انواع نژاد گاو ایرانی با توضیحات کامل

هستید، بخاطر داشته باشید که اگر گاوی را به عنوان گاو فحل شناسایی کردید حتما علائم فحلی ان را با چشم نیز رویت کنید. یک سانترالی است یک مرکزی است آنوقت این بوسیله کابلها متصل میشود بیک ماشینهای کوچک که میبینید آن دستگاههای نساجی را حرکت میدهد این باید بجای خودش باشد، زیرش محکم باشد، میزان شده باشد آنوقت معلوم باشد که آن ماشینهای کوچک هر کدامی چه قوهای میخواهند و مرتب بآنها بدهند. برای این منظور، در فاصله­ زمانی اوایل پاییز تا اواخر زمستان سال 1390، با مراجعه به برخی گاوداری­های شیری اعم از سنتی یا صنعتی و عمدتاً واحدهای کوچک اطراف تبریز، اقدام به معاینه و نمونه­گیری از گاوهای پیر گردید.

اما آنچه مسلم است این است که گاو نژاد سیستانی از پنج هزار سال قبل در منطقه میزیسته است که از آن برای کار کشاورزي توليد شير وگوشت استفاده مي نموده اند اما مدارک علمي وقابل پذيرش براي اثبات پنج هزار سال پيشينه بدست آمده پيکر گاو از جنس سنگ لاجوردواز آخرين كاوشهاي باستان شناسي در منطقه باستاني شهر سوخته سيستان است كه اين پيكره ها با خصوصيات اين نژاد كاملا تطابق دارد مانند كوهان ، بدون شاخ بودن ، بدني گوشتي و عضلاني كه نشان از وجود زيستگاه ديرين در اين منطقه دارد . استال های راحت: گاوها زمان بیشتری را صرف خوابیدن در استال راحت می کنند که این در نهایت تولیدمثل را بهبود خواهد داد.

برخی دامداران از افراد فحل یاب استفاده می کنند که معمولا صبح و شب یک ساعت را برای یافتن گاوهای فحل وقت می گذارند. دوستان و عزیزانی که میخواهند نسبت به خرید گاو و گوساله ایرانی اقدام نمایند، میتوانند این موارد را در بین انتخابهای خود داشته باشند. همچنین در شرایط اسیدوز سرعت عبور مواد از لوله گوارش افزایش یافته و فرصت کافی برای هضم میکروبی وجود نخواهد داشت، هرچند که در این شرایط جمعیت میکروبی هم دستخوش تغییرات ناشی از شرایط اسیدی شده و جمعیت باکتریایی توان خود برای هضم میکروبی خوراک را به میزان زیادی از دست داده و هدر رفت مواد مغذی جیره به میزان زیادی افزایش می یابد.

این محصولات با توجه به مقدار مصرف خود، می ­توانند به صورت ۵%، ۷٫۵ % و ۱۰% عرضه شوند. استخراج DNA به روش نمکی بهینه یافته و تکثیر یک قطعه 281 جفت بازی از بخشی از اینترون 15 و اگزون 16 این ژن توسط واکنش زنجیره­ای­ پلی مراز (PCR) با استفاده از یک جفت آغازگر اختصاصی صورت گرفت. بنابراین حفظ pH بهینه نه تنها می تواند حیوان را از اسیدوز و اثرات منفی ناشی از آن حفظ کند، بلکه می تواند با افزایش بازده خوراک، هزینه ها و قیمت تمام شده محصول را کاهش داده و سودآوری مجموعه را افزایش دهد.

در موقع خوراک که گاوها یورش می آورند باید دقت کرد که کلیه گاوها کنار آخور حاضر باشند . شاید خرید اینترنتی گوسفند برای کسانی که تجربه این نوع خرید را تا به حال نداشته باشند کمی ریسک پذیر به نظر آید . سایر علائم فحلی نظیر کاهش خوراک مصرفی، ایستادن برای سوار شدن، افزایش راه رفتن، فرج متورم یا بی قراری و رفتار نامتعارف را در نظر بگیرید. آسایش گاو: انواع بسیاری از تنش زاها هستند که علاوه بر تولید عملکرد تولید مثلی رانیز مختل می کنند مثل: تراکم بیش از حد، تهویه نامناسب، بستر و راهروهای نامناسب و نا امن، استال های غیر راحت، و رفتار خشن.

دامداران موفق برای این امر از ابزار وروش های مختلف بهره می برند. بسیاری از تولیدکنندگان که در گله های شیری با مشکلات سلامتی داامها مواجه هستند، برای جبران کاهش تولید ناشی از این مشکل، احتیاج به یک درامد تکمیلی برای حفظ سودآوری گله دارند. آمار و ارقام: این مدیران موشکاف از آمار و ارقامی که نمایانگر وضعیت گله شان است اطلاع دارند: نرخ آبستنی، نرخ تشخیص فحلی، نرخ آبستنی به ازای تلقیح، سن در اولین زایش، روزهای باز و سایر اطلاعات. اگر گاوها به شدت لاغر باشند یا بیش از ۱ BCS از زمان زایش تا اولین سرویس از دست بدهند، فحلی را کمتر نشان می دهند.

اگر می خواهید درک کنید که روند تولید شیر، چگونه بر فعالیت یک مزرعه تأثیر می گذارد، باید از فناوری استفاده و داده های روزانه تولید شیر را ردیابی کنید. آنها را بخشی از تیم خود کنید: اگر کارگران احساس کنند که به آنها ارزش داده می شود کار خود را بهتر انجام می دهند. وقتی داده ها را به دست آوردند تازه کار آنها آغاز می شود؛ حال زمان آن است که برنامه ای طراحی کنند که بر ای رسیدن به اهداف حتی بالاتر کمکشان خواهد نمود. کلاس های آموزشی: آموزش تلقیح کاران، کلاس های بازآموزی و یاد آوری تکنیک های مناسب میتواند هر عادت بدی که کارگران شما از کارگران دیگران یا از محل کار قبلی دارند برطرف شود.

آموزش کارگران: همه مدیران موفق نمیتوانند کل روز را به مشاهده گاو سپری کنند بلکه این کارگران هستند که در فعالیت های روزمره با گله درگیرند و در نتیجه آموزش آنها امری حیاتی است. اهدافی (مثل بهبود تشخیص فحلی یا آبستنی) را برای کارگران تعیین کنید و پس از رسیدن به آنها پاداش انها را بدهید. اگر نسبت کنسانتره به علوفه در جیرههای غذایی نامناسب باشد و بیش از ۶۰ درصد جیره غذایی کنسانتره بکار رود PH شکمبه کاهش یافته، دام دچار اختلالات متابولیکی شده و تولید شیر آن کم میشود و ممکن است بر تولید مثل اثر منفی بگذارد.

از جیره های گلوکوژنیک که عمدتا سطح انسولین خون را بالا میبرند برای بهبود تولید مثل استفاده نمایید. انواع مرغ و خروس زینتی در دنیا وجود دارند که توسط افراد علاقمند به پرندگان نگهداری میشوند. در انواع مختلف زیر وجود دارند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. تشابه و تفاوت در بین انواع نژاد های ایرانی و افغانی وجود دارد که در مقالات آینده به بررسی این موارد نیز می پردازیم.

۵- جیره های با کنسانتره زیاد- سطوح زیاد نشاسته می تواند سریعا تخمیر شده و به اسیدوز تحت حاد شکمبه ای منجر شود. متخصصین تغذیه بر این باورند که حتی پیش از اینکه اسیدوز به یک مشکل تبدیل شود، تغییرات شرایط شکمبه به خصوص pH می تواند تخمیر مواد خوراکی و بازدهی استفاده از خوراک را با اختلال روبه رو کند. بافرها می توانند مصرف ماده خشک را بازگردانده و الکترولیت های از دست رفته را جایگزین کنند. براساس گزارش kaleff (1932) طول مدت استروس گاومیش های بلغارستان حدود 36-24 ساعت بوده و بندرت تا 48 ساعت طول کشیده است.

برای دستیابی به این هدف، تکنیک جدا­سازی اسپرم حامل کروموزوم X(ماده) و Y (نر) بهطور مناسب توسعه یافته است و این کار در چند کشور تجاری برای گاو استفاده می­شود. هر چند که در گذشته هدف اصلی در نگهداری گاوشیری بر تولید و باروری متمرکز بود، اما امروزه به منظور تامین رژیم غذایی برای جمعیت روبه رشد انسانی، استفاده حداکثری از خوراک حیوانات و افزایش بازده خوراک مورد توجه قرار گرفته است. خاستگاه اصلی اجداد نژاد مونت بیلیارد کوهستانهای ژورا واقع در غرب کشور سویس و شرق کشور فرانسه بوده و با مهاجرت دامداران این منطقه به همراه دامهای خود به ناحیه مونت بیلیارد کشور فرانسه، از ترکیب دو نژاد بومی چند منظوره یعنی Fémeline و Tourache ( که به Comtoise نیز معروف است) ایجاد شد و در سال ۱۸۸۹ به عنوان یک نژاد در کشور فرانسه ثبت گردید و کتاب انساب آن نیز از سال ۱۹۸۰ پایه گزاری شد.

در کتاب قانون ابنسینا بهعنوان مرجع علم پزشکی و طب سنتی، از خواص زیاد این گیاه روی کلیه و درمان بیماریهای کلیه هم گفته شده است. وقتی نقطه آغازین مشخص شد شما میتوانید از آنجا اهداف مدنظرتان را برای بهبود وضعیت کنونی برنامه ریزی کنید. تشخیص فحلی: شما بدون دانستن اینکه گاو چه زمانی فحل بوده است، قادر به تلقیح آن نیستید. گاهی اوقات فن آوری نیز در تشخیص فحلی شما را به اشتباه می اندازد. همانطور که پیش از این ذکر شد دامنه pH ایده آل شکمبه ۲/۶ تا ۸/۶ می باشد که برای هضم حداکثری علوفه، خوراک و عملکرد مناسب جمعیت میکروبی ضروری است.

بافرها می توانند به حفظ مصرف خوراک و هضم کمک کنند. در pH 5/6 حدود ۴۰ درصد NDF جیره اما در pH 5/5 نزدیک به ۲۰ درصد آن هضم و در pH 5 اصلا هضم NDF وجود نخواهد داشت. انرژی بیش از حد گاو را چاق و عملکرد تولید مثلی را به مخاطره می اندازد. اگر گاو روزها درمراتع خوب و پرعلف چرا می کند،لازم است شب ها با توجه به مقدار شیر دهی گاو،درحدود 1 الی 2 کیلو گرم جو یا گاودانه به آن بدهید. گاومیش با گاو در چرا رقیب نمیباشد چون گاو انتخابی عمل میکند در صورتی که گاومیش همه نوع علفی را میخورد.

در شیر گاو تا کنون بیش از ۲۰پروتئین آلرژی زا شناخته شده که برخی آلرژی زایی بیشتر و برخی آلرژی زایی کمتر دارند . این نژاد از مرغ و خروس وزن گیری معمولی دارند بنابراین در حالت صنعتی برای تولید گوشت کاربرد ندارند. اسباب بازی چوبی و آموزشی مهره و میله خروس مهربون یک اسباب بازی چوبی مناسب برای تقویت تمرکز و دقت در کودکان می باشد. بدیهی است درصورت شناسایی جهش های موثر بر دوقلوزایی گوسفندان، براحتی می توان قوچ های حامل این جهش ها را به مراکز اصلاح نژاد دام کشور معرفی کرد.

سفید استثنایی از جوجه کشی های پارسال. این اقدامات شامل استفاده از سر سوزن یکبار مصرف و دستکشهای یکبار مصرف برای معاینه رکتوم و تلقیح و فریز کردن یا پاستوریزه کردن آغوز میباشند. نشانه مسلم فحل بودن یک گاو این است که ببینید او ایستاده تا دیگر گاوها روی او بپرند و آماده تلقیح است. یکی از بهترین روشهای اصلاح ژنتیکی، تلقیح مصنوعی و استفاده از اسپرمهای منجمد است. 3ـ گسترش از پایان (ر.ک؛ همان: 72). شاهکار معینی کرمانشاهی تداوم و گسترش شاهنامة فردوسی از پایان است، چون شاهنامه با حملة اعراب و فروپاشی ساسانیان تمام میشود و شاهکار از حملة اعراب و فروپاشی ساسانیان شروع میشود و تا اواخر حکومت قاجاریّه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید