بختگان (نیریز)، دریاچهای در استان فارس

دریاچه هامون و شهر سوخته از نظر رتبهبندی پدیده به عنوان تک پدیده استانی، رودخانه هیرمند، کوه خواجه و چاه نیمههای زهک به عنوان الگو و شناساگر محسوب میشوند. دریاچه ارومیه و بعضی از 102 جزیره کوچک و بزرگی که در دل آن جای گرفتهاند، منزلگه پرندگان و جانوران بسیاری است که یکی از بهترین مکانها برای ثبت و شکار لحظات سفر شما خواهد بود. شکل 7- کاربری اراضی موجود در شعاع 30 کیلومتری دریاچه ارومیه.

وجود دریاچه دائمیهامون در این منطقه تا حدودی از خشکی هوا کاسته و محیطی مطلوب را برای ساکنین ایجاد کرده است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاسترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا بهشمار میآید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند. دریاچه هامون به عنوان بزرگترین پهنه آبهاى شیرین ایران و خاورمیانه نقش اساسى در زندگى مردمان سیستان داشته که دارای اثرات مثبت طبیعى، اقتصادى و اجتماعى میباشد .

دریاچة هامون بزرگ ترین دریاچة آب شیرین شرق و جنوبشرق ایران بوده و از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت فراوان است. در عوض در سالهایی که سطح دریاچه ها خشک است تابش خورشیدی تبدیل به گرمای محسوس شده، دما و بدنبال آن شیب تغییرات فشار افزایش یافته و بر سرعت بادهای 120 روزه نیز افزوده شود. 1- طرح سوال و بیان مسئله : مسئله ایجادشده در ذهن باید واضح و روشن باشدو بصورت سوالی مطرح شود .پژوهش دیگران بررسی شود تا اطلاعات ما بیشتر شود .مهم تر این که سوال پیش آمده آیا قبلا پاسخ داده شده یانه ؟

اما تحولات اخیر این کشور سایه ابهامات احیای هامون و رهاسازی حق آبه هیرمند را بیشتر کرده است. هامون بیشتر از همه از رود هیرمند آب میگیرد و اصلاً سرچشمه کمآبی هامون هم بلاهایی است که بهخاطر سوءمدیریت بر سر هیرمند آوار شده است. گمان می ­کنم که باید بیشتر به این قضیه فکر کنم، چون نه من و نه خواهرم خوب مقابله نکردیم. ۲۳۹ گونه مختلف جانوری در دریاچه زندگی می کنند که از پرتعدادترین آن ها می توان به پلیکان، فلامینگو، غاز، قوی گنگ، باکلان، کفچه نوک،اردک تاجدار، آنقوت، هوبره، کبک، تیهو، عقاب، شاهی، سنقر، شاهین، دال، جغد، پرستوی دریایی، عقاب دریایی دم سفید، عقاب تالابی، سارگپه، مار چلیپر، افعی پلنگی، افعی شاخدار ایرانی، مار جعفری، بزمجه، آگاما، ماهی گرگک، کپور ماهی، آمور سفید و سیاه ماهی اشاره کرد.

در ادامه خوان لاپورتا تلاش کرد به نوعی از خود رفع تقصیر کرده و لیونل مسی را مقصر این جدایی جلوه دهد. این دریاچه ۱۳۰ هکتار وسعت دارد و در کنار آن یک مجموعه تفریحی در پهنه خشکی با وسعت ۱۲۰ هکتار قرار گرفته است. محدودیت قدی: حداقل ۱۲۰ و حداکثر ۲۰۰ سانتیمتر. وسعت هامون بیشتر از 5000 کیلومتر است، قسمتی از آن در افغانستان است و بخش بزرگتری از آن در ایران، در دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان جاخوش کرده است. دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران است که در شمال سیستان و بلوچستان جاخوش کرده. دریاچه و تالاب بینالمللی هامون به ترتیب بعد از دریای کاسپین یا خزر و دریاچه ارومیه، سومین دریاچه بزرگ ایران و هفتمین تالاب بینالمللی جهان است و یکی از ذخیرهگاههای زیستکره یونسکو در ایران بهشمار میرود.

مهمترین دریاچه های دائمی ایران عبارت اند از دریاچه ارومیه، زریبار (زریوار) غرب مریوان است در کردستان، پریشان(فامور) و مهارلو (استان فارس،) … منبع اصلی تامین آب دریاچه هامون رودخانه هلمند است که از افغانستان سرچشمه میگیرد و در سالهای اخیر میزان آب آن به دلیل خشکسالی به شدت کاهش پیدا کرده است. اگر برای دیدن دریاچه هامون در شهر زابل اتراق میکنید، میتوانید از هتلها، رستورانها و امکانات این شهر هم به راحتی استفاده کنید. دریاچه هامون با آب شیرینی که دارد، محل مناسبی شده برای ماهیهایی چون کپور و آمور و… با حدود ۴۰ دقیقه پیادهروی میشود به دریاچه گهر دوم رسید.

نام دریاچه را که میشنویم اولین تصویری که در ذهنمان تداعی میشود یک پهنه آبی و آرام در میان زمینهای سبز بیکران اطراف است و بعد از آن به یاد همه موجوداتی میافتیم که آب دریاچه آنها را کنار هم گردآورده. مدتها این دریاچه محل زندگی انواع موجودات و پرندگان مهاجر بوده ولی چند سالی است که آب دریاچه به شدت کم شده و دیگر خبری از شکوه سابق آن نیست. امرار معاش و زندگی مردم ولایت نیمروز که دامدار و کشاورز هستند به جاری شدن آب در رودخانه هلمند بستگی دارد. تا پیش از این جلسه، سارا رهبری مرا پذیرفته بود و تفسیرهایم در مورد اینکه چیزی مانع پرداختن و درگیر شدن در زندگی می ­شود یا در مورد اینکه خشم ویرانگرش به بهای روابط تمام می­ شود را می ­پذیرفت، ولی موافقت او در سطح کلامی و با گفتن این جمله بیان می­ شد که «خودمم همچین فکری می ­کنم».

پس از آن رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه مرز مشترک سه کشور ایران و آذربایجان و ارمنستان می باشد.حوضه آبریز ارس جلگه پستی در نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل است و آب و هوای معتدلی نسبت به نیمه جنوبی این استانها دارد بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ایجاد رودخانههای متعدد با دبی (حجم آب در واحد زمان /Sec M3 ( زیاد شده است. وسعت کل هامونها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران است.

این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شدهاست که در زمان وفور آب به هم متصل میشوند و دریاچه هامون را که تشکیل میدهند. مسافت زمینی تهران تا زابل حدوداً ۱۴۳۱ کیلومتر است و بین ۱۶ تا ۱۷ ساعت زمان برای رسیدن به آن لازم است. سیم را جوری رفت و برگشت درست کرده اند که از لب پنجره کشیده، لباس ها را روی آن پهن کرده و برای جمع آوری نیز همین کار را می کنند.

دریاچه در میان جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته است. میانآبادی با اشاره به اینکه در معاهده 1351 بر تامین حقآبه هامون اشاره نشده است، گفت: بر اساس معاهده 1351 ایران و افغانستان, ایران 820 میلیون مترمکعب آب برای شرب و کشاورزی دارد و افغانستان ملزم به پرداخت این حقآبه است. اگر نتوانسته بود توجه پدر را دریافت کند، دست­کم قادر بود که مسایل مورد توجه او را دریابد و زمانی­که روش­ های دیگر برای برقراری ارتباط شکست خورد، از این ابزارها برای خوشنود ساختن دیگران استفاده کند.

بسیاری از مسایل می­توانند چارچوب را به شکلی تغییر دهند که امکان انجام روانکاوی در آن وجود داشته باشد. نخستین نکته آن بود که دولت عثمانی خود را خادم الحرمین می دانست و تلاش داشت از این منطقه که هزینه انجام حج از آنجا به مکه بسیار زیاد بود، حمایت کند و نفوذ معنوی خویش را در این ناحیه حفظ کند. در خاور دور بودائی ها برای انجام مراسم مذهبی معبد می سازند که ارتباطی با جامعه ندارد و یک بنائی است دور از جامعه، بطور که باید از پله های زیاد بالا بروند و مراسم مذهبی خود را در آن اجرا کنند، ولی مسجد اینطور نیست و در قلب شهر و جامعه و چسبیده به خانه و بازار و کوچه های تنگ و تاریکی است که خانه و بازار و مدرسه را بهم ارتباط می دهد.

اون تا جایی که می ­تونه خودش رو جمع می ­کنه. حتما به این نکته توجه کنید که به هیچ عنوان زبالههای خود را در جنگل رها نکنید و تا جایی که میتوانید علاوه بر زبالههای خود اقدام به جمع آوری زبالههایی که توسط افراد کم فرهنگ در منطقه رها شدهاند نیز نمایید تا از نابودی مکانهای زیبای کشورمان جلوگیری شود. شروانشاهان از نسل عرب بودند و در زمان هارونالرشید طایفهای از اعراب در شروان حاکمیتی از طرف خلیفه عباسی داشتند و آنجا ماندند و تحت تاثیر فرهنگ ایرانی قرار گرفتند؛ بهگونهای که نام فرزندانشان را از نامهای فارسی برگزیدند مثل منوچهر، قباد و اخستان.

بیشتر این بناها از عصر تیموریان (دوره شکوه و بزرگی سمرقند) بر جای مانده است و سبک دوره تیموری در این شهر تجلی میکند. در این جلسه نهتنها به بینش دست یافت، بلکه با تکرار چندبارۀ کشف جدیدش طی جلسه اشتیاقش نسبت به موضوع بیشتر شد و حس هیجان­زدگی من به خاطر مشاهدۀ این کشف ناگهانی فزونی گرفت. اگر کولونوسکوپی نشان دهد که نیاز به بررسی یا درمان بیشتر است، پزشک توصیههای بعدی را که شامل کولونوسکوپی اضافی یا حتی جراحی خواهد بود، ارائه میدهد. علاوه بر تغییرات آب و هوایی کلی ایجاد زمین های زراعی در اطراف دریاچه، سد بندی بر روی رودخانه هایی که به هامون می ریزند، افزایش جمعیت و نیاز به آب و غذای بیشتر، هدر رفت آب در آبیاری های غیر مدرن و غیر اصولی موجب خشک شدن هامون شد.

بانک جهانی در اوایل قرن ۲۰۰۰ میلادی با کمک دوفت قزاقستان ۸۵ میلیون دلار در منطقه سرمایه گذاری کرد، که در راستای ساختن و ترمیم کانالهایی که به قسمت شمالی دریاچه می ریختند و همچنین ساختن یک سد اساسی هزینه شد. در مسیر رود ارس، سه سد بزرگ احداث شدهاست که عبارتند از سد ارس، سد خداآفرین و سد میلمغان که از میان آنها، خداآفرین بزرگتر بوده و امکان ماهیگیری و قایقرانی در آن وجود دارد. سد دز که بیش از ۵۰ سال پیش بر روی رودخانه خروشان دز بسته شده است با ارتفاع ۲۰۳ متری در استان خوزستان واقع شده است.

نکته : چگونگی قرارگیری پدیده های طبیعی و انسانی در سکونت گاه ها ، شکل های مختلفی از سکونت گاه را بوجود آورده است . دریاچه هامون در روایات ملی ایران و نیز اسطوره های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. این جا خطهای بیلت را حاکم قلعه علیخان لزگی شیروانی از نظر گذرانیده، امضا نمود و خط نوشت که تا ورود به دارالملک ایران یا اسلامبول کسی از حکّام و عمّال ولایات روسیه به طایفة حجّاج بخارایی دخل و تعرّض ننماید، و عرّابه آتشی که به اصطلاح روسیه جلیز و ریل و ماشِن، و فارسیان راه آهن خوانند، از این جا تا به آقساباط که از محال استرآباد و جرجان است، جاری شده.

دیدگاهتان را بنویسید