در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

این رود در نزدیکی جلفا عرضی در حدود 200 متر و عمقی 2 الی3 متری دارد که در بازه زمانی پرآبی به 4 متر هم میرسد، به همین دلیل بیشتر مردم ایران رود ارس را به عنوان سومین رودخانه بزرگ ایران میشناسند. نظریه اصطخری نسبت به نظر ابن حوقل که رود مرغاب را رود مروه میگوید دقیق تراست؛ مرغاب محلی است در شمال ولایت غور دقیقا محلی که دریای مرغاب از آن جا سرچشمه می گیرد ودره مرغاب را آب یاری می نماید. در حال حاضر وضعیت شهر پرند متشکل از ۷ فاز است. با سایت جاده همراه باشید تا با بررسی اطلاعات شهر پرند، پاسخ پرند کجاست؟

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرکل دفتر اطلاعات و دادههای آب کشور اظهار کرد: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان میدهد، میزان حجم ورودیهای سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه گذشته کاهش ۱۵درصدی دارد؛ اما با توجه به اینکه ذخایر برفی سالجاری تاکنون نسبت به سال قبل بیش از دوبرابر است، ذوب برف در ماههای آینده باعث رشد ورودی به سدها خواهد شد. با توجه به اختلاس های اعضای سابق شورای شهر، فیش حقوقی و رزومه و اطلاعات اعضای جدید، به منظور شفافیت سازی و آگاهی عمومی، منتشر شود.

اینست که آگاهی و اطلاع و دانش تاریخ معماری و اینکه چه سبک ها و چه مکاتبی از گذشته بوجود آمده و چگونه اجرا شده تا به امروز رسیده، لازمه کار ماست. با اینکه خشک شدن این دریاچه بسیار ناراحت کننده است اما بدنه کشتی های بر جای مانده در کف این دریاچه که در حال حاضر به یک بیابان خشک تبدیل شده اند، چشم اندازهای جالب توجهی ایجاد کرده که دیدنشان خالی از لطف نیست. آیا این نگرش درست است یا اینکه آنها را باید از زاویه دید فنی و تکنیکی محض مورد ارزیابی قرار داد؟ از این مثنوی فقط سه بیت باقی مانده است.

ساختمانهای این شهر (فازهای صفر تا سه) از نظر بافت معماری کاملا اصولی و با کیفیت ساخته و در مقابل بادهای منطقه مقاوم است. فازهای صفر تا سه مربوط به املاک سند دار (شخصی ساز) است. فازهای ۴ تا ۶ شهر پرند نیز مربوط به املاک مسکن مهر است. 4 ایستگاه جدیدی که قرار است تا پایان اردیبهشت به بهرهبرداری برسد شامل ایستگاه مرزداران در شهرک آزمایش در خط 6، ایستگاه اقدسیه در خط 3 و ایستگاه باقرخان در خط 8 است.

اقدامات عمرانی برای ساخت خط پرند سالهاست که آغاز شده و به عبارتی این خط ادامه خط یک بوده که در دوره قبلی مدیریت شهری تا فرودگاه امام خمینی (ره) راهاندازی شده است. موقعیت مکانی این منطقه به گونهای است که به شهریار و کرج نیز دسترسی آسان دارد. نقشه شهر پرند برای ۱۶ فاز طراحی شده و گستردگی آن از سرزمین ایرانیان (منطقه آزاد) تا ماهشر کرج خواهد بود. بنابراین از هر منطقه ای از تهران که هستید خیلی راحت می توانید خودتان را به مال مون برسانید.در نهایت باید بگوییم که پروژه های ساختمانی خیلی بزرگ دیگری در تهران وجود دارند که هر روز در حال ساخت هستند.

به دلیل مسائل زیست محیطی و تخمریزی ماهیها، در برخی از ایام سال مجوز ماهیگیری صادر میشود که در این روزها، سواحل رودخانه در جلفا و شهرهای دیگری مانند پلدشت و سیه رود میزبان ماهیگیران میشود. در ساختمان مرکزی این پروژهی عظیم امکانات دیگری نظیر شهر بازی کودکان، سینما، پینت بال، زمین گلف، دریاچه مصنوعی، رستوران و شهرک ویلایی در نظر گرفته شده است. در پرند قیمت ملک مناسب و زمینه برای شهرک سازی و سرمایه گذاری در این امر مساعد است. با توجه به موقعیت جغرافیایی پرند و ظرفیتهای موجود در این شهر میتوان اظهار نمود، زمینه برای سرمایه گذاری، رشد و پیشرفت هموار است.

با بررسی پرند کجاست؟ را بررسی نمودهایم، نوبت به معرفی امکانات این شهر میرسد. این مجتمع ۲۰ هکتاری دارای کارتینگ اتومبیلرانی و موتورسواری است. آسفالتهای ضعیف، زبالههای ساختمانی زیاد، سگهای ولگرد و کم بودن فروشگاهای تهیه مایحتاج روزانه چهرهی زشت پرند در این فازها است. درمواقع بارندگی و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده میشود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم میشود. از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس هم استفاده میشود. تاخیر در تحویل این پروژه برای متقاضیان مشمول ضررهای مالی بسیاری شده است. چه زمانی قرار است تولید قطار ملی انبوهسازی شود؟

پرند دارای خط راه آهن بوده و قطار برقی تهران در پرند دارای ایستگاه است. قبل از سال اقدامات ساخت قطار ملی کامل شد و 23 اسفند سال پیش پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر، نوبخت معاون برنامه و بودجه ریاست جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بازدیدی از محل ساخت قطار ملی داشتند. فایل معرفی فرصت های سرمایه گذاری این شهر با جزییات کامل دو زبانه در قالب PDF در دسترس همگان باشد.

4 ایستگاه جدید مترو تا پایان اردیبهشت در پایتخت به بهرهبرداری میرسد که البته قرار بود این 4 ایستگاه جدید در ماههای پایانی سال 99 به بهرهبرداری برسد ولی از آنجایی که اوراق مشارکت سال 98 به موقع دستمان نرسید و با تأخیر آزاد شد و هنوز بخشی از آن محقق نشده است،این مسأله به سرانجام نرسید.البته سال پیش 9 ایستگاه با 7.5 کیلومتر به بهرهبرداری رسید و افتتاح تعدادی پست برق و ورودی دوم ایستگاهها را داشتیم.

چقدر از اوراق مشارکت که قرار بود جهت توسعه مترو تهران محقق شود وصول شد؟ در سال گذشته تهران برای توسعه مترو هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۴۵۰ میلیارد برای اتوبوسرانی اعتبار اوراق مشارکت داشت و اقدامات قانونی پیش برده شد و موافقت اولیه بانک مرکزی گرفته شد و امیدواریم در ادامه مسیر مشکل جدی نداشته باشیم. به منظور تکریم ارباب رجوع و توسعه دولت الکترونیک پرند ، خدمات الکترونیکی شهرداری و شورای شهر به شهروندان این شهر، توسعه یابد.

پرند با شهر زرندیه در استان مرکزی نیز همسایه است. با راهاندازی این مرکز تفریحی مناسب، اقلیم آب و هوای شهر پرند دگرگون میشود و خدماتدهی به ساکنان این شهر گسترش مییابد. درهای قلعه سنگی پرند برای بازدید عموم، مهر ماه سال ۱۳۹۹ گشوده خواهد شد که قطعا رشد گردشگری بین المللی پرند را به ارمغان خواهد آورد. اگر به دنبال سرمایه گذاری در عرصه گردشگری هستید، زمین های اطراف این قلعه می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای ارائه خدمات توریستی به گردشگران باشد.

یکی از امکانات منحصر بفردی که پرند را در زمرهی بهترینها قرار میدهد، مجتمع تفریحی، ورزشی، گردشگری و اقامتی «سرزمین ایرانیان» است. اگر به کشورهای اطراف نیز نگاه کنیم؛ نام بیشتر شهرها از عشقآباد و دوشنبه گرفته تا بغداد فارسی است. اگر منابع مورد نیاز برای مسیر مترو پرند تأمین شود قطعا این خط یکساله به بهرهبرداری خواهد رسید. از پرند برای ایستگاه مترو شاهد تاکسی و ون نیز وجود دارد.

به طور کلی امکانات و خدمات شهر پرند در این فازها متمرکز شده است. این دریا ازبقایای دریای عظیم تتیس است که زمانی بخش اعظم نیمکره شمالی را پوشانیده بود. متاسفانه این مجتمع از نظر ساخت استاندار نبوده و سر و صدا، خرابی آسانسور، نم و بوی فاضلاب در طبقات پایین، نبود اتاق شوت زباله و … مجتمع کیسون نیز در فاز ۶ قرار دارد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند در نزدیکی فرودگاه امام خمینی و ۳۲ کیلومتری آزادراه تهران ساوه قرار دارد. رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر پرند گفت: باتوجه به طولانی شدن اجرای طرح دریاچه مصنوعی پرند نیاز به طرح مطالعاتی به روز شده در این خصوص می باشد تا با اطمینان خاطر آن را اجرا کنیم.

این بنا که با معماری اسلامی ایرانی از سنگهای نامنظم ساخته شده، بیش از هزار سال قدمت دارد. علاوه بر این رود ولگای روسیه با 3700 کیلومتر طول و دبی سالانه 325 کیلومتر مکعب به عنوان مسیر اصلی تخلیه پسابهای کارخانجات صنعتی روسیه محسوب میشود و رود اورال روسیه هم با بیش از 1800 کیلومتر طول، نقش عمدهای را در آلودهسازی دریای مازندران به عهده دارند. با حدود ۴۰ دقیقه پیادهروی میشود به دریاچه گهر دوم رسید. دره طولانی و پرخم و پیچ مرغاب، دریای بزرگ و خروشانی را در خود جا دادهاست که بنام دریای مرغاب یاد میشود و از جمله دریاهای مشهور کشور به حساب میآید.

دیدگاهتان را بنویسید