دانشنامه بزرگ اسلامی – مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی – کتابخانه مدرسه فقاهت

احیای تالابها و تأمین حقابه رودخانه های منطقه، اجرای طرحهای بیابان زدایی، تغییر در شیوه کشت و مدیریت صحیح آب در بخش های مختلف، روش های مناسبی است. در واقع اراضی سمت شمالی رودخانه ارس که قبلا تحت پوشش ایران بود، به روسیه تعلق گرفت. رودهای متعددی به این دریاچه وارد میشوند که از اراضی شورهزار ونمکی اطراف عبور میکنند. عمق این دریا گاهی تا 2000متر هم می رسد، از این نظر برای عبور کشتی های تجاری و نفتکش های غول پیکربسیار مناسب است. از یک طرف این رشته کوه ها با جذب رطوبت، وضعیت آب و هوایی را در نیمه شمالی و غربی کشور مناسب کرده اند، و از طرفی دیگر، کوهستان های البرز و زاگرس همچون سدی درمقابل عبور توده هوای مرطوب به نواحی داخلی کشور قرارگرفته اند.

پس در نواحی کوهستانی کشور، آب و هوا سردتر و در دشت های داخلی کشور،که ارتفاع کمتری دارند آب و هوا گرم تر است. جهت رشته کوه های البرز و زاگرس که مانع ورود توده های هوای مرطوب به نواحی داخلی مانند دشت کویر می­شود. در نواحی داخلی کشور به دلیل دور بودن از دریاها و کمبود رطوبت، اختلاف دما زیاد است ولی درنواحی ساحلی شمال و جنوب کشور اختالف دما کم تر است. 38- ویژگی های بیابان دشت کویر را بنویسید: موقعیت آب و هوایی در نواحی مرکزی ایران به گونه ای است که یکی از بزرگ ترین کویرهای جهان را به مساحت 60هزار کیلومتر مربع به وجود آورده است.

3- ویژگی های رودهای ایران را بنویسید: 1-در ایران بیشتر بارش ها در اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل بهار رخ میدهد، به این دلیل هر چه به پایان این دوره نزدیک تر می شویم، آب دهی رودها بیشتر می شود.2- با توجه به ناهمواری ها و جهت آن ها، هر چه از غرب به سمت شرق کشور برویم، مقدار آب رودها کم تر می شود.3-رودهایی که از کوهستان های بلند و برف گیر تغذیه می شوند، دائمی هستند. دریاچه ذوب آهن: این دریاچه به صورت مصنوعی جهت ذخیره آب برای کارخانه ذوب آهن اصفهان ساخته شد و هم اکنون آب مورد نیاز ذوب آهن پس از مصرف و گرم شدن، به این دریاچه منتقل میشود.

با سوزاندن نیزارها، دریاچه در برابر آلایندهها بیدفاع شد. اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز ، مراسم بزرگداشت پنجاهمین سال بهره برداری از سدهای ارس، میل و مغان با حضور وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، وزیر انرژی کشور و دیگر مسئولین کشوری و استانی در محل سد ارس شهرستان جلفا برگزار شد. آن رود ارس، چنان كه مى گويند 360 شهر ويران است و گفته شده اين همان است كه خداى تعالى در قرآن در سوره هاى فرقان و قاف به آن اشاره نموده است. کویر، بخشی از بیابان است و به نمکزارهای پف کرده ای گفته می شود که تبخیر شدید، عامل اصلی شکل گیری آن است .بخش بزرگی از دشت کویر، بیابان واقعی است؛ یعنی میانگین بارش سالانه آن از 50میلیمتر کمتر است.

18- ویژگی های توده هوای سرد وخشک سیبری را بنویسید: – در دوره سرما وارد ایران می شود و باعث سردی و خشکی هوا درزمستان می شود وموجب ریزش بارش درسواحل شمالی. 12- دو اثرمتفاوت دوری و نزدیکی از دریاها بر آب وهوای کشور را بنویسید: نزدیکی به دریاها و دوری از آن در آب و هوای کشور دو اثرمتفاوت دارد. همچنین ، بررسی سال 2013 بر روی نشاسته های مقاوم مشخص کرد که آنها خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند. عواملی چون کاهش ریزش هایّ جوی، خشک شدن باتلاق ها و مدیریت ضعیف منابع آب در این مناطق، باعث شکل گیری این پدیده شده است.

نیروهای تکتونیکی میتوانند یک دریاچه را ژرفتر کنند و یا برعکس باعث کم ژرفایی آن و حتی از بین رفتن گودی شوند. سلولهای موجود در لایه مخاطی کولون، موکوس ترشح میکنند تا با لغزنده ساختن سطح مخاط به دفع مواد کمک کنند. یکی دیگر از راههای دسترسی به پارک ارم با کمک وسایل حملونقل عمومی اتوبوس خط میدان آزادی-کرج است. آنتی بادی های مونوکلونال پروتئین های مهندسی زیستی مهمی هستند که می توانند به پاسخ ایمنی طبیعی بدن برای تشخیص، حمله و از بین بردن سلول های سرطانی کمک کنند.

در رود نیل تقریباً 129 گونه ماهی در آبهای خود زندگی می کند که از این تعداد 26 گونه بومی است ، به این معنی که فقط در آنها زندگی می کنند. 4- کانون آبگیررا تعریف کنید: در مناطق کوهستانی، مکان هایی وجود دارد که آب بخش هایی از رودها را تأمین می کنند. البته برخی شورای شهری ها هم میگویند؛ مترو کانون اصلی انتقال کرونا نیست و رتبه 13 در انتقال بیماری دارد ولی کارشناسان بهداشتی نظر متفاوت دارند و معتقدند هر مکان سربسته و پرجمعیت علیرغم جود تهویه ریسک بالایی در ابتلا به کرونا دارد. جنگلهای اطراف، جادههای خاکی و پیچ در پیچی دارند که اگر از علاقهمندان به آفرود باشید، میتوانید با ماشینهای مجهز به گشتوگذار در این مناطق بروید؛ البته به یاد داشته باشید برای ورود به مناطق حفاظتشده با ماشین آفرود نیاز به کسب مجوز از اداره جنگلداری منطقه دارید.عکاسی از مناظر مختلف در دریاچه ارواح نیز برای بسیاری از گردشگران سرگرم کننده است.

علاوه بر آن، بر نوع لباس ِ پوشیدن و یا انتخاب نوع مسکن ما نیز مؤثر است. 7- نقش عرض جغرافیایی بر آب وهوای کشور را توضیح دهید: در مناطق جنوبی کشور، که در عرضهای پایین جغرافیایی قرار دارند (به خط اِستوا نزدیک ترند( زاویه تابش خورشید هنگام ظهر، نزدیک به عموداست و به همین دلیل در این نواحی، مقدار تابش خورشید بیشتر و هوا گرم تر است؛ مانند استان های هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان. ولی در مناطق شمالی کشور که در عرض های بالای جغرافیایی قرار دارند و زاویه تابش خورشید مایل تر است، مقدار تابش کم تر و هوا سردتراست؛ مانند استان های آذربایجان غربی و شرقی.

خبرگزاری میزان-تصاویری زیبا از مسابقه بین المللی مجسمههای یخی در دریاچه بایکال استان ایرکوتسک جنوب سیبری کشور روسیه را مشاهده میکنید. جغرافیای پزشکی در زمینه پراکندگی تأثیرات عوامل محیطی بر سلامت انسان مطالعه می کند؛ به عنوان مثال، تشدید آلودگی هوای کلان شهرها و مناطق صنعتی کشور و یا آلودگی هوای استان های نیمه غربی کشور به وسیله ریزگردها، سلامت جسمی و روحی عده زیادی از هم وطنان را به خطر انداخته است. نتایج این کارگاه آموزشی مصوبه دیگری هم داشت که بر احیای تالابها به عنوان یک مطالبه جدی تاکید میکند. پس اگر بتوان به نتیحه مطلوب رسید میتوان این جمعیت را در مناطق سرد و دوره گرمای کوتاه معرفی کرده و قضیه پرورش آرتمیا را در این مناطقی که دارای آبهای شور هستند به نتیجه رسانید.

20- ویژگی های توده هوای سودانی را بنویسید: گاهی درماه های سرد سال رطوبت دریای سرخ را به کشور ما می آورد و باعث بارندگی می شود. 1- مهم ترین منابع آب قابل دسترس را بنویسید: در فصول سرد سال، ریزش برف و باران به صورت جریان آب رودها، منابع آب کشور را تغذیه می­کند و در فصول گرم، آب های فرو رفته در زمین به صورت چشمه، چاه و قنات، آب موردنیاز ساکنان بخش های مختلف را تأمین می نمایند.

35- دو اثرمتفاوت رشته های البرز و زاگرس را بنویسید: رشته کوه های البرز و زاگرس دو اثر متفاوت دارند. 14- جهت رشته کوه های البرز و زاگرس چه تاثیری برآب وهوای کشوردارد؟ 31- علت به وجود آمدن بیابانها درایران را بنویسید: عامل پرفشارجنب حاره ای – جهت رشته کوه های بلند البرز و زاگرس – دور بودن از دریاها و منابع رطوبتی. جهت رشته کوههای بلند مانند البرز و زاگرس نیز در پراکندگی جغرافیایی بارش کشور اثر دارد. آب و هوا بر نوع کشاورزی،گردشگری،معماری، سیستم های حمل و نقل و سالمتی انسان نیز تأثیر دارد. این اب هایی که از ان گپ میزنید به اندازه مصرف اب 3 میلیون اتباع افغانستان در ایران هست یا نان و اب انها بر گردن ایرانیهاست؟

دیدگاهتان را بنویسید