رودخانه های ایران و حوضه های آبریز آنها

هضم چربی که در روده کوچک و روده بزرگ رخ می دهد و منجر به تشکیل مواد شیمیایی مسبب سرطان (سرطان زا) می شود. این مطلب را از دست ندهید: چگونه از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری کنیم؟ همین بود که برای جلوگیری از ریزش و فرسایش خاکهای پیرامون دریاچه، دیواری ساحلی ساخته شد. غلامزاده که هفته گذشته اطراف دریاچه را با موتورسیکلت دور زده و دریاچه را از نزدیک بررسی کرده، می گوید: «پیش از این اقداماتی را برای نجات دریاچه انجام داده ایم مثلا با گذاشتن حفاظ بتنی، احداث دیوار ساحلی و احداث یک کانال در ضلع غربی دریاچه سعی کرده ایم سیلاب ها را به دریاچه هدایت کنیم اما اینها راه حل های موقتی برای نجات دریاچه است در صورتی که اگر بودجه لازم برای هدایت آب از بند شازده به دریاچه اختصاص یابد می توان به احیاء دریاچه بسیار امیدوارتر بود.

به گفته نصیریان با تامین اعتبار، هدایت سیلاب های ضلع شمالی، بازگرداندن زمینهای حریم دریاچه به اداره محیط زیست و مهیا کردن راه ورود آب از سمت پایین دست به دریاچه می توان خونی دوباره در رگ های بزنگان جاری کرد. ورود و خروج به این غار بسیار راحت است به کمک یک طناب به راحتی میتوانید درون آن وارد شوید غار بزنگان یک غار آهکی است و خبری از آب و گل در آن نیست.

علاوه بر آن ماهیانی مانند کپور معمولی، قزلآلای رنگین کمان و یکی از تازهترین ساکنین دریاچه یعنی ماهی سفید اینجا زندگی میکنند. رود نیل دو شاخه اصلی دارد: نیل سفید و نیل آبی. همچنین ساحل جنوبی آن ماسه های بسیار زیبایی دارد که برای شنا و ورزش های آبی بسیار استفاده می شود. از سوی دیگر، اگر به این دریاچه از زاویه مناسب نگاه کنید آن را سبز و یا لاجوردی میبینید. این نام از سوی محلیان اطراف انتخاب شده است و میتوان گفت خلاقیت نیز در این نامگذاری به چشم میخورد.اگر در ساعتهای نخست روز بهخصوص در اوایل بهار به دیدن دریاچه ارواح بروید، شانس دیدن این فضای وهمآلود بیشتر است.

از آنجایی که با یک دشت بدون کوه و درخت روبرو هستیم، رصد آسمان در شب نیز یکی از تفریحات این منطقه است. آسمان لکه ابری هم نداشت و دریاچهی «بزنگان» از خاکهای تَرکخورده، آماسیده بود. جلسه اختتامیه برگزار شد و بنده را هم در کنار عده ای دیگر در هیئت رئیسه گذاشتند. خوبی سفر به این دریاچه آن است که میتوان علاوه بر خود دریاچه، دیدنیهای دیگری را هم تماشا کرد و مجموعهای از تجربههای لذت بخش را در کنار هم داشت. مستوفی اغلب آن را چیچست نامیده و «دریا شور» هم به آن گفته و به مناسبت شهر مهمی که در ساحل شمالی آن بوده دریاچه طروج یا طسوج هم نامیدهاست.

بعد از رسیدن به مشهد در شرقترین نقطه شهر و بعد از عبور از بلوار حر، جاده مشهد به سرخس را خواهید دید. همچنین اگر می خواهید تور یک روزه گردشگری در استان خراسان رضوی داشته باشید، دریاچه بزنگان یا کل کل بی بی گزینه مناسبی است. دریاچه بَزَنگان یا گل بیبی یکی از مشهورترین و مهمترین دریاچههای خراسان رضوی است. همانطور که بالاتر گفتم دریاچه بزنگان یکی از مهمترین دریاچههای خراسان رضوی است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز فارس ، دریاچه پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران با وسعت ۴۳ کیلومتر مربع در حاشیه جنوبی ارتفاعات زاگرس در شهرستان کازرون در استان فارس قرار دارد.

موسی غلامزاده می گوید: آب این دریاچه از طریق دو آبراهه اصلی از ارتفاعات آهکی واقع در 20 کیلومتری جنوب دریاچه، چشمه های گل بی بی و کُرُق غلام و چشمه های فعال واقع در کف دریاچه تامین می شود اما با کاهش بارش سالیانه از 180 میلی متر به 122 میلی متر، چشمه ها نیز خسیس شده اند. همین ویژگی در شعر رودکی نیز مشاهده میشود. معبران در تعبیر خواب دریا نوشته اند در ساحل دریا بودن و منظره تلاطم دریار را مشاهده نمودن نشانه اي است از بیماری فرزندان.

اگر میخواهید به دریاچه بزنگان بروید دانستن برخی نکات و آگاه بودن از آنها واقعا به شما کمک خواهد کرد. در نواحی داخلی کشور به دلیل دور بودن از دریاها و کمبود رطوبت ، اختلاف دما زیاد است . این در حالی است که دریاچه ارومیه در شمال غرب کشور در 13 سال اخیر حدود 6 متر از ارتفاع خود را از دست داده است. این دریاچه دارای 850 متر ارتفاع از سطح دریا بوده و به لحاظ جغرافیایی، در ناحیه ای که دارای آب و هوایی معتدل بوده که بارش باران در آنجا در تمام طول سال حدود 200 الی 300 میلی متر می باشد واقع شده است.

مردم محلی به این دریاچه کل بیبی یا گل بیبی میگویند. به گزارش مرینپرس، در سال ۱۹۵۰ دریاچه آرال چهارمین دریاچه بزرگ دنیا بود و یک ششم کل مصرف ماهی شوروی را تامین میکرد. مباحثه بر سر بلندترین سد دنیا پایانی ندارد. راستی برای اجاره خانه روستایی میتوانید به سایت پینورست سر بزنیدو در آن اقامتگاه بومگردی خود را پیدا کنید. عمر این غار به دوران پیش از میلاد مسیح باز میگردد غاری بکر و ناشناخته که یک ورودی آن یک دهانه ۷۰ سانتی است. منبع: راسخوندر اواخر عمر رودکی، امیر نصربن احمدبن اسماعیل از حکومت کنار گذاشته میشود.

تیولی بودهاست که در آن انشعابات دودمانهایی که در آذربایجان حکومت میکردند، به انزوا میزیستند. آب این دریاچه هشتاد هکتاری از بارندگیهای فصلی و چشمههای کوچکی که در کف آن قرار دارد تامین میشود. ۲ـ اگر خواب ببینید با قایقی بر دریاچه اي میرانید و آب از کف قایق ناگهان به درون فوران میکند ؛ نشانه ان است که پس از مدتی که تحت فشار قرار میگیرید ؛ سرانجام موفق میشوید به شهرت و افتخار دست یابید . اما با رفتار پسندیده خود میتواند بار دیگر دل شما رابه دست بیاورد . این دریاچه با توجه به طبیعت و چشم انداز فوق العاده ای که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.

علی نصیریان می گوید: در گذشته بخشی از آب دریاچه از کال اولنگ و از طریق سفره های زیر زمینی تغذیه میشد اما متاسفانه شخم زدن این مسیر و اقدام به کشت و کار و تخریب مرتع از سوی کشاورزان، دریاچه را از آب کال اولنگ محروم کرد. هر گاه بخشی از آب دریا نسبت به آبهای اطراف خود جابجا شوند ، به آن جریان دریایی گفته میشود. فنّاوری از جایگاهی که بخشی از چارچوب قلمداد می­ شد به محرّکی برای شروع کار تحلیلی جدیدی تبدیل شد که نقطۀ عطفی در تحلیل سارا بود.

دیدگاهتان را بنویسید