جهان در حسرت انگور هرات هرات در حسرت صادرات انگور – روزنامه ۸صبح

با آنکه کشورهای عربی علاقه به خرید انگور هرات نشان دادهاند، اما بنا به چالشهایی که سد راه انگور هرات قرار دارد، بیشتر این محصول به شکل کشمش به کشورهای پاکستان، ایران و هندوستان صادر میشود. در این عید، کلیه دختران ارمنی که اسم آنها با حرف میم شروع میشود جشن تولد میگیرند و برخی خانوادهها قربانی میکنند و در پایان مراسم مذهبی با حضور گروه های موسیقی به جشن و پایکوبی رقص می پردازند. خبرگزاری مهر- گروه استانها- سکینه اسمی: آذربایجان غربی با بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر ملی، ۵۸ منطقه نمونه و ۱۳ مسیر بکر گردشگری، میراث دار تمدن ۸ هزار سالهای است که در دل خود رمز و رازهای زیادی دارد، تمدنی بی نظیر که این روزها بی صبرانه به انتظار گردشگران نوروزی نشسته است.

ایسنا/همدان اینجا ملایر است خاستگاه ۱۱۰۰ شهید گلگون کفن دفاع مقدس، شهر جهانی انگور و پایتخت مبل و منبت جهان و امروز همزمان با چهل و سومین سالروز پیروزی شکوهمند حق علیه باطل، خیابان های شهر از میدان امامزاده عبدالله تا گلزار شهدای گمنام بام ملایر شاهد حضور مردم غیرتمندی است که با گذشت ۴۳ سال، همچنان خون غیرت در رگ هایشان می جوشد و با شعار آزادی و جوانمردی، تمام قد پای انقلاب و رهبرشان ایستاده اند.

تپه باستانی حسنلوی نقده، تمدنی هشت هزار ساله در قلب تاریخ باستانی آذربایجان غربی بوده که با وجود مزیتهای مختلف برای ثبت در فهرست آثار جهانی هنوز این مهم محقق نشده است. برای رسیدن به مجموعه جهانی تخت سلیمان اسرار آمیز مسیرهای متعددی از جمله دندی- زنجان – تکاب – تخت سلیمان، ارومیه – شاهین دژ- تکاب، جاده بیجار وجود دارد مسیرهایی که در فصل بهار چشم انتظار گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی است. گزارشات حاکی از آن است که فیبر موجود در پرتقال می تواند باعث سیری شود.

اگر خواب ببینید که در باغ انگور قدم می زنید که آن باغ برای شما نیست خبرهای خوشی از اطرافیان به شما خواهد رسید و اگر خواب ببینید که کسی از باغ انگور شما دزدی می کند بدانید کسی به مال شما آشکارا چشم طمع دوخته است. اسانسی که از گلهای پرتقال گرفته میشود بنام روغن نرولی Neroli Oil معروف است که دارای بوئی بسیار مطبوع بوده و خیلی گران است و در عطر سازی از آن استفاده میشود.

پرتقال دارای خواص ضد التهابی است که به درمان انواع بیماری ها مانند آرتریت کمک می کند. انتشارات پرتقال، نشری است که بهسختی میتوان کتاب ضعیف یا کم ارزشتر از حد متوسط در آن یافت؛ با این وجود بعضی از مجموعه هایش به قدری محبوب و تایید شده هستند که ارزش بارها معرفی را دارند! در بعضی زبانها هم (نظیر هلندی و آلمانی) آن را سیب چینی (بواسطه مبداء این میوه) میخوانند. ازگیل : ( Mespilus germanica) جزء میوه های شفت دار و زمان برداشت پائیز است . سیب : جزء میوه های شفت دار ؛ دانه دار ؛ به چهارپایه تقسیم می شوند : خیلی پاکوتاه EM9 .

نتايج تجزيه مرکب داده ها نشان داد که اثر سطوح مختلف آبياري بر صفات کمي و کيفي شامل حجم آب ميوه، وزن حبه، طول خوشه، عرض خوشه، وزن خوشه، رشد رويشي ساليانه و عملکرد اختلاف معني دار داشت. البته باید دقت کرد که ویتامین C در اثر سرما و گرمای زیاد از بین میرود. میوه ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد . در صورت عفونت ، کلیه شاخه های آسیب دیده باید بریده و سوزانده شوند و تمام برگ های ریخته شده باید برداشته شوند. انگور ( مو) : نیاز به هرس زیاد دارد ؛ میوه مو به صورت جوانه های مخلوط جانبی روی شاخه های سال جاری تشکیل می شود .

محتوای فولات در پرتقال می تواند به تشکیل سلول های خونی ، رشد بافت های جدید و ایجاد جفت سالم کمک کند. محمدعلی شریکیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: انگور اتم رویال، بلک سیدلس، رعشه، ترکمن ۴، رشه سردشت، پیکامی، بیدانه قرمز، شاهانی قرمز، یاقوتی، کندری، لعل، دیوانه، سپیداری و فلیم سیدلس از جمله ارقام جدید کشت شده در این استان است. حبه های این نوع انگور پوست ضخیمی دارند و به همین دلیل می توان انگور شاهانی را تا مدتی نگه داری کرد. اما از جمله مطالعاتی که در داخل کشور انجام شده می توان این موارد را نام برد: اسلامی (1372) با استفاده از تکنیک تاکسونومی عددی و تحلیل عاملی در دو مقطع زمانی سالهای 1355 و 1365 و با استفاده از 44 شاخص توسعه منطقه ای به تعیین درجه توسعه یافتگی مناطق روستایی کشور پرداخته است.

بعد از ورود به غار و پس از طی مسیر پیاده با سوار شدن بر قایق میتوان به دیدن جاذبهها و شگفتیهای نهفته در دل این غار پرداخت، هم اکنون به لطف نورپردازی محیط درونی غار که با انواع لامپها و نورافکنها چراغانی شده، مناظر شگفت انگیزی را میتوان مشاهده کرد. بیش از دو قرن بعد در سال ۳۰۱ میلادی و در زمان حکمرانی تیرداد پادشاه اشکانی تبار ارمنستان آئین مسیحیت دین رسمی این کشور اعلام شده و به سبب مقدس بودن کلمه شهید نزد مسیحیان در سدههای سه تا شش میلادی قره کلیسا با استفاده از سنگهای سفید و سیاه بنا شد.

1ـ اگر خواب ببینید انگور می چینید ، علامت آن است که بعد از دردسر به شادی دست می یابید . ششم: آنهایی که این قول را به یوسف پیامبر نسبت میدهند، معمولاً ذکر کردهاند: «تا عزیز بداند»؛ حال آنکه عزیز مصر در این صحنه حضور ندارد و «ملک» است و میان «عزیزی» که به ناحق یوسف پیامبر را زندانی میکند و «ملکی» که به سخنان یک بردة زندانی اینگونه ترتیب اثر میدهد، تفاوت بسیار است. مسیر مسافرانی که از حاشیه رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه میگذرد در میان راه از روستاهای پسان، بانی و هلانی نیز برخورد میکند و به روستای مارمیشو میرسید.

در این بین وجود عشایر در مناطق بکر و دیدنی کوهستانی آذربایجان غربی بویژه در مناطق شمالی استان نیز جاذبهای بکر و بی نظیر برای طبیعت گردان محسوب میشود جاذبهای که این روزها با جلوهگری شکوفههای بهاری عطر دل انگیزی را به مشام مسافران نوروزی هدیه میدهد. معتقدیم در بسیاری از حوزههای فلسفه، سوالهای معتبری در باب مرزبندیهای مختلف مطرح هستند که مرز مشخص و معینی وجود ندارد؛ همچنین مدعی هستیم که دوپارگی مشاهدتینظری یکی از این دوپارگیهاست. مسیر جاده در دره زیبایی قرار گرفته که خود از منظره کوهستانی خاصی برخوردار است. پاکسازی کبد به زیبایی و شادابی پوست کمک میکند، به همین دلیل متخصصان اشاره میکنند که اگر آب انگور را مرتب مصرف کنید، پوست شما لطیف میشود.

این جشنواره که در دهکده ساحلی چی چست برگزار می شود، چندین سال است که با نام شانادر و اوزوم بایرامی در بین مردم شناخته می شود. همچنین قرار است جشنواره ای نیز با همین مضمون در شهریورماه در مجتمع باری ارومیه برگزار شود. برای تقویت و حفظ طراوت و شادابی و همچنین روشن کردن رنگ پوست ، آب انگور تازه را با یک تکه پنبه بصورت بمالید و پس از ده دقیقه با آب نیم گرم که کمی جوش شیرین در آن است بشویید . در فاصله مرز ایران و ترکیه دریاچه نیلی رنگ مارمیشو در میان کوهستانهای ارومیه در روستایی به همین نام واقع شده است که چشم و دل هر بینندهای را به خود جلب میکند.

در روستای مارمیشو با پیدا کردن زیارتگاه پیر خراسانی و ادامه دادن مسیری سنگلاخی اما زیبا میتوانید به دریاچه مارمیشو برسید. مناطق بکر و دیدنی روستایی از جمله تپه حسنلو، تپههای باستانی ربط، آبشار شلماش، کاخ بسطام، دریاچه مارمیشو، پیست اسکی خوشاکو، روستای پردانان پیرانشهر، جزایر و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه، باغهای بزرگ سیب و انگور در کنار وجود اقوام مختلف با فرهنگ، گویش و پوششهای مخصوص گوشهای از پتانسیلهای بالقوه حوزه گردشگری روستایی آذربایجان غربی بشمار میرود که توجه چندانی به آنها نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید