درمان خروسک: ۱۱ درمان خانگی خروسک کودکان و بزرگسالان – مجله کسب و کار بازده

علائم عفونت خروسک میتواند طی ۲۴ ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس مشاهده شود. پرهیز غذایی بیماران خروسک چگونه است؟ در طی این بررسی روزانه 360 میلی­گرم روی و 125 میلی­گرم مس (7 گرم از مکمل تجاری که حاوی 8/1درصد مس و15/5 درصد روی است) به جیره غذایی گروه تیمار افزوده می­شد. در مکمل های دامی زرین جاودانه با نام تجاری زرین ساپ از بهترین آنتی اکسیدان ها جهت جلوگیری از تخریب ویتامین ها استفاده شده است. عموما مکمل هایی که برای تغذیه انواع دام استفاده می شوند به صورت مخلوطی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که این مسئله می تواند تخریب ویتامین A را تشدید کند اما به منظور جلوگیری از این امر، از ترکیباتی به عنوان آنتی اکسیدان در این مخلوط ها استفاده می شود که از تخریب ویتامین ها به خصوص ویتامین A توسط مواد معدنی جلوگیری می کند.

به طور کلی نمی توان به تامین ویتامین A در گاو شیری از طریق بتاکاروتن متکی بود چون در سیستم های پرورشی متراکم عموما علوفه تازه مصرف نشده و به همین دلیل مقادیر تامین بتاکاروتن استاندارد نیست و باید مقادیر مورد نیاز ویتامین به صورت مکمل از طریق جیره تامین گردد تا سلامتی و تولید تحت تاثیر قرار نگیرد. ویتامین A در گاو شیری و نیز ویتامین E، تنها ویتامین هایی هستند که باید برای تامین نیاز دام حتما به صورت مکمل به جیره اضافه گردند، چون برای تامین سایر ویتامین ها نظیر ویتامین D3 و ویتامین K دام به منابع جیره وابسته نیست.

این تقسیم بندی نشان دهنده شرایط لازم برای جذب و متابولیسم این ترکیبات است بطوریکه ویتامین های محلول در چربی به کمک حامل های چربی و ویتامین های محلول در آب به صورت حل شده در آب جذب می شوند و تامین شرایط لازم برای جذب آنها ضروری است. بر هم كنش های اجتماعی، بر زمان بندی بروز رفتار فحلی در گله و احتمالا بر ساز و كارهای فیزیولوژیك موثر بر فحلی، تاثیر می گذارند. ویتامین های A، D3، E و K در دسته محلول در چربی و ویتامین های خانواده B و ویتامین C در دسته ویتامین های محلول در آب طبقه بندی می شوند.

با در نظر گرفتن تمام عوامل ذکر شده در نحوه تامین ویتامین A، نیازهای این ویتامین برای گروه های مختلف گاو شیری در نظر گرفته شده است. ویتامین A در گاو شیری پس مصرف می تواند تحت تاثیر محیط شکمبه تخریب شده و بازده جذب آن نیز به شرایط روده کوچک بستگی دارد. پیش ساز این ویتامین با نام بتاکاروتن در مواد خوراکی مختلف وجود دارد اما ضریب تبدیل آن به ویتامین A تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که کنترل همه این عوامل در شرایط پرورش متراکم و صنعتی امکان پذیر نیست به طور مثال مقدار این پیش ساز در علوفه تازه بالاست اما با برداشت و انبارداری علوفه مقدار آن به صورت معنی داری کاهش می یابد به همین دلیل در زمان تامین احتیاجات ویتامین A در دام، مقادیر تامین شده از خوراک در نظر گرفته نشده و مقادیر به صورت تامین شده از طریق مکمل برآورد می گردد.

000 سال پیش درویتنام صورت گرفتهاست. Akar و Yeldiz در سال 2005 به بررسی میزان سرمی برخی مواد معدنی همچون کلسیم، منگنز، روی و پتاسیم و ارتباطشان را با میزان جفت ماندگی و سقط جنین در گاو پرداختند. یکی از قدیمیترین نژادهای مرغ و خروس زینتی که مربوط به سال 1475 میلادی میباشد و مبدا و خاستگاه اصلی آن کشور لهستان میباشد، نژاد لهستانی است. نژاد لاری به نژادی از طیور منسوب به ایران گفته میشود که بارزترین صفت خروس آن جنگندگی و استقامت بالای آن در مبارزه و عدم تسلیم آن میباشد.

بله. بیماری کروپ در هر سنی ممکن است رخ دهد اما هر جه سن بیشتر باشد علائم این بیماری کمتر بروز میکند و زودتر درمان میشود. همچنین همزمان وضعیت سلامت، بروز لنگش و بیماری­های تولید مثلی دام­های تحت مطالعه در پایان هر فصل ثبت گردید. متوسط تعداد روزهای باز در شروع این مطالعه 201 روز بوده که در پایان آزمایش به 187روز کاهش پیدا کرد که نشان دهنده تاثیرات مثبت مکمل بر شاخص­های تولید مثلی در گله می­باشد. مطالعه نشان می دهد که گاوهایی که ۳ ساعت در روز بیرون بودند در مقایسه با آنهایی که ۶ ساعت در روز بیرون بودند، ۲ ساعت در روز بیشتر استراحت کردند و ۲/۳ کیلوگرم شیر بیشتری در روز تولید کردند.

روش اول خرید تخم نطفه دار این پرنده و جوجه کشی از آنها با استفاده یک دستگاه جوجه کشی است ، روز دوم خرید جوجه های چند روزه و روش سوم خرید چند مرغ و خروس ایام سمانی بالغ و تخمگذار است که در ادامه مزایا و معایب هر یک ار روش ها را توضیح خواهیم داد. در این روش ابتدا سمت راست زمین را شخم می زنند و پس از رسیدن به انتهای زمین، به سمت دیگر رفته و شخم می زنند.

برای اینکه این مشکلات به وجود نیاید بهترین راه بالا بردن دانش در زمینه صنعت گاوداری می باشد . کمبود ویتامین A می تواند مشکلاتی نظیر مرگ و میر گوساله ها، مشکلات مربوط به پستان نظیر ورم پستان و جفت ماندگی را در گروه های حساس ایجاد کند. اهمیت ویتامین A در بینایی، رشد و توسعه طبیعی جنین، حفظ بافت اپی تلیال و بافت اسکلتی سبب می شود که به بحث تامین این ترکیب ریزمغذی پیرامون زایش توجه ویژه ای شود تا گوساله تازه متولد شده دچار مشکلات سلامتی نگردد. ویتامین A در دسته ویتامین های محلول در چربی قرار می گیرد که از اهمیت بالایی در متابولیسم دام برخوردار است.

ویتامین A وظایف بسیاری را در متابولیسم و سلامتی دام برعهده دارد و همین امر، تامین آن به صورت مکمل در جیره را ضروری می کند. باید توجه داشت که با بلوغ علوفه یا برداشت آن، مقدار بتاکاروتن به صورت معنی داری نسبت به علوفه تازه کاهش می یابد. وقتی این آنزیم لاکتوز کم باشد قند لاکتوز به صورت دست نخورده به روده بزرگ می آید و باعث ایجاد ۲ مشکل می شود .

این پیش ساز می تواند توسط آنزیم های قرار گرفته در سلول های مخاطی روده به رتینول (ویتامین A) تبدیل شود. از دو جهت باید میزان تامین شده این ویتامین برای دام مورد بررسی قرار گیرد، قبل از مصرف و بعد از مصرف. همیشه دقت کنید که مایعات سبک را مصرف کنید. گاوهای شیری در فری استایل هایی با تراکم ۱۰۰ درصد ۳ تا ۵ ساعت در روز صرف خوردن می کنند، که ۹-۱۴ وعده غذایی در روز مصرف می کنند.

شاخص هایی نظیر سقط جنین در گله، افزاش بروز جفت ماندگی، افزایش تعداد گوساله های بیمار، افزایش مرگ و میر گوساله ها و افزایش بیماری های عفونی در گله از جمله مهم ترین شاخص هایی هستند که نشان دهنده کمبود ویتامین A در گاو شیری می باشند. ویتامین ها از جمله مهم ترین ترکیبات تغذیه ای هستند که در مقادیر بسیار کم مورد نیاز دام هستند و وظایفی نظیر شرکت در بسیاری از مسیرهای متابولیکی، وظایف ایمنی سلولی و تنظیم بیان ژن را برعهده دارند. اگرچه یک پرازیت خارجی اضافی که گاو ها را مصاب میکند عبارت از جرب ویا واربل گاوها .

دیدگاهتان را بنویسید