خواندن این مقاله ترسناک است! / بحران آب، ایران را بلعید؟

کوه های استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه اصلی رودخانه های مهمی همچون کارون و زاینده رود که جزء حوزه های آبگیر دائمی ایران به شمار می روند و طول سالپوشیده از برف هستند می باشد. شهربازی ارم از محبوبترین شهربازی های تهران به شمار میآید و یکی از بهترین مکانها برای تفریح در تهران است؛ پس به هیچ وجه نباید فرصت گردش در اینجا را از دست داد. نظر به اینکه ساوه یکی از شهرستانهای باستانی ایران زمین است لذا آثار باستانی آن نسبتاً زیاد میبوده تا اینکه در حمله مغول و بعد به دست سپاهیان تیمور لنگ اکثر آنها منهدم گردید.

نمونههای زیبایی از سفالینههای ساوهای در حفاریهای تپههای تاریخی ‹‹ آوه›› به دست آمده که در ‹‹ موزه ایران باستان›› نگاهداری میشود. شیرینترین بخش آب دریاچه مربوط به نواحی نزدیک به مصب رودخانه ولگا و شورترین بخش آن مربوط به خلیج قره بغاز میباشد که در آن تبخیر بیش از ورودی آب به دریاچه است. بیش از دو سوم حجم آب دریای خزر در بخش جنوبی است و نزدیک به یک سوم در بخش مرکزی و فقط حدود یک دهم درصد به بخش شمالی تعلق دارد. این مسیر به دلیل وجود مجموعه های تاریخی و تفریحی، شرایط اقلیمی مناسب، آب تمیز با رنگ آبی دلنشین، با باغات سرسبز و وجود کوه های اطراف و نیز به سبب دسترسی نزدیک به مرکز استان (شهرکرد) و شهر های استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

اینها فقط نام ۴ دیوار بتنی است که مقابل آبهای بین المللی اطراف کشور ما احداث شده و بهطورمستقیم و غیرمستقیم امنیت زیست محیطی، اقتصادی و معیشتی مردم را نشانه گرفته است. خزر نام قومی بوده است که در شمال غربی دریای خزر و میان دریای خزر و دریای سیاه سکونت داشتند و پیرو دین یهودیت بودهاند. از مهمترین کالاهای صادراتی صنعتی می توان به رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی اشاره کرد که در سال ۹۶ این سه کالا از لحاظ میزان صادرات در جایگاه اول این بخش قرار داشتند. دریاچه اول که حکم سرچشمه رو داره با اختلاف سطح کمی، بالاتر قرار داره و آب اون زلال و شفافه.

در درون دریاچه درختان خشک شدهای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کردهاند. شهر صنعتی کاوه در سال ۱۳۵۲ در شمال شرقی شهر ساوه ایجاد شدهاست که هماکنون در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار و با بیش از ۶۰۰ واحد کارخانه تولیدی مشغول به فعالیت است. سوراخ شدن روده، زمانی اتفاق میافتد که التهاب مزمن دیواره روده را ضعیف و نهایتا یک سوراخ ایجاد میکند. ایران حدود ۹۰ درصد از منابع آبی خود را برای کشاورزی مصرف میکند و این در حالی است که مناطقی که به دلیل اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی با خطر فرونشست روبهرو شدهاند نیز حدود ۷۱ درصد از جمعیت کشور را در خود جای میدهند و ۷۰ درصد از تقاضای آب در ایران هم به همین مناطق مربوط میشود.

در کنار این هنوز هم تفریحات جذاب دیگری هستند که در اسکندرکول شما را به خود می خوانند. در زومیت شما قادر به تغییر تصویر پروفایل خود هستید، هر گونه تصاویر زننده، مستهجن، بیربط و توهین آمیز حذف خواهد شد.7. اگر احساس کردید، خوردن برخی غذاها علائم شما را تشدید میکند، باید آنها را از رژیم خود حذف کنید. شایعترین علائم درد شکمی که با دفع بهبود مییافت (94%)، تغییر در قوام مدفوع (78%) و تغییر در دفعات اجابت مزاج (70%) گزارش شد.

اگر علائم بیماری شدید است و با مصرف آب فراوان بهبود نمی یابد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیاد آب بهبود نیافتهاید بهتر است هرچه زودتر به متخصص گوارش مراجعه کنید. این بیماری واگیردار نیز هست. از منابع مهم این دریا(چه) ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را میتوان نام برد. بهترین قسمت بازدید از لیستویانکا صخره چسکی است که به نام یان چزرسکی، یک کاوشگر لهستانی، نامگذاری شده است. خلجستان، جعفرآباد) نه دهستان و 364 آبادی دارای سکنه بوده است.

آبادی مناطق آمل کهن تا بخارا و سمرقند سمت شرق و مرو و سرخس در سمت غرب تا قرن هفتم هجری بسیار گسترده بود، اما پس از حمله مغولان به تدریج این ناحیه روی به ویرانی نهاد. این پل در فاصله ۹۰ کیلومتری جنوب شرقی سرخس قرار دارد. محل قرار گرفتن هر پدیده در سطح کره زمین، موقعیت جغرافیایی آن پدیده است. تقریبا ۲۰ درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه وجود دارد. التهاب در مقعد و پایینترین قسمت روده بزرگ رخ میدهد، اما میتواند تمام روده بزرگ را درگیر کند. لوازم ورزشی در تمام بخش های پارک قرار داده شده تا مردم با دسترسی آسان بتوانند از آن ها استفاده کنند.

گاله اغلب در کودکشی مورد استفاده قرار میگیرد. بیشترین میزان حمل و نقل مسافرین، بین این پایانه و پایانه مسافربری غرب تهران انجام میگیرد. پایانه مسافربری بین شهری ساوه در ورودی شهر ساوه قرار دارد. آب دریاچه خزر از نوع ترکیبات دارای کلسیم، منیزیم و سولفات است و میزان نمکهای محلول آن بین 12 تا 13 گرم در لیتر است که به تقریب یک سوم شوری آب دریاهای آزاد و اقیانوسهاست. این دریای بسته باقیماندهای از دریای قدیمی پاراتِتیس است که بر پایه پژوهشهای زمینشناسان روسی حدود 11 هزار سال پیش، پس از جدایش دریاهای سیاه و مدیترانه، مستقل شده است.

در حدود 21 میلیون سال پیش، دریای آرال با دریای خزر متصل شد، در جایی در 16-17 قرن ها، آن تشکیل این جزیره، و در اوایل قرن نوزدهم، دریاچه آرال متوقف به سقوط و Zhanadarya Kuandarya. در این فصل تعدادی از افراد قدیمی و متخصص به توضیح وضعیت آب در پنجاه سال پیش، تاریخچه آب ساوه، ماجرای روحی که آب میدزدید، تقسیم بندی املاک ساوه قدیم پرداختهاند، که «ماجرای روحی که آب میدزدید! در گلیم ساوه استفاده از رنگهای مناسب و طرحهای زیبا دیده میشود و این امر گلیم ساوه را در سطح استان مطرح ساختهاست. روستای «نورعلی بیگ» در بخش مرکزی شهرستان ساوه از جمله روستاهایی است که بافت گلیم در آن مشهود است.

همچنین گلیم ساوه یکی از آثار مشهور کشور است که از دوره صفوی در این شهر رواج داشتهاست. اين درياچه را درياچه قم ، درياچه ساوه و درياچه شاهى می نامند و گاهى نيز براثر پرآبى و پيوستن آن به كوير نمك، درياچه اى وسيع تشكيل میگردد كه به درياچه نمك مشهور است.حوض سلطان در شمال شهر قم و مشرق شهر ساوه بر سر راه تهران ـ قم واقع است .وسعت آن، با توجه به ميزان بارندگى و واردات آب در فصول مختلف سال، متفاوت است و حداكثر به 400،2 كيلومتر مربع میرسد .اين درياچه از دو چاله بيضی شكل به نامهاى حوض سلطان (قسمت غربى) و حوض مره (قسمت شرقى، كه ظاهراً نام آن از نام كوه مره در شمال درياچه است گرفته شده) تشكيل شده است .درياچه را باقى مانده درياى بزرگى میدانند كه در اين ناحيه بوده است.در بعضى منابع قديم تاريخ اسلام آمده كه خشك شدن درياچه ساوه يكى از رويدادهاى همزمان با ولادت حضرت رسول اكرم بوده است .در سده پنجم ٬سد ساوه را بر رود قره چاى زدند تا باتلاقهايى را كه بين حوض سلطان و درياى نمك و رود قره چاى به وجود می آمد و عبور و مرور را دشوار میكرد خشك كنند.

در روز جمعه ۲۳/۱۰/۹۱ به سمت اتوبان قم و دریاچه نمک حوض سلطان به راه افتادیم.حوض سلطان، درياچه اى فصلى در استان قم است. اين سد از سنگ و ساروج و در ميان دره هایی كه شكافى طبيعى داشت ساخته شده بود ولى پس از مدتى، بر اثر فشار آب ويران شد٬براى آبيارى زمينهاى كشاورزى ساوه، سد را تعمير كردند و مانع ورود آب به درياچه شدند. توجه: به علت برنامه ریزی مراحل بیمه گردشگری و نیاز به مشخصات دقیق و شناسنامه ای فقط افرادی که به روش ذکر شده ثبت نام کنند در سفر شرکت خواهند داشت.

در حال حاضر نام این دریاچه را از شهر ارومیه اقتباس کردهاند. این چهار بخش عبارت بودن از: باختر (شمال)، خورآبان یا خوارآسان (مشرق)، نیمروز (جنوب) و خوربران (مغرب). دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است و فاصله آن نسبت به کوه از طرف شمال حدودا 4 الی 5 کیلومتر و از طرف جنوب حدودا 500 متر است. تمامی مسیر حاشیه زاینده رود دارای مناظر زیبا و چشم انداز های دل انگیز است.

لذت عکاسی در کنار دریاچه ممرز و در دل جنگل ارواح، میتواند خاطرات خوبی را برایتان به یادگار بگذارد. با توجه به بعد مسافت بين آغل و چراگاه، وجود مكانهايي نزديك تر به محل چرا ضروري به نظر مي رسيد . برای کنترل آثار این بیماری لازم است با پزشک گوارش مشورت کنید. کولیت اولسروز : کولیت اولسروز بیماری است که در آن التهاب روده در دیوارۀ داخلی رودۀ بزرگ رخ می دهد. نوشیدن آب فراوان و یک رژیم غذایی مناسب که شامل میوهها و سبزیجات باشد و انجام ورزشهای روزانه و فعالیتهایی از این قبیل تا حدودی از ابتلا به چسبندگی روده جلوگیری مینماید و اگر شخص بیمار در مراحل اولیه بیماری باشد، شرایط او را بهبود میبخشد.

نقش علوم مختلف (جغرافیا ) در بهبود زندگی : معلوم کردن ناشناخته های جهان هستی و با استفاده از علوم دیگر باعث بهبود وضع زندگی میشود. غلظت بالای نمک در آب دریاچه فعالیت های باکتری های موجود در آن را افزایش می دهد، باکتری ها در کنار نمک و با استفاده از نورخورشید شروع به تولید رنگدانه کاروتینوئید می کنند، رنگدانه ای که باعث تغییر رنگ آب دریاچه و صورتی شدن آن می شود. پس از حمله مغول، ‹‹ری›› از فعالیت بازایستاد لکن ساوه همچنان به خلق آثار گرانبهایی در این زمینه ادامه داد. شهر ساوه در سال ۱۳۹۱ دارای ۸۰۰ دستگاه تاکسی بودهاست که روزانه ۹۰ هزار مسافر را در ۱۸ مسیر جابهجا کردهاست.

سازمان اتوبوسرانی ساوه در سال ۱۳۷۷ با تصویب در وزارت کشور تأسیس شده و به صورت رسمی در ۱ فروردین ۱۳۷۹ آغاز به کار کردهاست. اما مسافرگیری این ایستگاه در مهر ۱۳۹۷ در مسیر راهآهن همدان-مشهد آغاز شد. عمق این دریاچه در بخش شمالی 10 تا 12 متر و در بخش میانی تا 770 متر است و عمیقترین نقطه آن در بخش جنوبی تا 1000 متر نیز میرسد. این برجستگی ادامه کوههای قفقاز است و عمق آب روی آن از 200 متر تجاوز نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید