آشنایی با خواص گوشت گاو میش

در داروخانه گاوداری باید داروهایی ضروری مانند شربت بلوترول ضد نفخ، اکسی تتراسایکلین تزریقی، محلول لاکسایتیو، سرم، محلول های تزریقی بروگلوکنات کلسیم، هورمونهای اکسی توسین AD3E پمادهای پستانی، ویتامین های لازم و… تأمین فضای کافی جهت خوراک خوردن همزمان همه گاوهای دوره انتقال، به نظر میرسد که مهم ترین عامل تعیین کننده عملکرد گاو در گاوداری باشد. در جدول مشاهده می شود که تغییرات در جه حرارت راست روده در طول دوره استرس در نژاد مونبلیارد بسیار جزئی است وریتم تنفسی وتعرق در نژاد مونبلیارد کمتر از هلشتاین تحت تاثیر استرس قرار می گیرد.

یکی از گاوهای مشهور این نژادبه نام Reseda در ۱۵ دوره شیردهی مقدار ۱۵۰۷۵۵کیلو شیر تولید کرده است ونمونه هایی از این نژاد مشاهده شده که بین ۱۳ الی ۱۶ دوره شیردهی تولید داشته اند. نکته قابل توجه در این میان این است که اکثر کشور هایی که در زمینه صادرات شیر و لبنیات و فرآورده های دامی بسیار فعال هستند، جمعیت زیادی از این نژاد را در اختیار دارند. هند بیشترین تعداد گاو در جهان را در اختیار دارد، حدود ۲۸۲٬۰۰۰٬۰۰۰ برابر با ۲۸٬۲۰٪ از کل جمعیت گاوهای جهان در این کشور زندگی میکنند. اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه درعین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد.

بطوریکه در سیمنتال میزان چربی شیر ۴ درصد و پروتئین آن ۴۶/۳ درصد میباشد که هر چه میزان چربی شیر بیشتر باشد بازار پسندی آن نیز افزایش مییابد که این خود برتری گاو سمینتال را نشان میدهند. گاو دومنظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) با توجه به ماندگاری بسیار بالا در گله (به طور متوسط شش شکم) علاوه بر سایر محاسنش باز هم در اینجا برتری خود را اثبات نموده است. سازگار بودن این نژاد با شرایط آب و هوایی گرم، سرد، خشک و مرطوب، باعث شده که متقاضی برای این نژاد از هر نقطه از کشور وجود داشته باشد.

به دلیل گسترش بیشتر به سمت ۲۲فاصله شمال دارای آب و هوایی سردتر از جزیره جرسی است . تأمین درست این احتیاجات به دلیل آبستن بودن دام، حائز اهمیت می ­باشد تا احتیاجات دام و آمادگی برای دوران پیش از زایش به درستی صورت گیرد. بوی گوشت به ترشح بزاق و شیره های معده کمک کرده، سبب تسهیل فرایند هضم، افزایش جذب مواد غذايی و افزايش ميزان اشتها به گوشت می شود. به­تر است نمونه­های سرم یا پلاسما در دمای ۴ ºC (دمای یخچالی) نگهداری شده و در فاصله ­ی زمانی حداکثر ۷۲ ساعت به آزمایشگاه انتقال و مورد سنجش قرار گیرند (به­ترین زمان کم­تر از ۲۴ ساعت است).

گوساله های جوان این نژاد در سنین ۱۸ الی ۲۰ ماهگی با وزن لاشه خالص حدود ۳۸۰ الی ۴۳۰ کیلو گرم در طبقه بندی لاشه در امتیاز بسیارخوب قرار می گیرند. با این وجود، به ندرت ممکن است علائم خروسک در نوجوانان یا بزرگسالان نیز اتفاق افتد. ۸- سقف سالنها باید نسبت به حرارت و رطوبت عایق باشد. بطوریکه لااقل هفته ای دو مرتبه با پوششی از کاه بستر گاو خشک شود زیرا کاه رطوبت را بخوبی جذب کرده و به گاو کمتر صدمه وارد می شود. در مواقعی که رطوبت خاک در حد ظرفیت زراعی بوده و هر گونه به هم زدن خاک باعث اتلاف رطوبت گردد بهتر است از ادوات بدون برگردان خاک استفاده شود یا در مزرعه ای که علف های هرز و بقایای گیاهی پوشیده شده بهتر است از گاوآهن بشقابی برای شخم زدن کمک گرفته شود .

نماد بارز گاو سمینتال دارا بودن یک ستون و اسکلت محکم و سینههایی است که با جایگیری مناسب، قرار گرفتهاند. در شرایط اقلیمی بسیاری از مناطق ایران که تابستانهای گرم وشرجی دارند مخصوصا در شمال کشور استفاده از گاوهای مون بیلیارد جایگزین مناسبی برای سایر نژادها خواهد بود و می توان با پرورش این گاو پر تولید و مقاوم علاوه بر تولید شیر با ارزش اقتصادی بیشتر، درآمد مطلوبی از طریق گوساله های نر، سودآوری بیشتری برای پروار بندی تولید کرد. در شرایط استرس گرمایی و سرمایی اغلب گاوهای شیری تولید شیر آنها افت میکند.

براساس نتایج آزمایشات انجام یافته در سال ۱۹۷۵توسط INRA در خصوص مقاومت به استرس حرارتی نشان دهنده سازگاری فوق العاده نژاد مونبلیارد می باشد. در خصوص پروانه های دامداری، نژاد و تعداد دام موجود نیز، بر حسب مورد ذکر می گردد. چنانچه پس از پایان تمدید اعتبار پروانه تأسیس عملیات احداث واحد به پایان نرسیده باشد، در صورت ارائه مدارک و دلایل مستند و موجه از طرف متقاضی پروانه تأسیس حداکثر برای مدت یک سال دیگر به صورت اضطراری قابل تمدید است. مجموعه طیورکده آماده ارائه اصیلترین نژاد لاری به شما عزیزان می باشد. نویسنده کتاب «شاخه زرین» با ارائه نمونه های مختلف نشان می دهد که اعراض های خرافی از آهن در بیشتر جوامع وجود داشته است.

نمونه هایی از گوساله های جوان این نژاد با رشد روزانه ۱۵۶۰گرم در روز در بسیاری واحدهای پروار بندی مشاهده شده است. این بازی با نتیجه بارسلونا (4 – 0) اوساسونا به پایان رسید. در نتیجه گلهدارانی که توان تولید علوفه داشته باشند (زمین و آب) سودآوری مطمئنتری خواهند داشت. البته ناگفته نماند که در مقایسه با برخی آب گرمهای سرعین که در چند سال اخیر ساختوسازهای تازه انجام دادهاند، استخر گاومیش گلی قدیمی است و امکانات رفاهی آنچنانی ندارد، اما برخی از گردشگران اینجا را به خاطر همین موضوع ترجیح میدهند.

تولید شیر مناسب با ارزش افزوده بیشتر از سایر نژادها و درصد چربی بسیار خوب و پروتئین بالا و افزایش وزن روزانه فوق العاده و گوساله دهی با فاصله ۳۶۵ روز، مقاومت بالا نسبت به بیماریهای عفونی و متابولیکی و عمر مفید بالا و مدیریت آسان این نژاد و همچنین سازگاری بسیار خوب و قابل توجه با محیط پرورش همان چیزی است که یک دامدار برای بقاء و پیشرفت به آن نیاز دارد. این نژاد به سیلوی ذرت علاقمند است، بهگونهای که بدون مصرف مواد کنسانترهای، با خوردن سیلوی ذرت و یونجه ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم شیر در روز تولید میکند.

این نتایج علمی با آزمایشات مزرعه ای (میدانی) که در آب وهوای گرم (شمال آفریقا ومرکز وجنوب آمریکا ) انجام شدند، تائید شده اند. آن زمان نه استخری بود و نه گردشگری که در آب استراحت کند و بدنش را ماساژ دهد. همچنین خبرهای کارآفرینانی که این نژاد از گوسفند را در اقصی نقاط ایران پرورش داده اند حاکی از درست بودن این اطلاعات است. نکته قابل توجه این است که نژاد هلشتاین در مناطق گرمسیری پایداری چندانی ندارد در حالیکه سیمنتال می تواند خود را با هر گونه شرایط محیطی خود را وفق دهد بنابراین سیمنتال را میتوان در هر نقطه از کشور چه به صورت صنعتی، نیمه صنعتی و چه به صورت سنتی در روستاها پرورش داد.

فاصله مناسب گوساله زایی در نژاد سیمنتال (فلکفی) از نقاط قوت و برجسته این نژاد است، درواحدهای پرورش گاو شیری مدیریت برتر آن است که هر گاو مولد در هر سال یک گوسالۀ سالم به دنیا آورد، نژاد دو منظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) با توجه به این که به راحتی و بدون دغدغه از مشکلات دستگاه تناسلی قادر خواهند بود در هرسال یک گوساله تولید کنند گزینه خوبی برای واحدهایی است که نمیتوانند با سایر نژادها در هر سال یک گوساله از هر مولد بگیرند. مهمتر از همه مشکلاتی از قبیل ورم پستان و سخت زایی ندارد، و به بیماری عفونی مقاوم است، بنابراین با توجه به خصوصیاتی که سیمنتال دارد در آینده میتواند جای گاوهای شیری هلشتاین را بگیرد.

شرایط اقلیمی در ناحیه ای که نژاد مونبلیارد از آنجا منشاء گرفته به سرعت تغییر می یابد ومحدوده تغییرات دما بسیار بالاست در تابستان بیش از ۳۵ درجه ودر زمستان زیر ۲۰ – درجه به این علت نژاد مونبلیارد نسبت به شرایط سخت محیطی مقاوم است. مقاومت در برابر بیماری خصوصاً بیماریهای گوارشی، ورم پستان، دردهای مفصلی و غیره نسبت به نژاد هلشتاین مقاوم تر است. بختیاری های چهارلنگ برای خیش چیستان زیر را دارند : عجایب صنعتی دیدم که دِمبی در هوا دارد/عجایب تر از آن باشد یکی دندان که او در زیر پا دارد/ سه خدمتکار هم دارد/ دو تا حیوان و یک انسان / دو در پیش و یکی در پس/ بیا بنگر چه ها دارد ( سرلک، ص ۷۳)..

تعداد ماده گا وهایی که به شکم هشتم یا بیشتر می رسند درنژاد مونبلیارد 3/8 برابر بیشتر است. اگر بعد از کسب اطلاعات لازم تصمیم به خرید گوسفند Romanov دارید باید بدانید که تنها در برخی مراکز این نوع نژاد خرید و فروش می شود. گوشت گاومیش یک منبع غنی از پروتئین هاست که به ازای هر 180 گرم گوشت حدودا 12 گرم پروتئین دارد. این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمیکند.

در اولین بخش که بخش داستانی است، خروس جنگی شما به دستور شاه خروس ماموریت پیدا میکند تا در مناطق مختلف که خروسها در آنها زندگی میکنند، نظم و قانون را اجرا کند. اما توجه کنید که اگر دم لاری هلالی شکل و رو به پایین باشد به احتمال زیاد آن خروس دورگه است. همچنین نحوهی بستهبندی و آمادهسازی سفارشات، بدون دخالت دست انجام میشود و این، نکتهی مهمی از لحاظ بهداشتی در فست فود خروس به شمار میرود. کولین کلراید: کولین یک ویتامین محلول در آب است که در استفاده از چربی ها و انتقال آنها از کبد به شکل لیپوپروتئین ولی با چگالی بسیار کم (VLDL) دخالت دارد.

در بارندگی ۶۰۰ میلیمتر به بالا در صورت تناوب بارندگی میتوان با اصلاح و احیا مراتع در سیستم پرورش مرتعی به نگهداری این نژاد اقدام کرد. این نژاد در کشورهای فرانسه آلمان استرالیا آرژانتین الجزلیر بلژیک برزیل جزایر قناری شیلی کلمبیا کاستاریکا اسپانیا ایالات متحده امریکا مجارستان گواتمالا لوکزامبورگ ایرلند ایتالیا کویت مالی موراکو مکزیک نیوزلند هلند لهستان پرتغال چکسلواکی رومانی انگلیس روسیه سنگال اسلواکی سوئیس تونس ترکیه یوگوسلاوی ایران پرورش داده می شود. تبصره۲: در صورتی که محل زمین کشت نباتات علوفه ای در مجاورت محل تأسیسات دامداری نباشد، باید زمینی بدین منظور اختصاص داده شود تا از نظر فاصله اشکالی در حمل علوفه از محل کشت به محل دامداری به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید