در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

در طول تاریخ مورد استفاده قوای مهاجم و لشگریان متخاصم به طور متوالی از اینسوی رودخانه به آنسوی روخانه و بالعکس قرار گرفته است. حتما از غلات کامل ( سبوس دار ) در رژیم غذایی خود استفاده کنید . با توجه به وجود اشارههایی در تورات و تلمود به اشکالی از همزیستی بین عربهای کنعانی با عبرانیها و با استناد به باور برخی از تاریخنگاران مبنی بر اینکه یهودیان بر حکومت عربها بر رومیان و حکومت رومیان بر مجوسها تأثیرگذار بودند، پژوهشگر بیان میدارد که تورات از اشاره به هویت کنعانی و یبوسی و عربی قدس خودداری میکند و حضور تاریخی عربها را در این منطقه نادیده میانگارد.

از پس از انقلاب صنعتی؛ معماری روال دیگری بخود گرفت و از حالت منطقه ای و کشوری و قاره ای خارج شده و جهانی گردید. پس از آن سدهای دیگری مانند «سد کجکی» در ولایت هلمند، «سد سلما» در ولایت هرات، «سد بالا بلوک» در ولایت فراه، «سد بغرا» در قندهار و غیره ساخته شد تا به گفته «احمد قرایی»، دانشیار پژوهشکده تالاب بین المللی هامون تعداد این سدها طی چهار دهه گذشته به یکصد سد برسد و این جدای از برداشت های بی حساب دیگری بود که در مسیر رودخانه، به دلیل افزایش جمعیت و افزایش سطح زیر کشت در افغانستان صورت می گرفت.

وی بیان کرد: در سال 1401 پس از ایجاد بانک سیست جمعیتهای مختلف مثل آرتمیا در کشور، پروژهای تعریف میشود که اگر اعتبار آن تأمین شود، جمعیتی از آرتمیاهای دریاچه ارومیه شناسایی شده و باید از لحاظ شناسنامه ژنتیکی به نتیجه برسد. درياي خزر علاوه بر آنكه به لحاظ جغرافيايي يك درياچه به حساب ميآيد، از نظر تركيبات موجود در آب نيز با ساير درياها و اقيانوسها متفاوت است. خاویار انواع گوناگونی دارد چون خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ارزشی قابل توجه برخوردار است.

§ انواع ماهیان استخوانی – ماهی سفید – ماهی کفال – ماهی سوف – ماهی سیم – ماهی کپور – ماهی کُلمه – ماهی ماش ماهیان کیلکا ماهی کیلکا متعلق به خانواده Clupeidae جنس Clupeonolla است. این جنس در دریای خزر سه گونه دارد: § انواع ماهیان کیلکا – کیلکا آنچوی – کیلکای چشم درشت – کیلکای معمولی رودهایی که از خاک ایران به دریای خزر می ریزند الف- تعداد رودها و مشخصات کلی آنها همانطور که پیش تر اشاره شده 864 رود کوچک و بزرگ دائم و فصلی از خاک ایران به دریای خزر می ریزند. ب- اسامی و پاره ای مشخصات برخی از رودها همانطور که اشاره گردید تعداد رودهایی که از ایران به دریا می ریزند خیلی زیاد است که ذکر تمامی آنها میسر نیست.

مشخصات کلیه رودهایی که از ایران یا حوالی مرزهای آن سرچشمه می گیرند (مانند اترک و ارس) و به دریای خزر می ریزند عبارتند از: – طول بیشتر آنهایی که از سلسله کوه های البرز سرچشمه می گیرند کوتاه و آب آنها اغلب آنقدر کم است که حتی در مواقع طغیان هم قابل عبور هستند. درياي خزر از بقاياي درياهاي قديمي است كه در طول دورانهاي زمينشناسي دچار تحولات زيادي شده و سرانجام در اواخر دوران سوم زمينشناسي و در اثر حركات زمين ساختي، به شكل حاضر درآمده است. رودهای ارس، سفیدرود و اترک به طور نسبی مساحت حوضه آبریزی وسیع و طول بیشتری دارند و به همین مقدار هم آب آنها از مقدار آب دیگر رودها بیشتر است.

یازده کشور در حوضه نیل قرار دارند از جمله سودان، اتیوپی، تانزانیا، کنیا، اوگاندا، کنگو، رواندا، بروندی، اریتره و جمهوری آفریقای مرکزی که از این میان سه کشور سودان، اتیوپی و مصر، به ترتیب بیشترین مساحت حوضه را در خود جای دادهاند. 782 گونه و زیرگونه گیاه دریایی در دریای خزر وجود داشته که از این میان 5 گونه از آنها را گیاهان آلی تشکیل داده و دیاتومه ها، با 294 گونه بیشترین گونه گیاهی را به خود اختصاص می دهند. فیل ماهی بزرگترین ماهی آبهای داخلی ایران است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص دادهاست نام دیگر ان بلوگا است و نمونههایی از آن با وزنی در حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شدهاست.

دریای خزر به تنهایی ۹۳ در صد از ذخیره خاویار و ماهیان خاویاری جهان را در خود جای دادهاست. خاویار ماهیان خاویاری یا استورژون، از خانواده تاسماهیان، از جمله گونههای آبزی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز میگردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان مینامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز ماندهاند. منطقة جنوبي (سواحل ايران از شرق به غرب): رودهاي اترك، گرگان، قرهسو، تجن، طالار، هراز، چالوس، چشمه كيله (تنكابن)، پلرود، شلمان رود، چمخاله، سفيدرود، پسيخان، شاخزر،ماسوله، لمبر، گرگان رود و چند رود كوچك ديگر (نيز نك: رودخانههاي ايران).

سرچشمه رودخانه كوچك دره ديز را بايد خارج از خاك منطقه هاديشهر جنوبى جستجو كرد. ویژگی این منطقه اقلیمی ـ بیابانی همراه با نوسان شدید دمای هوا، زمستانهای بسیار سرد، تابستانهای بسیار گرم و بارش پراکنده است. این شرایط از نظر بازرگانی و حمل و نقل کالا بسیار با ارزش است. مطمئنا این شرایط با شرایط گذشته فرق می کند. در شرایط پایین بودن سطح آب، کشتی ها اغلب قادر به حرکت نیستند مگر در مدخل و قسمت های نزدیک به آن که با کشتی های ماسه کش، گود شده­اند. تنوع زیستی ماهیان دریای خزر به دلیل گذشته زمین شناختی پیچیده این دریا، بالا و پایین رفتن قابل ملاحظه سطح آن، غیر نمکی و نمکی بودن و خصوصیات ویژه برخی از قسمت ها به لحاظ خصوصیات آب و ترکیبات شیمیایی آن است.

منابع ماهی دریای خزر از لحاظ تنوع و ذخایر صید یکنواخت نیست. خلیج های واقع در جنوب دریای خزر از مزیت عمق نسبی نیز برخوردارند که سبب شده است که از قدیم لنگرگاه خوبی برای کشتی ها باشند. نمونه بارز آن ماهيان خاويارى است كه 6 گونه آن در اين دريا يافت ميشوند و از نظر جمعيت بالغ بر 85 درصد ذخاير اقيانوسها را شامل ميشود, و 95 درصد مصرف جهانى خاويار را تامين می کند. آب درياي خزر از طريق جريانهاي سطحي، بارش و آبهاي زيرزميني و چشمهها تامين ميشود.

يکی از غنيترين منابع آبى جهان. درياى خزر از نظر تنوع زيستى داراى 114 گونه, 63 زيرگونه و 140 نژاد از كميابترين ماهيان جهان است. این تالاب ها از نظر بوم شناختی جزو مناطق حساس به حساب می آیند. به طوری که برخی بوم به دست راهی این منطقه می شوند. محل اقامت ما در منطقه آمل بود که از حوالی مرز افغانستان (حدودا شصت کیلومتری) از شهر کِرکی آغاز شده و تا دایه خاتون ادامه مییابد که مرز ولایت خوارزم است. آمادگی قبل از کولونوسکوپی یک هفته قبل از عمل شروع و تا روز انجام آن ادامه دارد. یکی از مقامات ارشد آب افغانستان سال قبل به این منطقه رفته و برای ارزیابی ظرفیت “نهر جریکه” چوبی را به داخل آب می اندازد و بعد از چند دقیقه نتیجه میگیرد که مقدار آب نهر جریکه 9 متر مکعب فی ثانیه می باشد، در حالیکه 55 متر مکعب فی ثانیه بود و چون خانۀ این مقام در مشهد قرار داشت، لذا تلاش داشت تا دزدی ایران را پنهان بسازد و “رنج سفر” را بر خود هموار نماید.

در نتیجه توصیه می کنیم اگر به کشور مجارستان رفتید حتما چند روزی را در دریاچه هویز آن بگذرانید و از زیبایی های آن لذت ببرید، همچنین بسیاری از بیماری های را که در بدن دارید بهبود ببخشید. 2. بخش میانی حدود 36 درصد از سطح دریا را شامل میشود و دارای عمق متوسط 190 متر و حداکثر 788 متر میباشد. برای مثال کیلکای معمولی، به طور عادی در بخش های باز جنوبی دریای خزر صید میشود و تاس ماهی بیشتر در دلتای رودخانه های ولگا و اورال.

افرادی اجازهی استفاده از این زیپ لاین را دارند که قدشان بین 120 تا 150 سانتیمتر باشد و وزنشان از 120 کیلوگرم بیشتر نباشد. داروهایی که به عنوان مهارکننده چک پوینت معروف هستند، ممکن است برای درمان سرطان کلورکتال پیشرفته که خصوصیات ژنتیکی خاصی دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. رودخانه ارس بسيار سيلابى است و در بيشتر فصلهاى سال گلآلود است. در میان تمامی این رودخانهها، مهمترین رودها اروند رود، گاماسب، کارون، جراحی، زهره، دالکی، مند، شور، میناب، مهران و نابند میباشند.

در پاییز تفاوت لایه ای حرارتی کمتر مشخص می شود و در زمستان این حالت از میان می رود. این دریا چه یکی از زیبا ترین و معروف ترین دریاچه های ایران است. استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است. 3- حمام كردشت بر کنار رود ارس و در جوار روستای کردشت واقع شده است. سر راه رفتن به روستای پامنار در جوار سد دز از پارک ساحلی علی کله (Ali kalle) دیدن کردیم، سدی تنظیمی که در پایین دست سد دز ساخته شده و اکنون تفرج گاهی برای مردم دزفول است.

لازم به تذکر است که 57 درصد صادرات خاويار متعلق به ايران بوده و خاويار مثل نفت و فرش از شاخص های ايرانيت در دنيا محسوب می گرددبراساس تحقيقات سازمانهای محيط زيستی به علت آلودگی دريای خزر نسل 400 نوع موجود زنده بيولوژيک در خطر است, همچنين در سمپوزيوم بين المللی ماهيان خاوری که در رامسر تشکيل شد وجود فلزات مسموم کننده بر روی بدن, جگر, طحال و گوشت ماهيان خزر تائيد گرديد.

به حجم وسیعی از آب که به آبهای آزاد و بین المللی و در بیان راحت تر اقیانوسها راه دارد دریا گفته میشود. هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی میکند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ میشود و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را داراست. ماهی اوزون برون (دراکول) کوچکترین ماهی خاویار دریای خزر میباشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون مینامند. به طور سنتی دریای خزر به سه بخش تقسیم میشود. میزان شوری در بخش های مختلف آن نیز متفاوت است. 3. بخش جنوبی دریای خزر که حدود 39 درصد از سطح و حجمی بیش از 65 درصد از آب دریا را شامل می شود که حداکثر عمق آن 1025 متر است.

دیدگاهتان را بنویسید