خروسک چیست و چگونه درمان می شود

خروسک در فصل پاییز و زمستان رخ میدهد و اغلب به فرم خفیف خود محدود شونده، تظاهر مییابد. برای مثال، گاوهای با اسکور لنگش ۳ (در مقیاس ۱ تا ۳) در استال های دارای تشک لاستیکی ممکن است تنها تقریبا ۰/۵ تا ۱/۵ ساعت در روز بیرون باشند و هنوز هم بتوانند نیازهای خود به ۱۱-۱۲ ساعت استراحت در روز را مرتفع کنند (بر اساس جدول ۱). سوال این است که چگونه می توانیم بهترین نژاد گاوهای شیری و مناسبی را، با توجه به شرایط مزرعه یا دامداری خود، انتخاب کنیم؟

1. نژاد شورت هورن گوشتی: این نژاد دورهام نیز نامیده می شود،خاستگاه آن انگلستان است وبطورکلی از لحاظ دامپروری فوق العاده قابل توجه است.فقط در نتیجه انتخاب ومراقبت دائم وبکار بستن اصول دامپروری بدست آمده است. روی از طریق کاهش لنگش موجب افزایش و بهبود نشان دادن علایم فحلی و در نتیجه افزایش میزان باروری گله می­شود. ویتامین ها از جمله مهم ترین ترکیبات تغذیه ای هستند که در مقادیر بسیار کم مورد نیاز دام هستند و وظایفی نظیر شرکت در بسیاری از مسیرهای متابولیکی، وظایف ایمنی سلولی و تنظیم بیان ژن را برعهده دارند. بسیاری از دامداران، نژاد جرسی را برای تولید گوشت پرورش می دهند.

در ادامه مطلب می خواهیم برخی از محبوب ترین نژادهای گاوی را به شما عزیزان معرفی کنیم. در ادامه قسمت های مختلف گاوداری و روش ساخت آن را بررسی می نماییم. و این فهرست می تواند ادامه پیدا کند! افسر پولیس به شتاب وارد میدان شد تا از این میله جلوگیری کند او مردم را متفرق کرد و خروسی جنگیی را که درمیدان بود بازداشت کرد. آسیب اکسیداتیو در چربی­ها درزگیری حفاظتی و نفوذناپذیری را در سم از بین می­برد. برای گاوهای خشک نیز توصیه شده است به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دام، ۱۱۰ واحد بین المللی ویتامین A مشابه گاو شیری بالغ در جیره در نظر گرفته شود.

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که در گاوهای خشک میزان زیست فراهمی ویتامین A بالاتر است چون این دسته از گاوهای شیری با مقادیر کمتر کنسانتره تغذیه می شوند بنابراین تخریب شکمبه ای ویتامین A در آنها کمتر است. 👈ما بسیار شاهد بودیم که مشتریان با ما تماس گرفته و شکایت هایی از این نوع افراد سودجو کردهاند در این مورد می بایست به خدمتتان عرض کنم ما هیچ مسئولیتی در برابر چنین افرادی و دامهایی نخواهیم داشت و شما میتوانید فقط از مجموعه ما و شماره تماس هایی که در این بخش قرار داده شده است اقدام به تهیه دام زنده و همچنین گوسفند با قیمت گوسفند زنده 1400 بنمایید.

اگر گاو را مجبور کنیم که بیش از این مقدار خارج از بهاربند بماند، پس او باید از کارهای دیگر و رفتارهای دیگر خود دست بکشد- عمدتا خوراک خوردن و/یا خوابیدن. هر دامداری باید بداند که گاوهای او چند ساعت در روز خارج از فری استال هستند. در یک مطالعه فارمی موردی، اثر ۳ در مقابل ۶ ساعت در روز بیرون ماندن از بهاربند در گاوها بررسی شد. اندازه بهاربند در مقایسه با اندازه شیردوشی طوری تغییر یافت تا بتوان زمان بیرون ماندن دام برای شیردوشی را دستکاری کرد. بنابراین به نظر می رسد که اثرات کوتاه مدتی از بودجه های زمانی بر شیر تولیدی وجود دارد که با تغییر در زمان استراحت مرتبط است.

در مکمل های دامی زرین جاودانه با نام تجاری زرین ساپ از بهترین آنتی اکسیدان ها جهت جلوگیری از تخریب ویتامین ها استفاده شده است. امروزه شرکت های تولید کننده ویتامین A به صورت تجاری از یک پوشش خاص جهت جلوگیری از تخریب ویتامین A طی انبارداری استفاده می کنند که کار با آنها را بسیار آسان کرده است. در جداول احتیاجات غذایی نظیر NRC 2001 مقدار نیاز ویتامین A برای هر گروه بر اساس مقدار مورد نیاز جهت اضافه کردن به جیره غذایی مطرح شده است و از مقادیر ویتامین A موجود در انواع مواد خوراکی چشم پوشی شده است.

محتوای چربی و مواد مغذی شیر تولید شده توسط گاو های مختلف نیز متفاوت است. ناتوانی در تامین نیازهای زمانی گاو ممکن است اثرات بلند مدتی نیز بر سلامت دام داشته باشد، نظیر لنگش. بیماری­هایی مثل متریت و ورم پستان بیشتر بوده است (10). لذا سلامتی تولید مثلی حیوان به خطر افتاده و تعداد روزهای باز افزایش می­یابد. مس موجب افزایش ساختار کششی و الاستیسیته بافت همبند و عروق خونی و افزایش مقاومت بافت شاخی مثل سم می­شود (27). آبسه در سم و ترک پاشنه ممکن است ناشی از کمبود مس و اختلال در عملکرد و فعالیت سوپراکسید دیسموتاز باشد (18). آنزیم سوپراکسید دیسموتاز مس- روی در بافت سم وجود دارد و نقش آن جلوگیری از اکسیده شدن چربی­ها و روغن­هاست.

طبق نتایج حاصل از سنجش میزان مس و روی سرم و نیز ثبت میزان ابتلا به لنگش، جفت ماندگی و سقط جنین در گاوهای هلشتاین تحت مطالعه، افزایش سطح سرمی این عناصر همزمان با کاهش میزان ابتلا به بیماری­های تولیدمثلی و لنگش مشخص گردید. البته این نکته نیز قابل ذکر است که چون علوفه تازه دارای مقادیر بالایی از بتاکاروتن می باشد، مقدار مکمل ویتامین A مورد نیاز در جیره های حاوی مقادیر زیاد از علوفه تازه، کمتر در نظر گرفته شده است.

پیش ساز این ویتامین با نام بتاکاروتن در مواد خوراکی مختلف وجود دارد اما ضریب تبدیل آن به ویتامین A تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که کنترل همه این عوامل در شرایط پرورش متراکم و صنعتی امکان پذیر نیست به طور مثال مقدار این پیش ساز در علوفه تازه بالاست اما با برداشت و انبارداری علوفه مقدار آن به صورت معنی داری کاهش می یابد به همین دلیل در زمان تامین احتیاجات ویتامین A در دام، مقادیر تامین شده از خوراک در نظر گرفته نشده و مقادیر به صورت تامین شده از طریق مکمل برآورد می گردد. گاو نر و یا گوساله از ابتدا به عنوان نمادی از خدایان مورد پرستش بوده و از آمون؛ ایزد خورشید مصر در ماون نیایشی با عنوان گاو ند مادرش یاد شده است .

افزودن كودهاي شيميايي براي غني سازي خاك نيز از ديگر عواملي است كه موجب ايجاد لايههاي سخت در سطح زيرين خاك ميگردد. در چه شرایطی حتما باید از مکمل حاوی ویتامین A در جیره استفاده شود؟ در مطالعه­ای که توسط Moore و همکاران انجام گرفت مشخص شد که متعاقب افزودن مکمل روی (200 میلی­گرم در روز) به جیره غذایی دام­ها، موارد بروز گندیدگی سم و درماتیت به طور معنی­داری کاهش یافت (24). کمبود روی موجب آسیب به سم می­گردد. به طور معنی­داری کاهش یافت. در گاوهایی که جفت مانده بودند میزان کلسیم و روی به طور معنی­داری نسبت به گروه کنترل پایین بود.

مطالعه نشان می دهد که گاوهایی که ۳ ساعت در روز بیرون بودند در مقایسه با آنهایی که ۶ ساعت در روز بیرون بودند، ۲ ساعت در روز بیشتر استراحت کردند و ۲/۳ کیلوگرم شیر بیشتری در روز تولید کردند. Manspeaker و همکاران در سال 2000 نشان دادند که میزان باروری در گاوهایی که از مواد معدنی آلی استفاده کردند، نسبت به گاوهایی که از مواد معدنی غیرآلی استفاده کردند، بیشتر بود که نشان دهنده تقویت و ترمیم بافت رحم پس از زایمان بود (20). در بررسی که توسط Ahmed و همکاران (1999) صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که ارتباط تنگاتنگی بین میزان عناصر کمیاب با آنزیم­های آنتی اکسیدانی مثل سوپراکسید دیسموتاز، گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز وجود دارد.

این حیوان از طریق تغذیه با مواد مغذی که متناسب با هر مرحله از پرورش آنها می باشد می توانند محصولات لبنی درجه یکی را به میزان قابل توجهی تولید کنند . در کمبود نوع درمانگاهی، نشانه های اختصاصی کمبود آن ترکیب مغذی نظیر ویتامین ظاهر می شود اما در نوع تحت درمانگاهی، نشانه های خاصی بروز نکرده ولی توان تولیدی یا سلامتی کلی حیوان کمتر از حد مطلوب خواهد بود. در صورت درد یا ناراحتی بیش از حد گلو، قفسه سینه یا سر فرد مبتلا به خروسک می توان از مسکن های بدون نیاز به نسخه برای کاهش درد و ناراحتی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید