گچبری و نقاشیهای بسیار زیباست. این مسجد پر از کتیبههای تاریخی است که با تنوع بینظیرشان قطعا مبهوتتان خواهد کرد.

یکی دیگر از دیدنیترین مسجد نیز گنبدخانه آن است که با کتیبههای دیدنی و تزئینات ظریف، شما را به بهشتی رویایی از رنگ و هنر دعوت میکند. مسجد سرخ، مسجدی متعلق به دوران شاه اسماعیل صفوی، یکی از دیدنیترین بناهای تاریخی ساوه است. این شهر و محوطه اطرافش به مساحت ۲۲۰ هکتار، یکی از شهرهای مهم تاریخی بودهاست که در دوران مغول خالی از سکنه و در زیر خاک مدفون شد.

دیدگاهتان را بنویسید