انواع دریاچه ها و 11 دریاچه شگفت انگیز ایران

کامل ترین مجموعه عروض فارسی، نخستین بار در شعرهای رودکی پیدا شد و در همین شعرهای باقی مانده، 35 وزن گوناگون دیده می شود. رودکی در دربار امیر نصر سامانی بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد، با این حال در سالهای پایانی عمر مورد بیمهری امرا قرار گرفت. در ايام ذوب برفها كه معمولاً از فروردين ماه به بعد شروع مي شود با غرش مهيبى جريان پيدا مي كند گاهى اوقات از بستر خودخارج شده و باغات ليوارجان و حتى گرگر را مورد هجوم سيل خود قرار مي دهد. برای اینکه در اوقات فراغت کودکان خود، آنها را با حیوانات و گونههای جانوری بسیاری آشنا کنیم باغ وحش بهترین گزینه انتخابی است.

۱۲۰ کیلومتر که از بیرجند به سمت جنوب استان خراسان جنوبی حرکت کنیم در حاشیه روستای کجی، لکه آبی زیبایی وجود دارد که جلوههای بیبدیلی از آفرینش را در دل کویر را به وجود آورده است. ‬‬ ‫و ای نها سیاه نمایی نیست چراکه خود مسوولان در این روزها بسیار بیش از ای نها گفتند و در مبارزات‬ ‫انتخاباتی بهجای اعلام برنامهها و تصویر چشمانداز روشن‪ ،‬سیاههای بلند بالا از سیاهکاریهای طرف دیگر‬ ‫را به رخ کشیدند‪.‬‬ ‫وعدههای شیرینی که بعضی کاندیداهای نمایندگی به مردم شهرها و روستاها دادند‪ ،‬تکرار سناریوی سالهای‬ ‫گذشته بود که حتی در صورت اجرا‪ ،‬تنها شانس آن نماینده را برای انتخاب دوره بعد بالا م یبرد اما چهبسا‬ ‫مانعی درراه توسعه پایدار باشد‪.‬‬ ‫جا دارد از خود بپرسیم که چرا چنین است؟

قانون م یگوید خروج پیاز زعفران ممنوع است‪ .‬ولی به‬‫جهاد کشاورزی ‪ 145‬میلیون واحد دامی داریم که ‪ 83‬میلیون آن به مرتع‬ ‫عنوان پیاز معمولی هم امکان خروج دارد‪ .‬درحالی که اگر در امرکیا یا‬‫وابستهاند در صورتی که توان و ظرفیت مراتع را ‪ 35‬میلیون واحد دامی‬ ‫اروپا یک شاخه کوچک سرخدار از کسی بگیرند ضبط و جریمه میکنند‬ ‫و دادگاهی میشود‪ .‬مگر اینکه گواهی داشته باشد که دست کاشت بوده و‬ ‫اعلام میکنند‪.‬‬ ‫از طبیعت برداشت نشده است‪ .‬به همین ترتیب پیاز لاله اشتنبرگ ایران را‬‫اگر صنعت رشدکند مازاد نیروی انسانی بخش روستایی و کشاورزی‬ ‫که تجارت آن ممنوع است ب هطور قاچاق م یبرند و در تریکه گواهی تقلبی‬‫را جذب میکند‪ .‬این روند صورت مطلوبی در کشور ما پیدا نکرد و‬ ‫روی آن میزنند و به اروپا میفرستند‪ .‬تمام اروپا پر از لالههای ایرانی‬ ‫وابستگی معیشتی روستایی به منابع طبیعی تداوم یافت‪.‬‬ ‫است و درنتیجه این گونهها در ایران رو به انقراض است‪.‬‬‫زهزاد‪ :‬وقتی برای منابع طبیعی ارزش قایل شویم حفاظت آن اهمیت پیدا‬ ‫بخشی از بستنی سنتی تریکه از ثعلب ایرانی است‪ .‬گیاهی که به شدت‬‫میکند‪ .‬از اینرو در کشورهای دیگر هم سعی میکنند که این ارزش را‬ ‫تخریب و کم شده است و در برخی مناطق اثری از آن نمانده است‪ .‬بعد‬‫نشان دهند‪ .‬یک درخت توده چوب نیست‪ ،‬بلکه منبع اکسیژن و حفاظت‬ ‫از انقراض‪ ،‬تازه سازمان جنگلها و مراتع سراغاش را میگیرد‪ .‬از پارک‬ ‫ملی گلستان عکسهایی دارم که جنگل را تراشیدهاند و تبدیل به مرتع‬ ‫خاک و تنوع زیستی و غیره است‪.‬‬‫در همین زاگر س میبینید کرفس کوهی در بسیاری جاها از جمله سبزکوه‬ ‫شده و جای درختهای بومی‪ ،‬کاج کاشتهاند‪.‬‬ ‫گونه انجیلی در جدول ‪ IUCN‬در معرض خطر اعلام شده است‪.‬‬ ‫دانشجویی فرستادم که برود روی آن کار کند و معلوم کند که چرا جوانه‬ ‫نمیزند‪ .‬رفته بود سازمان جنگلها گفته بودند که این آشغال است و ما آن‬ ‫را دور میاندازیم و برو روی راش کار کن‪ .‬در سال ‪ 2006‬همین انجیلی‬ ‫گونه برتر درخت جهان معرفی شد‪ .‬سال ‪ 1978‬که در اروپا بودم یک نفر‬ ‫گفت که هر نهال دو ساله انجیلی در اروپا ‪ 120‬دلار قیمت دارد و همان‬ ‫موقع بشکه نفت ما ‪ 14‬دلار بود‪ .‬کجا م یتوانم بگویم که منبع درآمد‬ ‫کشور ما فقط نفت نیست؟

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیطزیست مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره احیای تالاب میانکاله با بیان اینکه بعد از تهیه مطالعات مقرر شد، دو کار فوری برای احیای تالاب میانکاله صورت گیرد، افزود: لایروبی کانالهای ضلع شرقی و انتقال آب بینحوزهای از حوزه نکارود و تجن و پمپاژ آب جمله طرحها است که باید اجرایی شود. این مسئول، با بیان اینکه طی این دیدار مقرر شد تا کمیتهای مشترک متشکل از مدیران و کارشناسان دو شرکت تشکیل شود، عنوان کرد: امیدواریم با این روند بتوانیم مسائل تالاب آق گل را حلوفصل و قدمهای مناسبی در مسیر احیای آن برداریم.

عضو انجمن آب و خاک پایدار ایران بیان کرد: رود فراه که در افغانستان قرار دارد و همواره قسمتی از تالاب هامون را بهوسیله سیلابهای فصلی آبگیری میکند، اما در حال حاضر قرار است توسط دولت افغانستان یک سد مخزنی در بالادست این رودخانه در محلی به نام “بخشآباد” احداث شود که در این صورت، ورود سیلابها از طریق این رودخانه به شمال تالاب هامون قطع خواهد شد. پارک ملت یا بوستان ملت که در گذشته بوستان شاهنشاهی نام داشت، یکی از بهترین پارک های تهران است که بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات و مطالعات رسانهای همشهری، نخستین بوستانی است که اهالی پایتخت به یک میهمان غیر تهرانی معرفی میکنند.

تا به امروز داستانی در مورد وضعیت ظاهری دریاچه و یا دیده شدن ارواح در منطقه گفته نشده، البته تا به امروز، بنابراین موقع بازدید از اینجا مراقب باشین! ‪ .‬برای اینکه آن موقع نگرش و تفکر را کنار بگذار‪ .‬سازمان مدیریت میبیند چقدر سرسبز شده و بودجه بعدی‬‫نسبت به حیات وحش مثل سایر اجزای منابع طبیعی نگاه بهرهبردارانه و را میدهد‪ .‬اما اگر درخت کنار بکارند سازمان مدیریت میگوید چیزی‬‫مصرفی بود‪ .‬ولی حالا در مقیاس جهانی نگاه اکولوژیک حاکم شده است‪ .‬نکاشتهای‪ .‬اگر ارزشیابی سازمان اینگونه باشد‪ ،‬ماجرای دریاچه ارومیه که‬‫خلاصه کنم نگرش و ساختار باید به گونهای تغییر یابند که موضوعهای مشاورهای دولتی و شبه دولتی خرابش کردند ‪ ،‬تکرا ر میشود و میدانید‬‫همگون کنار هم و زیر مدیریتی واحد قرار گیرند‪ .‬نباید امر حفاظ ت از که احیا و برگرداندن تخری بهای محیطزیستی به این آسانیها نیست‪.‬‬‫جنگل و علفزار دراختیار بهرهبردار باشد‪ .‬حالا جنگل و علفزار را به در مورد دریاچه ارومیه سازمان محی طزیست در وهله اول باید بیاید و‬‫جایی سپردهایم که معاونت دیگری برای دامداری دارد و هد فاش تولید بگوید که پارک ملی من در معرض خطر قرار گرفته است‪ .‬اما سازما نهای‬‫هرچه بیشتر گوشت قرمز است‪ .‬بنابراین نیازها و فوریتها و این که محی طزیست استانهای آذربایجان غربی و شرقی پیمانکار شدهاند‪ .‬فلان‬‫باید بیشتر تولید کنیم باع ث م یشود که دیگر به فکر حفاظت و پایداری جا مالچ بپاشند و این جور کارها‪ .‬در صورتی که سازمان محی طزیست‬‫سرزمین و علفزار و منابع آب و خاک نباشند و یا اینکه آن را در اولویت باید در بالاترین موضع و موقعیت قرار بگیرد تا بتواند عوامل دخیل در‬‫بعدی قرار دهند‪ .‬در صورتی که مسوولیت منابع طبیعی اگر در دست خشک شدن دریاچه را نقد کند‪ ،‬زیر سؤال ببرد و به محاکمه بکشد‪ .‬هر‬‫بهرهبردار نبود و دست حفاظت کننده بود کم و بیش در برابر تقاضای پروژهای باید ارزیابی اثرات محی طزیستی بشود‪ .‬همین حالا هم باید پرسید‬‫غیر منطقی بهره بردار مقاومت میکرد‪ .‬جان کلام اینجا است که مدیریت که چطور میخواهید دور دریاچه را بدون ارزیابی مالچ پاشی کنید؟

سخنور اضافه کرد: هماکنون بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر در این تالاب به ترتیب مربوط به خوتکاها و اردکهای سرسبز و نوک پهن است که با مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان و تغذیه، وارد این تالاب بینالمللی شده است. فاروق سخنور رئیس اداره حفاظت محیطزیست شهرستان مهاباد در این زمینه اظهار کرد: با شروع فصل سرما در مناطق شمالی، هزاران پرنده مهاجر شامل انواع خوتکا، غاز خاکستری، فیلوش، چنگر، اردک سرسبز و اردک نوک پهن و باکلان وارد تالاب بینالمللی کانی برازان این شهرستان شدند. محمد ضروری سرپرست شرکت آب منطقهای همدان در رابطه با وضعیت این تالاب عنوان کرد: باید جلسات کارشناسی برای احیای تالاب آق گل بین دو استان برگزار شود تا بتوانیم با یک جمعبندی مناسب مسیر را به سمتوسوی خوبی پیش ببریم.

سخنور تصریح کرد: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب، مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه میپردازند و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه خواهند داد. رئیس اداره حفاظت محیطزیست شهرستان مهاباد گفت: تالاب بینالمللی کانی برازان به دلیل تنوع غذایی، وضعیت و امنیت مناسب هماکنون به یکی از استراحت گاهها و زیستگاههای مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیلشده و همهساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری آبزی و کنار آبزی است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب میشوند. یک فعال حوزه محیطزیست در گفتوگو با خبرنگار مهر در رابطه با بارندگیهای اخیر استان فارس و وضعیت تالابها توضیح داد: باوجوداینکه طی چند مدت اخیر شاهد بارش باران در مناطق مختلف استان بودیم اما این بارندگیها نتوانست حداقل انتظارات را برآورده کند و متأسفانه وضعیت دریاچههای استان همچنان نگرانکننده است.

وی با تأکید بر اینکه این بارشها تأثیری برای احیای دریاچهها ندارد، افزود: علاوه بر دو تالاب بختگان و کافتر، تالاب پریشان نیز بهعنوان یکی از مهمترین تالابهای فارس همچنان خشک است و نمیتوان انتظار داشت که با این میزان بارندگی احیا شود. ارس همچنان به رسم همیشگی اش می گذرد و می رود، ارس از باغات پربار توت، آلبالو، آلو و زردآلو می گذرد، از روستاهای تاریخی چون «اوشتبین» که روستایی مطبق است و حداقل 700 سالی عمر دارد می گذرد، از غوغایی که طبیعت در منطقه ارسباران و آینالو به راه انداخته است و هر عابری را مسحور می کند، می گذرد تا به دشت مغان برسد؛ سرزمین اصحاب رس؛ جایی که مردمان بسیاری منتظرش هستند.

‫محیطزیستی و از جمله این موارد را بر عهده داشته باشد‪.‬‬‫چرای ب یرویه دام نیز که بیش از توان علفزارها اس ت پوشش گیاه ی را‬‫از بین می برد و فرسایش خاک و سیل به بار می آورد‪ .‬آگاهسازی برای‬‫همین تغییر نگرشها و لزوم توجه به برنامههای توسعه و توان اکولوژیک‬‫سرزمین باید صورتگیرد‪ .‬تلویزیون باید موظف شود که هر روز در تمام‬‫شبکهها چند ساعت لزوم تغییر نگاه به محیط زیست و همچنین اصلاح‬‫الگوی تولید و مصرف را توضیح دهد و پیامدهای خطرناک نادیده گرفتن‬‫توان سرزمین و تخریب طبیعت را نشان دهد‪ .‬در مدرسهها نیز به همین‬‫ترتیب باید این موارد را تدریس کنند‪.‬‬‫زهزاد‪ :‬تغییر ساختارهای اداری به تنهایی برای اجرای برنامه کافی نیستند‪.‬‬‫مثل ًا وزارت نیروی مقتدر چه کار میکند؟

باید سازوکارهای کارآمدی به کار گرفت‪ .‬صنایع و‬‫گوناگون مطرح شد مانند احداث سد انحرافی و غیره‪ .‬بنده هم آنجا بودم‪.‬‬‫سؤال کردم که به فرض همه این تمهیدات را انجام دادید و رسوبات را‬ ‫شرکتها باید دفتر نظارت و پایش داشته باشند‪.‬‬‫خارج کردند کجا میخواهید بریزید؟ وی با بیان اینکه در طی این دیدار قرار شد تا کارگروهی مشترک مسئول حلوفصل مسائل تالاب آق گل شود، اظهار کرد: تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه مجاور تالاب و انسداد چاههای غیرمجاز و همچنین کنترل برداشت آب چاههای مجاز میبایست در دستور کار هر دو استان قرارگرفته تا شاهد بهبود وضعیت تالاب بهعنوان یکی از زیستبومهای مهم باشیم.

علمداری با اشاره به خشک بودن چشمههای اطراف تالابها بیان کرد: بهطور حتم وقتی چشمهها خشک و سطح سفره آبهای زیرزمینی پایین باشد آب یارد دریاچه نخواهد شد و اگر بارندگی و حتی سیلابی هم باشد فقط چشمهها و سطح سفرهها بالا میآید. این فعال حوزه محیطزیست با اشاره به پایین بودن سطح سفره آبهای زیرزمینی گفت: بارندگیها به حدی نیست که سیلاب ایجاد شود و باعث آبدار شدن دریاچهها شود بلکه این میزان بارندگی تا حدودی برای سیراب کردن سطح سفره آبهای زیرزمینی مؤثر است و نمیتوان انتظار احیا دریاچهها را داشت.

رئیس اداره محیطزیست طبیعی حفاظت محیطزیست خراسان جنوبی ادامه داد: تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از زیستگاههای منحصربهفرد در جنوب استان خراسان جنوبی است و این محدوده تالابی در حقیقت شوره زاری است وسیع که به خاطر پایین بودن سطح ارتفاع نسبت به مناطق اطراف، روان آبهای سطحی را در خود جمعآوری میکند. وی ادامه داد: بارندگیهای اخیر از یکسو و از طرف دیگر انتقال ۲.۵ میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به این تالاب موجب احیای آن شده و زمینه بسیار مناسبی را برای زیست و استراحت پرندگان مهاجر در این پهنه آبی به وجود آورده است. ایسنا/آذربایجان شرقی وزیر نیرو، رودخانه ارس را مرز دوستی همهی ملتهای واقع در حاشیهی این رودخانه عنوان کرد و گفت: این رودخانه به دوستیهای مردمان ساکن روح بخشیده که باید قدردان این موضوع باشیم و بدون شک رودخانهی ارس در مرز مشترک دو کشور به مثابه شاهرگ حیاتی مرز نشینان و نماد صلح و دوستی بوده و با افتخار میگوییم ارس برخلاف برخی آبهای مرزی که زمینه ساز نزاع هستند، نمونهی درخشان عامل توسعه و تقویت روابط بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید