آمیخته گری گاوهای هلشتاین با گاوهای دومنظوره – شرکت توسعه دامپروری و کشاورزی امداد

گاهی اوقات به علت گوناگونی مو دچار ریزش می شود که با کمک شیر گاومیش می توان این مشکل را برطرف کرد زیرا ویتامین های مورد نیاز مو را تامین کرده و از ریزش مو نیز جلوگیری می کند. با توجه به اهمیت صفت دوقلوزایی در بازدهی اقتصادی گوسفندداری، برخی از گوسفندداران نیمه صنعتی از طریق همزمان سازی میش ها و تزریق هورمون های GnRHو PMSG تعداد فولیکول ها و به دنبال آن تعداد تخمک های آزادشده را افزایش داده و سپس با تلقیح گوسفندان در زمان مناسب احتمال دوقلوزایی را در گله خود افزایش می دهند.

در مواردی که صفحه برگردان چسبندگی نشان میدهد، با تغيير وضعیت قرارگیری پیش برها یا حذف آنها فشار خاک روی صفحه برگردان را افزایش دهید تا نچسبی آن بهتر شود. قبل از معرفی این موارد بهتر است تا اطلاعات جامعی راجع به انواع گوسفندان ارائه دهیم. آن دسته از دامهایی که قابلیت تولید شیر در آنها به نسبت سایر نژادها بیشتر و بهتر است، در دسته دامهای شیری قرار میگیرند. شیر گاومیش بسیار مقوی و با کیفیت است و مزایای غذایی و دارویی زیادی دارد و نسبت به شیر گاو دارای درصد زیادی پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین گروه ب می باشد.

جیره غذایی خروس های لاری باید از نظر مواد معدنی، پروتئین و ویتامین ها غنی باشد. خانه قدیمیاش ته کوچهای دراز و باریک قرار گرفته که بسیاری از خانههای کلنگی آن به انبار فروشگاههای بازار مولوی تبدیل شده است. گاو سمینتال پیش از قرن نوزده وارد امریکا شده است و دراوایل سال ۱۸۸۷ در «ایلینویز» و «نیوجرسی» و درسال ۱۸۹۵ از فرانسه به کانادا وارد شده است و فدراسیون بین المللی گاو سمینتال درسال ۱۹۷۴ با حضور ۱۹ کشور تأسیس شده است. خاستگاه اصلی این نژاد روسیه است و نخستین بار در سال ۱۹۶۳ به وسیله مرکز تحیقات INRA و به منظور اهداف پژوهشی به فرانسه وارد شد.

همانطور که گفته شد گوسفند افشاری یکی از بهترین گوسفندان ایرانی است که با داشتن ویژگیها و قابلیتهای مختلف، در دسته دامهای گوشتی و شیری قرار میگیرد و در تولید پشم نیز عملکرد قابل توجهی دارد. خروس لاری نژاد افغان – این خروس لاری با اینکه به نام لاری افغانی شناخته شده است، اما در بسیاری از شهر های ایران به منظور انجام نبرد های میدانی حضور دارد و یکی از بهترین نژاد های همیشه پیروز در میدان است، همانطور که اشاره شد این خروس یکی از نوادگان خروس مالای است و در رنگ های مختلفی مانند قرمز و شرابی، سفید و قهوه ای، سفید و قرمز، سفید و مشکی و …

قیصر میان خروسهایی که خود حمیدقرقی هم تربیت کرده، مانند ندارد. این خروس در رنگ های مختلفی مانند ترکیب قهوهای و سیاه، زرد و سفید، سفید و قرمز و … به همین دلیل از تمام ایران بهترینهای خروس و مرغ لاری با انواع محلی قدیمی ترکیب که انواع جنگی منحصربهفردی رابه وجود آوردهاند. همه ما میدانیم که هر نژادی از نظر ظاهر تفاوت هایی با دیگر نژادها دارند. پوست این نژادها برای استفاده در مصارف تولیدی و تولید موارد حساس و البسه با کیفیت نیز مورد استفاده قرار میگیرد. شاید تا به حال توجه نکرده باشید که گوسفندانی وجود دارند که بنا به داشتن پوست نرم و لطیف، در جهت ذبح برای استفاده از گوشت و همچنین استفاده از پوست، کاربرد دارند.

توجه داشته باشید که در مواردی یک نژاد میتواند در چند دستهبندی قرار بگیرد. ظاهر زیبا و فانتزی، فرم بدن و آرایش پر و بال مرغ و خروس زینتی باعث شده است که در بین دوستداران حیوانات خانگی و پرندگان زینتی یک پرنده زینتی و اشرافی محسوب می شود. به سختی می توان یک مورد را عامل ایجاد این مشکل رفتاری در پرندگان دانست. و مگه حضرت علي (ع) نگفته: شکم خودتون رو انبار گوشت پرندگان نکنيد؟

اين سوال برام به وجود ميامد که اولا خود گوسفنده که اين همه دنبه و گوشت داره، مگه فقط خار و علف نميخوره؟ معمولا خروس هایی که دانگ بالاتری دارند، یعنی قد بلندتری دارند، جزو بهترین خروس لاری و جنگی شناخته می شود چون به راحتی بر رقیب خود غالب خواهد شد. شناسايي و ارزيابي جهشهاي موثر بر دوقلوزايي گوسفندان ايراني عنوان پژوهشی است که توسط محققان کشور و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد. باشد. اینکه دام در شرایط مناسب با داشتن تغذیه خوب باشد می تواند در وزن گیری آن و یا برعکس موثر باشد.

این مرغ ها و خروس ها وزن کمی دارند که به حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ گرم می رسد، آنها بیشتر به عنوان پرنده زینتی نگهداری می شوند زیرا پرورش آنها به عنوان پرنده گوشتی صرفه ندارد و در سال ۸۰ تخم می گذارد که تخم های این پرنده ها نیز به رنگ قهوه ای است. سن و سال حمیدقرقی به ۳۰ سال نمیرسد، ولی ختم خروسبازی است و تا چشمش به خروس بیفتد، ته کارش را میخواند. خانه حمیدقرقی بیشتر از آنکه به خانه شباهت داشته باشد، شبیه بیغوله است و دیگر نه گل و سیمانی روی آجرهایش مانده و نه جانی برای پی و دیوارهایش، اما حیاطش حسابی بزرگ است.

معرکه خروس بازان در یکی از پسکوچههای پشت بازار مولوی بر پا می شود و «قیصر» از گلادیاتور های پراسم و آوازه این معرکه است. در این معرکه از کاسب معتبر عشق خروس تا آدمهای خفنی که برای برد و باخت خروسشان دست به هرکاری میزنند پیدا میشود، ولی در باریک و کوتاه خانه به روی همه باز نیست و فقط تازهواردانی به اینجا پا میگذارند که خروسبازان قدیمی آنها را بشناسند. خروسی لاری اصیل به قیمت بسیار بالا عرضه می شود ولی از آنجائیکه می توان فقط با چند عدد خروس لاری تمامی مرغ های مزرعه را تلقیح نمود، تهیه آنها فشار زیادی از نظر مالی بر پرورش دهنده تحمیل نمی کند.

اصل سیزدهم – منزل و خانه هر کس در حفظ و امان است در هیچ مسکنی قهرا نمیتوان داخل شد مگر بحکم و ترتیبی که قانون مقرر نموده اصل ۲۰ متمم قانون اساسی عامه مطبرعات غیر از کتب ضلال و مواد مضره بدین مبین آزاد و ممیزی در آنها ممنوع است ولی هر گاه چیزی مخالف قانون مطبوعات در آنها مشاهده شود نشر دهنده یا نویسنده بر طبق قانون مطبرعات مجازات میشود اگر نویسنده معروف مقیم ایران باشد ناشر وطابع از تعرض مصون هستند این ۴ اصل که در قانون اساسی ایران هم در چهل و سه سال قبل تذکر داده شدهاست یک اصلی است که امروز در تمام دنیا مورد احترام تمام دولتهاست ولی در کشور ایران این سه اصل باندازه ذرهای در مقابل دولتها و هیئت حاکمه مورد توجه نیست بنده در ۱۴ محرم ۱۳۲۸ شب در خانه نشسته بودم یک عده پاسبان ریختند توی خانه من مرا در ساعت بسر آفتاب مانده برداشتند بردند شهربانی، آنجا دیدم آقای حائریزاده هم هستند شب بعد آقای مکی را آوردند بعد پرسیدیم را چرا گرفتهاید؟

بموجب حکم کدام محکمه و قانون بود؟ او افزود (این یک حادثه ناگوار و بدشناسی مطلق بود نمی توانم بیشتر ازاین توضیح دهم) به دنبال این حادثه ، پولیس دو خروس جنگی را همراه با سه مرد بازداشت کرد. در حال حاضر كارخانه جات تراكتورسازي ايران ، تراكتورهاي يونيورسال مدل 650M با توان 65 اسب بخار، تراكتور مسي فرگوسن مدل 399 با توان 110 اسب بخار و مدل285 با توان 75 اسب بخار و مدل 240 با توان 47 اسب بخار و تراكتورهاي مدل 750ITM با توان 75 اسب بخار را توليد مي كند.

بدیهی است درصورت شناسایی جهش های موثر بر دوقلوزایی گوسفندان، براحتی می توان قوچ های حامل این جهش ها را به مراکز اصلاح نژاد دام کشور معرفی کرد. هم اکنون در ایران به دلیل شرایط اقتصادی به طور دقیق نمی توان به قیمت این نژاد اشاره کرد. بهترین و اقتصادی ترین راه برای رفع این مشکل تقویت بنیه ژنتیکی گوسفندان برای نگهداری و پرورش بره ها و افزایش نرخ تخمک اندازی و نرخ دوقلوزایی به صورت کاملا طبیعی و بدون دستکاری هورمونی است.

خرید بره زنده از نژاد گوشتی نیز مورد توجه دامدارانی است که قصد پرواربندی گوسفندان در جهت افزایش وزن سریع و فروش آنها را دارند. خروسهای ششدانگ که گردنشان بلند است، حریفشان را در چشم برهم زدنی «دودم یوغ» میکنند و با گردن و بدنشان آنقدر به رقیب فشار میآورند که او را خسته و اسیر خود کنند. حمیدخان کفاش قابلی است و صاحبکار او حاج «محسن پورکهن» که واسطه آشنایی و گپوگفت ما با حمیدخان شد، از همسایگان او در محله نازیآباد و معتمدان بازار مولوی است. گاومیش ها و گاوها هر دو از خانواده گاوسانان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید