دریاچه های ایران (1)

پولیپ های روده بزرگ معمولاً پولیپ های آدنوماتوز نامیده می شوند. غدد لیبرکون در رکتوم از بقیه ی قسمت های روده طویل تر بوده ولی به تدریج در انتهای رکتوم کوتاه تر می شوند. شاید به نظر اغراق آمیز باشد که فکر کنید خشک شدن یک دریاچه در ازبکستان بتواند جو کل زمین را تغییر دهد، اما این اتفاق هم اکنون افتاده است. سندروم لینچ، یک بیماری ژنتیکی است که خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد. آنزیم هایی که از روده ی باریک وارد آن شده اند، قسمتی از عمل هضم را ادامه می دهند.

پرتودرمانی که قبل از عمل انجام می شود، ممکن است به کوچک شدن تومورها کمک کند. با تکنیک های جراحی مدرن و استفاده از شیمی درمانی و پرتودرمانی قبل از جراحی، معمولاً افراد نیازی به کولوستومی دائمی ندارند. ولی در کنار جراحی در مواقع لزوم از رادیوتراپی (پرتودرمانی) و کموتراپی (شیمی درمانی) نیز کمک گرفته می شود. در کنار جاذبههای زمینشناختی،جاذبههای تاریخی- فرهنگی مانند کلیسای سنت استپانوس که به دلیل قدمت، اهمیت مذهبی و شیوه معماری منحصر بهفرد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است نیز در این ژئوپارک وجود دارند که ارزش افزودهای برای آن به شمار میروند.

آلوده کردن محیط دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن میتواند صدمههایی غیر قابل جبران به اکوسیستم این منطقه وارد کند؛ پس زبالههای خود را در اطراف این دریاچه رها نکنید و به درختان و طبیعت این منطقه آسیب نرسانید. سازمان محیط زیست ایران اکثر نقاط این دریاچه را به عنوان پارک ملی شناسایی نمودهاست. در واقع ارومیه با قرارگیری بر سر راههای تجارتی به عنوان گمرکی برای صادرات و واردات کالا از ایران به دیگر نقاط و بالعکس بودهاست. شیمی درمانی ادجوانت ممکن است منجر به جلوگیری از گسترش سرطان روده به سایر نقاط بدن شود. دیواره آپاندیس مرکب از 4 لایهای است که در سایر قسمتهای لوله گوارش یافت میشود.

کارزمایی بالینی، آزمایش پایه ای مهم برای تعیین اثربخشی و ایمنی داروهای سرطانی جدید و سایر روش های درمانی می باشد. بهترین اتاقهای هتل در بخش جدید مجموعه و در کنار خیابان قرار دارند. در کنار دریاچه امکان چادر زدن وجود دارد و همچنین در فصلهای سرما اقامتگاههایی برای مسافران در روستاهای نزدیک فراهم شده است. پاسخ مشخصی نداده ولی مطرح کرده است این طرح همانند لولهای سیار برای شما آب را فراهم خواهد کرد. مخاط آپاندیس شبیه روده بزرگ ، فاقد پرز و چین و حاوی غدد لولهای مستقیم است.

این مجرا لولهای به طول 3 سانتیمتر است که تنگ و باریک میباشد. روده بزرگ به طول 1.4 تا 1.8 متر ، از انتهای روده باریک شروع شده و به مجرای مقعد ختم میشود. روده بزرگ از انتهای روده کوچک شروع شده و به رکتوم و مقعد ختم می شود؛ ممکن است زمینه هایی باعث ایجاد سرطان و رشد غیر عادی سلول ها شود، که مستعد کننده ترین عامل به وجود آورنده این زمینه، پولیپ ها هستند که در ادامه در رابطه با پولیپ ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همچنین، ممکن است به کوچک شدن تومورها قبل از اینکه در جراحی برداشته شوند، کمک کنند. بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به چشمه مرغاب می باشد، به دلیل کوهستانی بودن منطقه زمستان های آن بسیار سرد است ولی سفر در پاییز و زمستان به این منطقه نیز خالی از لطف نیست و زیبایی های خود را دارد. در منطقه بالا بلوک رود خانه های دیگری نیز مانند «مالوند» و «زرمردان» موجود می باشد که پس از مشروب ساختن علاقه گلستان و روستای زرمردان به رودخانه فراه میپیوندند.

پس از کولونوسکوپی، فرد برای بحث و اطلاع در مورد نتایج یا یافتههای آزمایشات به پزشک مراجعه خواهد کرد. پس با شناخت بیشتر در رابطه با این نوع کنسر ها، می توان زودتر آن ها را تشخیص داد و درمان در مراحل پایین تری صورت بگیرد و احتمال موفقیت آن بالا برود. خطر ابتلا به سرطان پس از هشت تا 10 سال بعد از کولیت افزایش می یابد. ابتلا به بیماریهای التهابی که بر روی روده بزرگ تأثیر میگذارند، مثل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو و… پیچ و خم های کارون بر سر راه این رود، خوزستان را به جایی دیدنی تبدیل کرده است.

منطقه اطراف دریاچه آرال دچار پدیده “بیابان زایی” شد، پدیده ای که در اثر آن، منطقه ای که قبلاً سرسبز بوده به کویر شور تبدیل می شود. از زمان عهده نامه ترکمنچای میان ایران و روسیه تزاری و بعد از آن، این رودخانه پرخروش، به عنوان خط مرزی بین کشورهای این منطقه نقش ایفا کرده است. کاسپیها قومی سفیدپوست بودند که از هزاره دوم پ.م تا عصر ساسانی در منطقه دریای کاسپین یا خزر میزیستهاند.۵.

جالب است بدانید که این منطقه فقط در شش ماه اول سال پر از محلی و گردشگر است و در شش ماه دوم سال، مخصوصا در فصل زمستان، تقریبا همه محلیها آن جا را ترک میکنند و گردشگران هم نزدیکش نمیروند. نخستین این پل ها به نام «سد ارس» با همکاری ایران و شوروی، در منطقه پلدشت بر روی ارس ساخته شد. در روی کتیبه افرادی را میبینید که روی اسب حالت هجومی دارند.

وظیفه اصلی کولون جذب آب و املاح است که در نتیجه آن مواد هضم نشده وارده از روده باریک به کولون ، از حالت مایع به حالت جامد در آمده و مدفوع (feces) نامیده میشود. کولون شامل قسمتهای زیر است. دفع شامل عمل عضله ی ارادی تشکیل دهنده ی اسفنکتر خارجی مخرج (external anal aphincter) می باشد. عوارض جانبی جراحی شامل درد و حساسیت در ناحیه عمل است. ریزش موی قابل توجه یکی از عوارض جانبی غیر معمول است که به دنبال بسیاری از داروهای مورد استفاده در معالجه سرطان روده به جز ایروتینوتان، وجود دارد. داروهایی که به عنوان مهارکننده چک پوینت معروف هستند، ممکن است برای درمان سرطان کلورکتال پیشرفته که خصوصیات ژنتیکی خاصی دارد، مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید